1. W 1991 r. Polskie Radio rozpoczęło nadawanie w języku białoruskim. Czy to jeszcze Polska?
2. W 1702 r. w Japonii, zgodnie z kodeksem bushidō, poniosło śmierć 47 rōninów.
3. W 1791 r. weszła w życie Karta Praw Stanów Zjednoczonych Ameryki. Było to pierwsze 10 poprawek. Gdyż Konstytucję można jednak zmieniać.
4. W 1862 i 1864 były jakieś bitwy w wojnie secesyjnej. To zabawne w sumie, normalnie się kraje biją o ziemię, władzę, wpływy, ewentualnie kobietę, jak w Troi xd A tu jeden kraj bije się ze sobą o to, czy można zniewalać inne kraje (ich obywateli tak jakby).
5. W 1925 r. Reza Szah Pahlawi został szachem Iranu. To ten dyktator reformujący. Ciekawy kraj.
W 37 r. urodził się Neron, słynny rzymski piroman. Pozdrawiamy xd
Pozdrawiam cieplutko.
#ciekawostki #ciekawostkizdupy
@RogerThat każdy, kto wie choć nieco o starożytnym Rzymie jako mieście nie wpadłby na to, by oskarżać Nerona o pożar. Jeden z bardzo wielu zresztą, które dotknęły to miasto w ciągu jego istnienia.
Wojna secesyjna nie wybuchła o to "czy można zniewalać inne kraje". Przyczyn było wiele, wśród najważniejszych wymienia się kwestię niewolnictwa.
@rain rozwiniesz?
@RogerThat co konkretnie? Przyczyny wojny secesyjnej? Po pierwsze niewolnictwo, Północ chciała ograniczenia, Południe wręcz przeciwnie. Różnice gospodarcze: Południe było rolnicze i bazowało na bawełnie, tytoniu i trzcinie cukrowej i pracy niewolników na plantacjach tych roślin, Północ bardziej uprzemysłowiona i bogatsza. Stąd też powstał kolejny problem - cła. Północ dla ochrony swego rynku chciała wprowadzić cła zaporowe na handel np. z Europą, a Południe "żyło" z eksportu bawełny, więc im się wojna celna w ogóle nie kalkulowała. No i jeszcze jedna sprawa - wizja ustroju państwa: Północ dążyła do silnego rządu federalnego, podczas gdy Południe opowiadało się za większą autonomią stanów.
Jeśli zaś chodzi o pożary Rzymu już w naszej erze to w samym I wieku wybuchały one w latach: 6, 12, 14, 22, 26, 36, 64 (panowanie Nerona - nawet nie było go wtedy w mieście, wg Tacyta był wtedy w Ancjum, ale gdy usłyszał o pożarze wrócił do miasta i podjął działania w celu pomocy mieszkańcom - np. udostępnił im swoje pałace i ogrody), 69 (podczas oblężęnia miasta przez wojska Witeliusza) i 80 (za panowania Tytusa). Neron wcale nie był taki, jak np. przedstawiał go Sienkiewicz.
@rain dzięki ;)
Zaloguj się aby komentować