Modem ten łączył się swobodnie z kompami pod Windowsem - nie trzeba było blokować linii telefonicznej. W systemach linuxowych było gorzej, bo aby odpalić Internet trzeba było wgrywać dodatkowe moduły do kernela. Raz, że nie wszystkie były kompatybilne z dystrybucjami. Dwa, że powodowały zwiechy systemu.
Producentem tego modemu jest francuska firma Sagem kooperująca z państwowym przedsiębiorstwem France Telecom, właścicielem ówczesnego monopolisty Telekomunikacji Polskiej. "Prywatyzacja" ta miała miejsce za rządów AWS przed 2001 rokiem i doprowadziła na długie lata do zapóźnień polskiego rynku internetowego względem innych państw #gimbynieznajo #technologia #internet #neostrada #nostalgia
Miałem taki, też 128kb/s, po przesiadce z małomiasteczkowej radiówki z zablokowanym p2p to był luksus
Ale pamiętam też, że na początku były limity pobierania w zależności od prędkości łącza
@spurdo_sparde na początku? Limity wprowadzili dla biedaków dwa lata po wprowadzeniu usługi razem z bieda prędkością 128kbps xD
a wcześniej było SDI https://pl.wikipedia.org/wiki/SDI_(internet)
polecam wpis o Neostradzie na Wikipedii https://pl.wikipedia.org/wiki/Neostrada
@Miedzyzdroje2005 netia miała lepszą ofertę ( ͡° ͜ʖ ͡°) https://www.classicistranieri.com/pl/articles/n/e/t/Net24.html
@Felonious_Gru w 2004 to miałem modem 56k i abonament 30 godzin miesięcznie
@Miedzyzdroje2005 Pamiętam jeszcze karty prepaid na 20 i 50 godzin i ten dźwięk modemu Zyxela dzwoniący na 0202122 wtedy jeszcze nie było Neostrady.
Kiedyś się pomyliłem przy konfiguracji i wpisałem ten numer malejąco. Jakie miałem zdziwienie jak zamiast dźwięku modemu odebrała kobieta.
@Miedzyzdroje2005 Miałem przez parę lat nawet.
Pozwalał on na pobieranie danych o zawrotnej wówczas prędkości 16 kB/s (kilobajtów)
-> Początkowo miałem 128kb/s, potem nawet 1mb na tym hulało.
Neostrada nie miała limitów, ale miała stałą, miesięczną opłatę.
-> Były limity 7GB, dobrze pamiętam bo na bieżąco to kontrolowałem
Dodatkowo warto dodać że potrafił gubić połączenie co skutkowało stanem przedzawałowym grając w tibijkę. A tak wyglądała aplikacja do łączenia się ze światem (zawsze mam nostalgiczne feelsy jak to widzę)
@Felonious_Gru
| ADSL, ADSL2+, VDSL2 (Neostrada Fiber) lub FTTH
Fiber to jest FTTH, zaś xDSL to jest zwykły drut, a nie żaden fiber.
Ach, wikipedia taka piękna, nierzetelna.
@Miedzyzdroje2005 Wczesne lata '00 to różne oferty Neostrady - około 2003 TPSA sprzedawała internet na godziny (w pakietach 15, 30 lub 45 godzin miesięcznie), a gdzieś w 2005-6 wszystkie dostępne oferty Neostrady posiadały limit pobierania danych. Limit miękki na zasadzie "lejka" który znamy z (duuuużo) późniejszych ofert internetu w telefonie czy szerzej - internetu mobilnego. Czyli pierwsze 10 GB danych (w opcji 128 kb/s) pobierzemy z nominalną prędkością łącza, a następnie przywalą nam lejek 16 kb/s (kilobitów, nie bajtów). Ten lejek 16 kb/s był nawet w najdroższej i najszybszej opcji Neostrady 6 Mb/s (tam limit pobierania wynosił 50 GB, a miesięczny abonament około 300 zł - kupa szmalcu w 2005 roku).
Dziś dobrze wiemy co to lejek i limity danych, ale sprzedawanie internetu STACJONARNEGO z limitem danych to szok. Dopiero około 2008 te limity zdjęli - w tym czasie miałem już dobre i w miarę tanie łącze UPC 15 Mb/s.
TPSA święta nigdy nie była ale mimo wszystko doprowadziła internet pod strzechy Polaków. Przed Neostradą mieliśmy albo bardzo wolny internet "wdzwonkę" albo cholernie drogie stałe łącza - o abonamentach porównywalnych z całą minimalną krajową. Neostrada była pierwszą ofertą stałego łącza we w miarę rozsądnych pieniądzach.
Polska odbiła stratę do innych państw i dziś jest potęgą na rynku telekomunikacyjnym, posiadając bardzo dobre łącza dostępne za śmiesznie małe pieniądze. Tego Niemcy mogą nam naprawdę zazdrościć, bo u nich na jakiejś wiosce Bad Cośtam nie ma szans na światło 600 Mb/s za 10 eurasów miesięcznie - a u nas jest!
Miałem podobny, ciemny. Używałem go bodajże do osiągnięcia prędkości 512 kB/s. W momencie awarii routera WiFi przydał się ponownie, aby mieć internet chociaż na jednym komputerze
@Felonious_Gru @spurdo_sparde @Esubane @tomasz.mintorski @Artee @ErroL @deafone kurde, miałem Neostradę od okolic 2003 lub 2004 roku i przyznam się szczerze, że nie pamiętam, jakiego rodzaju była ta oferta. Zapamiętałem jedynie transfer, niskie pieniądze w porównaniu z wcześniejszym modemem oraz to, że mogłem korzystać z neta do woli
@Miedzyzdroje2005
Neostrada nie miała limitów, ale miała stałą, miesięczną opłatę (chyba jakieś 100 złotych)
Miała limity (1 albo 10GB nie pamiętam), po upływie limitu internet spowalniał.
o zawrotnej wówczas prędkości 16 kB/s
do wyboru były prędkości 128/256/512 kbps. Technicznie można było więcej, ale tepsa nie miała w ofercie
https://www.manualslib.com/manual/1650026/Sagem-Fast-800.html?page=50#manual
Pamiętam, że była to straszna kurwa do uruchomienia na Linuksie.
W systemach linuxowych było gorzej, bo aby odpalić Internet trzeba było wgrywać dodatkowe moduły do kernela. Raz, że nie wszystkie były kompatybilne z dystrybucjami. Dwa, że powodowały zwiechy systemu.
to były gotowe, skompilowane, moduły stąd tyle problemów
@def kompilacja modułów też nie była rzeczą oczywistą. Często po dystrybucjach brakowało libek, nagłówków. Sam musisz przyznać, że bez internetu ciężko uzupełniać. Mi się osobiście na Debianie 3.1 nigdy nie udało skompilować. Machnąłem ręką i kupiłem normalny router z ethernetem. Problem z głowy.
@def @grappas używałem wtedy suse linuxa. Instalując moduły do kernela trzeba było pobrać jego źródła, kompilatory, dodatkowe oprogramowanie oraz zainstalować (jeśli rpm był na płytce, to super - jeśli nie, odpalamy Windows i ściągamy z ftp). Zależności niespodziewane to był horror, bo zawsze brakowało jakiegoś pakietu. Po instalacji restart oraz aktywowanie połączenia z konsoli. Trudne nie było, ale system czasem się wieszał. Aktualizacja systemu wywalała jajko, bo moduły trzeba było rekompilować. Eagle-usb nazywało się to oprogramowanie do modemu
@tomasz.mintorski
Fiber to jest ftth
No żebyś się kurwa nie zdziwił xD
@Miedzyzdroje2005 dobrze pamietasz, było taniej, szybciej i nie blokowało linii. Rewolucja
@tomasz.mintorski Dodatkowe punkty możesz zdobyć za jakikolwiek materiał bezpośrednio wiążący neostradę z orange światłowodem. Według moich wspomnień neostrada zawsze dotyczyła technologii dsl.
@Miedzyzdroje2005 @tomasz.mintorski pogrzebałem trochę w necie i ze światłowodem nazwa "neostrada" łączy sie na wortalach technologoicznych, ale nigdy jako oficjalna nazwa produktu od orange.
https://teleguru.pl/artykuly/od-neostrady-do-swiatlowodu/
Trochę jak z "paczkomatami" poczty polskiej
Zaloguj się aby komentować