5. Lipcowa ankieta

5. Lipcowa ankieta

Hej, tu Świetlan. Możesz kojarzyć, że prowadzę stronę, na której wspólnie z Wami badam polskie regionalizmy. Badam je za pomocą ankiet (jak ta), a na podstawie ich wyników publikuję mapy zasięgów występowania tych regionalizmów. Jeśli jeszcze nie obserwujesz moich stron, możesz znaleźć je w mediach społecznościowych. Mój Facebook: https://www.facebook.com/swietlanmaps/ Mój Instagram: https://www.instagram.com/swietlanmaps/ Mój Twitter (X): https://twitter.com/Swietlan Przez kilka lat stworzyliśmy już wiele map. Czas na kolejne. Dzisiaj zbadam Waszą znajomość 30 słów, które otrzymałem jako propozycje regionalizmów w social mediach. Każdy może zgłosić swoją, najlepiej poprzez wiadomość prywatną na FB albo IG. Dlatego serdecznie z góry dziękuję Ci za wejście w ten link i chęć wypełnienia ankiety. Zajmie ci to góra 10 minu. Mi pozwoli to zebrać dane, na podstawie których stworzę mapki. W pierwszej części zapytam cię o kwestie lokalizacyjne — województwo i powiat lub miasto, z którego pochodzisz. Dane te posłużą mi potem do ocenienia występowania regionalizmów i przeniesienia ich na mapę. Jeśli w czasie swojego życia zmienialiście na stałe miejsce zamieszkania i uważacie, że dzięki temu poznaliście słownictwo innego regionu, wybierzcie województwo i powiat, z którym jesteście z najbardziej związani. Następnie w kolejnym pytaniu opiszcie w polu inne, z jakimi powiatami byliście jeszcze związani, dodając najlepiej okres w latach. Podając ogólniki typu Mazowsze, Śląsk czy Lubelszczyzna nie będę mógł tego przyporządkować do żadnego powiatu. Druga część ankiety to pytanie dotyczące już regionalizmów. Dla każdej propozycji masz do wyboru 6 opcji. Jeśli używasz słowa lub je po prostu znasz, możesz ocenić czy poznałeś/poznałaś je w domu rodzinnym lub okolicy, czy jednak w innych okolicznościach (przeprowadzka, internet filmy). Pozwoli mi to ostrzej ocenić faktyczne występowanie słowa. Jeśli nie chcesz zastanawiać sie nad tym faktem, po prostu zaznacz, że znasz je z domu rodzinnego. Dodatkowo możesz wybrać opcje według której znasz słowo w tym znaczeniu, ale w nieco innej formie, jako oboczność (przykładowo pytam o chodzenie na szagę jako chodzenie na skróty, a Ty używasz formy chodzić na siagę). Ta malutka alternacja jest bardzo ważna, bo może wypaczyć wyniki ankiety. Dodatkowo, na końcu pytań znajdziesz rubryczkę w której możesz wpisać swoje uwagi - na przykład wspomniane wyżej oboczności lub inne znaczenie słowa o które pytam. Dla ułatwienia w ostatnim pytaniu przypominam wszystkie regionalizmy w formie listy. Ostatnia opcje, najłatwiejsza w wytłumaczeniu to po prostu nie znam.

Google Docs
cf9328c7-79d0-4c92-821a-bc8c211b8929
1e4d9bcf-2876-4a90-9a38-57650a82cf96
0f4e079f-f9c7-4c24-ae65-9942742318e4
zachlapany_szczypior

@razALgul

regionalizm białostocki

No chyba nie

razALgul

@zachlapany_szczypior według wiki... A to tam trzeba brać poprawkę..

HamsKloss

@zachlapany_szczypior każdy w Białymstoku zrozumie jak tak powiesz ja jestem z powiatu sokólskiego i zdarza mi się tak powiedzieć (a mieszkam już 20 lat w białym)

bartlomiej_rakowski

Ooo Potężny Warmianin… jaki on Warmianin jest jak to Mazur! I to z czarnym podniebieniem! Śmeichu warte! Może tak mawiali we Wilkowie ze tatusiem Bronisławem świętej pamięci, mamusią Leonardą i bratem Bogumiłem. Ha ha ha! Ooo bez tłoku! No dla Ciebie bez tłoku!?! To do pieca może wejdź!!

cfc13a46-fb42-4d0b-8414-9ab7336a634d
eloyard

@razALgul tołku nie dojdziesz 🤣

Zaloguj się aby komentować