4. Zakrętkowa ankieta

4. Zakrętkowa ankieta

Hej, tu Świetlan. Możesz kojarzyć, że prowadzę stronę, na której wspólnie z Wami badam polskie regionalizmy. Badam je za pomocą ankiet (jak ta), a na podstawie ich wyników publikuję mapy zasięgów występowania tych regionalizmów. Jeśli jeszcze nie obserwujesz moich stron, możesz znaleźć je w mediach społecznościowych. Mój Facebook: https://www.facebook.com/swietlanmaps/ Mój Instagram: https://www.instagram.com/swietlanmaps/ Mój Twitter (X): https://twitter.com/Swietlan Przez kilka lat stworzyliśmy już wiele map. Czas na kolejne. Dzisiaj zbadam Waszą znajomość 30 słów, które otrzymałem jako propozycje regionalizmów w social mediach. Każdy może zgłosić swoją, najlepiej poprzez wiadomość prywatną na FB albo IG. Dlatego serdecznie z góry dziękuję Ci za wejście w ten link i chęć wypełnienia ankiety. Zajmie ci to góra 10 minu. Mi pozwoli to zebrać dane, na podstawie których stworzę mapki. W pierwszej części zapytam cię o kwestie lokalizacyjne — województwo i powiat lub miasto, z którego pochodzisz. Dane te posłużą mi potem do ocenienia występowania regionalizmów i przeniesienia ich na mapę. Jeśli w czasie swojego życia zmienialiście na stałe miejsce zamieszkania i uważacie, że dzięki temu poznaliście słownictwo innego regionu, wybierzcie województwo i powiat, z którym jesteście z najbardziej związani. Następnie w kolejnym pytaniu opiszcie w polu inne, z jakimi powiatami byliście jeszcze związani, dodając najlepiej okres w latach. Podając ogólniki typu Mazowsze, Śląsk czy Lubelszczyzna nie będę mógł tego przyporządkować do żadnego powiatu. Druga część ankiety to pytanie dotyczące już regionalizmów. Dla każdej propozycji masz do wyboru 6 opcji. Jeśli używasz słowa lub je po prostu znasz, możesz ocenić czy poznałeś/poznałaś je w domu rodzinnym lub okolicy, czy jednak w innych okolicznościach (przeprowadzka, internet filmy). Pozwoli mi to ostrzej ocenić faktyczne występowanie słowa. Jeśli nie chcesz zastanawiać sie nad tym faktem, po prostu zaznacz, że znasz je z domu rodzinnego. Dodatkowo możesz wybrać opcje według której znasz słowo w tym znaczeniu, ale w nieco innej formie, jako oboczność (przykładowo pytam o chodzenie na szagę jako chodzenie na skróty, a Ty używasz formy chodzić na siagę). Ta malutka alternacja jest bardzo ważna, bo może wypaczyć wyniki ankiety. Dodatkowo, na końcu pytań znajdziesz rubryczkę w której możesz wpisać swoje uwagi - na przykład wspomniane wyżej oboczności lub inne znaczenie słowa o które pytam. Dla ułatwienia w ostatnim pytaniu przypominam wszystkie regionalizmy w formie listy. Ostatnia opcje, najłatwiejsza w wytłumaczeniu to po prostu nie znam.

Google Docs
5d27f6e4-7477-40f3-9099-39da06fd43e8
d4beb669-e365-4ad9-9752-1986adbe7d6c
6d79f7cb-3328-4568-aff1-d4c19cfcb6da
Dalmierz_Ploza

Eee.. no to "uradzić" jak dla mnie to obgadać jakąś sprawę.

GrindFaterAnona

@Dalmierz_Ploza Kraj Rad

jimmy_gonzale

Wszystkie te regionalizmy są nienormalne. Ani jednego nie znałem.

GrindFaterAnona

@jimmy_gonzale może to z tobą jest coś nie tak? gdzie twoje korzenie, ze nie znasz regionalizmów?

jimmy_gonzale

@GrindFaterAnona Warszawa.

Nie no, nie traktuje tego w takich kategoriach. Ale przyznasz że powyższego się nie spodziewałeś?

GrindFaterAnona

@jimmy_gonzale no to masz odpowiedz. w Warszawie taki tygiel kulturowy, ze każdy przyjezdny stara się mówić ładnie po polsku, zeby się dogadać. Samo słowo nie jest to dla mnie jakoś zaskakujące, w przeciwieństwie do np. mówienia przez Polaków kluski na makaron. Nawet napisałem poniżej, że w śląszczyźnie mamy bardzo podobne słowo.

jimmy_gonzale

@GrindFaterAnona samo słowo nie ale jego znaczenie jest dziwne. Spoko, taki urok regionalizmów, przecież nie potępiam.

GrindFaterAnona

@jimmy_gonzale ok, zrozumiałem słowo "nienormalne" jako nacechowane pejoratywnie. Tak, regionalizmy są z definicji odstępstwem od ogólnej normy

jimmy_gonzale

@GrindFaterAnona hmm no mogło źle zabrzmieć. Są niesamowicie dziwaczne.

dziedzicpruski

@razALgul Potwierdzam. Autor dobrze opisał ten fenomen słowny. Prawdopodobnie na Kujawy i Kociewie, to słowo trafiło wraz z migrantami zarobkowymi z północnego Mazowsza, którzy poszli za pracą do Prus.

Polskojęzyczna ludność w dawnych Prusach nazywala ich pogardliwie "bosymi Antkami". Określenie to funkcjonuje nadal.

cooles

@razALgul Pierwszy regionalizm, który znam, używałem i dziwię się, że nie znają inni.

zuchtomek

@razALgul można jeszcze coś poradzić w sensie również unieść (albo raczej udźwignąć bo głównie do ciężkich rzeczy się to odnosi)

GrindFaterAnona

@zuchtomek na Śląsku poradzić = dać radę, podołać czemuś. nie musi być ciężkie, raczej trudne. E.g. Poradzisz mi to przeczytać?

zuchtomek

@GrindFaterAnona No to chyba ogólnopolskie znaczenie, podobnie jak 'dać komuś radę '- może znaczyć zarówno dać radę w bójce jak i dać komuś dobrą radę


Zależnie od kontekstu.


Jak w dzieciństwie jeździlismy z kuzynami na wieś do dziadka to jedną z jego form motywacji było:

Nie poradzisz tego worka z paszą.


I wtedy wiadomo - siła +10 ( ͡° ͜ʖ ͡°)

GrindFaterAnona

@zuchtomek Poradzisz mi to przeczytać? - to jest zrozumiałe dla ogółu Polaków jako Możesz mi to przeczytać?

Dobrze Cię zrozumiałem?

zuchtomek

@GrindFaterAnona No akurat Twój przykład nie do końca rozumiem - przyznaję, że nie mam pewności, ale rozumieć można dwojako:


Dasz radę mi to przeczytać? (bo na przykład nie widzę, ale w takim przypadku konstrukcja zdania trochę kuleje)

Polecisz mi to do przeczytania? (ale tu też składnia coś mi nie pasuje)


'Poradzisz sobie z..' jest raczej zrozumiałem dla wszystkich jako dać radę.

Atexor

@razALgul ostatnio wypełniałem przy Twojej ankiecie i mam wrażenie, że to chyba ta sama. Kojarzę pytania o przyrząd do uderzania much, stare jajko, czy przecinak. To na pewno nowa ankieta?

razALgul

@Atexor to ta ostatnia, ktoś tu prosił, żeby dorzucać linki do nich...

Atexor

@razALgul a, oki dziękuję za wyjaśnienie. W ogóle jak często on mniej więcej wrzuca nowe ankiety? Może jak powiedzmy co miesiąc to warto dodać takie info, że ankieta jest powiedzmy lipcowa/starsza etc., abyśmy wiedzieli ze juz ją robili.

camonday

Jeśli używamy w kontekście burzy mózgów to jest powszechny? Mi się kojarzy tylko ze znaczeniem co poczniesz? No i cóż uradzisz no nic nie uradzisz nie ma bata

Zaloguj się aby komentować