Na grzyby zimą? Jeszcze jak!
Pewnie nie wszyscy zdają sobie sprawę, że zima również jest dobrą porą roku do zbierania grzybów. W tym okresie występuje kilka gatunków jadalnych i smacznych grzybów.
Kontynuując naszą zimową wyprawę nie możemy pominąć jakże popularnego w daniach kuchni azjatyckiej grzybka mun.
  1. Płomiennica zimowa (grzyb Enoki)
  2. Uszak bzowy ( łac. Auricularia auricula-judae), szerzej znany jako grzyb mun -> tutaj link do atlasu
Każdy, kto ma styczność z kuchnią azjatycką kojarzy specyficzną, chrząstkowatą teksturę tego grzybka. W mieszankach chińskich sprzedawany jest często w postaci pasków, cały owocnik zaś przypomina ucho. Jego łacińska nazwa - auricula-judae znaczy - ucho Judasza. Judasz podobno powiesił się na drzewie dzikiego bzu. Co ciekawe, występuje on w każdej porze zarówno zimą, jak i wiosną, latem i jesienią.
A gdzie go szukać?
Oczywiście musimy szukać stanowisk bzu czarnego, ale nie tylko. W Polsce stwierdzono te grzyby na orzechu włoskim, topolach i klonach. Szukamy w lasach, parkach, czy ogrodach na osłabionym lub martwym drewnie.
Z czym można pomylić?
Z uszakiem skórnikowatym, który ma jednak inną teksturę. Jego kształt jest silnie filcowaty, owłosiony i ma strefowaną zewnętrzną powierzchnią owocnika. Jego kształt jest bardziej rozpostarty, miąższ zdecydowanie grubszy. Grzyb ten jest bardzo rzadki i występuje na drewnie drzew liściastych, na cieplejszych terenach. Znajduje się na czerwonej liście grzybów i roślin Polski ze znakiem R - potencjalnie zagrożony.
________________________
Tutaj mała charakterystyka (za portalem nagrzyby.pl):
Owocnik - 4-10 cm szerokości; nazwa grzyba pochodzi od kształtu przypominające ucho. Jednakże to "ucho'' może być również muszelkowate, odwrotnie miseczkowate, płatowe, skręcone lub u nasady zwężone w kształcie trzonu. Barwy czerwonobrązowej do oliwkowobrązowej lub fioletowoszarej. Na gładkiej, błyszczącej, poprzecinanej listwami stronie wewnętrznej znajduje się warstwa zarodnikonośna, podczas gdy bezpłodna strona zewnętrzna jest puszyście filcowata i szarawa.
Miąższ - ciemnobrązowy, wilgotny jest galaretowaty lub chrząstkowaty, elastyczny, prześwitujący; bez smaku i zapachu; wysuszony jest twardy, łamliwy, pomarszczony, bardzo lekki, silnie skurczony; przy wilgotnej pogodzie powraca do pierwotnych rozmiarów.
Wysyp zarodników - biały.
________________________
Właściwości prozdrowotne
Uszak bzowy jest ceniony za swoje właściwości lecznicze. To grzyb, który stymuluje układ odpornościowy, działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo. Wykazuje także działanie antynowotworowe i zapobiega powstawaniom zakrzepów. Pomaga też zapobiegać miażdżycy. Od wieków jest stosowany w chińskiej medycynie ludowej. Grzyby mun są niskokaloryczne, bogate w witaminy z grupy B, zawierają dużo błonnika, białka, a także cynk, miedź, magnez, potas, żelazo, wapń i selen.
Walory smakowe
Uszaki bzowe są doskonałym dodatkiem do potraw kuchni azjatyckiej. Sprawdzą się w zupach, sosach, jako dodatek do dań z ryżem czy makaronem. Swoją charakterystyczną, lekko chrupką konsystencje zachowują nawet po dłuższej obróbce. Grzyby mun można ususzyć.
W Małopolsce na spacerach często spotykam owe grzybki. Co prawda pogoda jest niezbyt zachęcająca, ale cóż... Cytując Elżbietę Bieńkowską "taki mamy klimat" Pozdrawiam i udanego grzybobrania
#jedzenie #jedzzhejto #grzyby #grzybobranie #ciekawostki #natura #przyroda #las #ciekawostkigrzybowe #gruparatowaniapoziomu
76d15a2c-5555-4400-8bcf-439d69178108
2d6a34c0-a6a8-459f-9675-bc2e35afc9fe
Anhed

@Slavica szukałem go wiele razy ale niestety mi się nie udało

Slavica

@Anhed polecam z doświadczenia jakieś mało uczęszczane miejsca, najlepiej przy zbiornikach wodnych. Powodzenia :)

Anhed

@Slavica właśnie w moich okolicach rośnie bardzo mało bzów, za to na lini brzegowej na kilku pniakach znalazłem płomiennice

Zaithz

Polecam w zimie szukać jeszcze boczniaków które również mogą rosnąć w niskich temperaturach a są łatwe w oznaczaniu no i bardzo smaczne.

Zaloguj się aby komentować