Meta ukarana rekordową grzywną 1,2 mld euro. Za przesyłanie do USA danych użytkowników Facebooka z Europy

Meta ukarana rekordową grzywną 1,2 mld euro. Za przesyłanie do USA danych użytkowników Facebooka z Europy

Wirtualnemedia
Europejska Rada Ochrony Danych ogłosiła decyzję o nałożeniu grzywny 1,2 mld euro w poniedziałek. Poinformowała też, że jest to wynik dochodzenia w sprawie Facebooka przeprowadzonego przez irlandzką Komisję Ochrony Danych. Meta została ukarana za przesyłanie danych należących do użytkowników Facebooka z UE na serwery w Stanach Zjednoczonych. #wiadomosciswiat

Komentarze (5)

Anty_Anty

Tanio, tanio pozyskane dane

n3rd_1n_5pac3

jestem ciekaw na co przeznacza te pieniądze o ile je dostaną 🤣

matips

Tu jest trochę więcej na ten temat. To, że sprawa trwała 10 lat nie jest tu najbardziej absurdalne. Irlandzki urząd który ma zajmować się nadzorem nad danymi osobowymi to DPC (Data Protection Commission). Przez 10 lat robił on wszytko co możliwe (czyli uporczywe nic) aby tylko nie nałożyć omawianej grzywny. Europejska Rada Ochrony Danych trzykrotnie musiała interweniować i wzywać DPC do podjęcia kroków, nałożenia kary oraz zobowiązania Meta do przechowywania danych w europie. W końcu się udało. O ironio, pieniądze zasilą właśnie Irlandzki budżet.


Całkiem sensowne wytłumaczenie jest takie, że Irlandia chce być postrzegana jako przyjazne miejsce do rejestracji w UE - nie tylko ze względu na niskie podatki ale również ze względu na bierność wobec naruszeń prywatności.


Dodatkowym "smaczkiem" jest amerykańskie FISA 702. Prawo to nakłada na amerykańskie firmy obowiązek udostępniania władzy danych które posiadają, a które dotyczą obcokrajowców. Z kolei europejskie regulacje tego zakazują (tzn. dać dane Europejczyków rządowi USA). Ciekawostka, że istnienie odpowiednika takiego prawa w Chinach jest jednym z argumentów za zbanowaniem TikToka.

Mietla05

@matips

@SzwarcenegerKibordu

Podsumowując należy zbanowac firme meta w Europie za szpiegostwo

matips

@Mietla05 Niby tak, ale UE raczej chce budować współpracę z USA - a więc ułatwiać handel i likwidować bariery. Obecnie prace idą w kierunku wynegocjowania ustaleń które wykluczyłyby obywateli UE z regulacji typu FISA 702 i pozwoliły firmom na wzajemny dostęp do rynków.

Zaloguj się aby komentować