Metro w San Francisco wciąż używa dyskietek, i to 5.25-calowych. Artykuł po angielsku.
Ars Technica#informatyka #technologia #ciekawostki
@sierzant_armii_12_malp W Cyberpunk 2077 jest mem w którym porzucony ruski pociąg nuklearny odpala się kartą perforowaną...
@sierzant_armii_12_malp a smieszkuja z polskiego ZUSu
@ostrynacienkim Tak szczerze, to nie rozumiem, dlaczego nie przeszli chociaż na GOTEK’a: https://github.com/keirf/flashfloppy
Najbardziej zaskakujące jest chyba to zdanie:
The floppies have been part of Muni Metro's Automatic Train Control System (ATCS) since its installation in the Market Street subway stop in 1998.
Czyli już w momencie uruchomienia systemu korzystali z baaardzo przestarzałej technologii. Dyskietki 5,25 cala to technologia z 1976r, zastąpiona dyskietkami 3,5 calowymi gdzieś 10 lat później.
@Syster tak, to ciekawe, aczkolwiek amerykańce lubią się trzymać jednych rozwiązań, pewnie jak w innych miastach były 5,25" to do momentu aż nie przeszli na jakieś nowsze rozwiązania stawiali to samo wszędzie :P. Tzn. można by to tłumaczyć jakąś niższą gęstością zapisu, ale jak wiemy w dyskietkach to nie to było problemem, a przede wszystkim sama ich jakość - myślę o 3,5" ze schyłkowej ery - dyskietka startowa którą dostałem od znajomego w 99 chodziła przez kolejne lata do końca, a z paczki 10 szt. które kupowałem powiedzmy 2001-2003 po tygodniu zostawała połowa, po miesiącu jedna
Z drugiej strony, akurat przejście z 5,25 na 3,5 na DOSie nie powinno być problemem. No ale system pewnie jest de facto zamknięty. A korzyści niewielkie.
Pamiętam jak w sumie dwóch znajomych opowiadało o integracji z systemami amerykańskimi, jeden z bankowym, drugi z dużą korpo, tamte systemy wyglądają właśnie jak dosówki, chociaż to oczywiście jakiś Oracle czy coś innego. U nas nie do pomyślenia, tam jak działa no to jest OK. Inna sprawa że to bolączki państw, które dane systemy wprowadzały relatywnie wcześnie - ci którzy wprowadzali podobne rozwiązania później, mają łatwiejszą ścieżkę ich rozwijania.
Ciekawi mnie bardzo jak tam wygląda ta transmisja i sama magistrala, skoro prędkość niższa niż modem, to pewnie coś w stylu 1200b/s, interesujące jak wygląda takie archaiczne rozwiązanie
@Odczuwam_Dysonans Pracowałem nad czymś bardzo podobnym w kosiarkach autonomicznych. Drut umieszczony w trawie nadawał fale ee ktora oznaczała zakres obszaru koszenia. Ale co ciekawe, oprócz tego umozliwiał on uproszczoną nawigację kosiarki wlasnie poprzez przesylanie prostych danych poprzez fale o niskiej częstotliwości ze stacji bazowje.
Nie wchodząc w szczegóły, których i tak ujawnić nie mogę - tak, taką technologię prostej transmisji danych poprzez wolną transmisje na prostym drucie nadal się z powodzeniem używa
@Odczuwam_Dysonans ja nie wątpię, że często dyskietki nadal się używa (m.in w lotnictwie, aby przenosić plany lotów do komputerów pokładowych samolotów). Ale chodzi mi o to, że, kaman, rok 1998 - czy, decydując się na "unowocześnienie stacji" oni kupili produkt wypuszczony na rynek 20 lat wcześniej?
@Odczuwam_Dysonans Amerykanie są konserwatywni, więc to nie dziwi. Zresztą jeśli takie rozwiązanie miało atest/homologację to nie było potrzeby zmieniać, bo musiałbyś robić nową certyfikację.
@Syster pewnie zlecenie na system powstalo kiedy to nie bylo jeszcze przestarzale
Jak coś działa to po co to zmieniać. Znam kilka takich firm, mi taką firmę w Japonii, robią ciuchy, swetry od chyba 50 lat. Dalej mają maszynę, która obsługuje właśnie dyskietki ze wgranymi wzorami. Projekty jednak robią w photoshopie, który potem przy zapisie konwertuje na format tej maszyny.
@ChrissXRezner bo moze działać szybciej, wydajniej, mniej zawodnie. Az się dziwię, ze ktoś w XXI wieku takie pytania moze zadawać. Moglismy koniami nadal orać pole, przecież działało.
@ChrissXRezner Eee… bo dyskietki i napędy nie były projektowane do używania przez 40 lat? Bo lepszy zamiennik dyskietek, kompatybilny ze starą elektroniką, kosztuje na Allegro chyba 150 zł?
@GrindFaterAnona Bardzo niedoinformowane porównanie, bo w przypadku konia i auta to oczywista wydajność tysięcy %. W przypadku programu, który da się zmieścić na dyskietce, a działa jak ma. Koleś przychodzi rano wgrywa program i działa. Taki program ma pewnie pareset KB. Przy okazji trzeba każdy serwer, linię wymienić, co generuje koszty możliwe setek milionów dolarów. Nie masz pojęcia ile % będzie to szybsze, lepsze i jaka jest awaryjność. Oni zapewne wiedzą i stwierdzili, że może wgranie programu zajmuje dziennie 30 sekund zamiast 0,5 sekundy. Nie jest warte wydawania tej z budżetu, by wszystko stawiać na nowo.
@sierzant_armii_12_malp Floppy z tego co wiem, robiono do późnych lat 2000. Więc możliwe wymienili 20 lat temu i dalej działa.
@ChrissXRezner Tylko, że zobacz, że oni w 1998 roku zakupili sprzęt jako unowocześnienie stacji metra który został wypuszczony pewnie z 20 lat wcześniej. Rozsądne to pewnie jest (coś sprawdzonego), ale kiepskie w utrzymaniu w dłuższym okresie. Wątpię, aby nie było czegoś lepszego w tym okresie.
@ChrissXRezner Raczej nie 5.25". Poza tym dyskietki z końca produkcji to były już śmieci, ich jakość była tragiczna. Technologią się, niestety, mocno pod pewnymi względami uwsteczniła.
@ChrissXRezner tak, świetne rozwiązanie, dlatego maja zaplanowaną kompletną wymianę tego systemu już od paru lat xD "niedoinformowane porównanie" lol
Zaloguj się aby komentować