Jest to też pierwsza czarna dziura znaleziona za pomocą soczewkowania grawitacyjnego, czyli zakrzywienia promieni świetlnych w polu grawitacyjnym masywnego ciała niebieskiego, prowadzącego do ich skupienia (mówiąc potocznie "przekształcono" pobliską galaktykę w ogromne szkło powiększające).
https://www.sciencealert.com/one-of-the-biggest-black-holes-ever-detected-is-actually-bigger-than-we-thought
#astronomia #kosmos #ciekawostki
Z artykułu ciekawsze (i ważniejsze) jest to, że dzięki temu odkryciu przesunięto teoretyczny limit masy czarnych dziur do 50 miliardów mas Słońca, zaś sama afroamerykańska dziura z tematu trafiła do pierwszej dziesiątki największych znanych nam dotychczas dziur.
Ale piorunik leci
@conradowl Co to znaczy limit masy czarnych dziur? Co się ma dziać gdy osiągnie się limit?
@Pjorun wyrzut masy w formie jetu lub wręcz śmierć czarnej dziury. Poczytaj o promieniowaniu Hawkinga.
Przykładowo: planety mają limit masy, gdy go przekroczą zaczyna się fuzja jądrowa. Powstają brązowe karły lub nawet gwiazdy. Mówimy o procesie tworzenia...
Cały wszechświat opiera się na masie. Gdy jej za dużo lub za mało tworzy się inne ciało niebieskie.
Po prostu wedle znanej nam fizyki czarne dziury nie powinny istnieć powyżej danego limitu.
Ale to tylko teoria, póki co mało wiemy o samych czarnych dziurach.
@conradowl Promieniowanie Hawkinga mówi tylko o tym, że czarna dziura potrafi wytracać energię (czyli masę), czyli taka czarna dziura umrze jeżeli nie będzie "karmiona". Nic nie mówi o limicie masy. Coś znalazłem, że niby przy pewnej masie czarna dziura nie może już się powiększać. Ale dlaczego? Jak jakiś meteoryt wpadnie w taką czarną dziurę to co się z tym stanie? Odbije się? Nie przejdzie przez horyzont zdarzeń? Czy chodzi o bilans energetyczny? W pewnym momencie czarna dziura traci więcej energii poprzez promieniowanie Hawkinga niż przyjmuje "jedząc" kosmiczne kamienie? No ale to też nie mówi, że czarna dziura ma limit masy, bo można po prostu więcej kamieni w nią rzucać.
@Pjorun do tego dodaj pojęcie jasności Eddingtona (Eddington limit).
Dysk akrecyjny przy mega masywnych czarnych dziurach poruszałby się tak szybko i wytwarzałby takie ilości promieniowania, że zwyczajnie by uciekł z pola grawitacyjnego czarnej dziury. Stąd ten limit. Tzn. nie tylko stąd, ale te teorie i założenia razem dają na naszą obecną wiedzę - limit masy czarnych dziur do 50 miliardów mas Słońca. Nie jest to fakt, tylko teoria. Jeszcze kilkanaście lat temu zakładano taki limit przy 10 miliardach mas Słońca.
Także dobrze, że pytasz ale pewnych odpowiedzi nie znamy.
Dlatego zwróciłem na to uwagę w artykule - odkrywanie kolejnych masywnych czarnych dziur i przesuwanie znanych nam limitów może mieć większy wpływ na znajomość wszechświata niż samo odkrycie konkretnej, jednej czarnej dziury.
@schweppess gdyby ktoś nie wiedział ile to jest 32,7 mld masy słońca to już mówię: od chuja i jeszcze trochę
@kubex_to_ja A nawet i jeszcze wiecej
Nie może zabraknąć
@schweppess Podobno na planecie orbitującej tę dziurę odkryto też mithrill.
Zaloguj się aby komentować