Będę musiał to sprawdzić ale na razie nie mam wężyka żadnego :( Zajmę się tym jak wrócę z wypoczynku.
A tak poza tym to co, naostrzyłem i nasmarowałem sobie narzędzia na działkę ( sekatoryci nożyk). Pomalowałem elementy do mojej pompy wody (działkowej, wylewka i rączka) jutro mam zamiar trochę popracować na działce a w pon jadę w pizz... W cholerę znaczy się :D
#majsterkowanie #ogrodnictwo #pszemosienaprawia
Pompka jak w fontannie mojego kota
@def no i ? :D
Ta niby ma duże podnoszenie, zobaczymy :)
@cebulaZrosolu Na podobnej pompce zrobiłem swoje nawadnianie do hodowli papryki. Całkiem daje radę, ale z mojego doświadczenia wynika, że jesli róznica poziomów między zbiornikem zasilającym a miejscem nawadniania jest znaczna (> 10 cm) to po całkowitym wypełnieniu instalacji wodą będziesz miał swobodny wyciek po stronie niżej leżącej. Ja musiałem dodać elektrozawór odcinający.
Zrobiłem sobie też sterownik na esp32 sterowany przez terminal szeregowy BT do ustalania planu podlewania.
Ogólnie zabawa była przednia :-).
@NiewielkiKonikPolny u mnie to prymitywna i prosta instalacja.
Na dole zbiornik 30 litrowy (wiadro na wino, stare już wina w nim nie będę robił,), i pompka ma napompować wodę do rezerwuaru w postaci szerokiej doniczki balkonowej, stamtąd ma sobie grawitacyjnie woda iść do roślinek. I tak powiedzmy 2x dziennie.
Sterować tym będzie zwykła czasówka podłączona do gniazdka :)
Edit: od dna zbiornika do góry rezerwuaru może być metr lub półtora, najlepiej byłoby dwa jakby zbiornik stał na podłodze balkonu. Ale nie musi :)
@cebulaZrosolu Ok rozumiem zatem, że rolę systemu dozującego i kroplującego pełni szeroka doniczka plus jakieś przyległości wężowe dostarczające wodę. Jeśli tę cześć opanowałeś to gratuluję, bo to zwykle jest najtrudniejsza część autonomicznego systemu. Tak dobrać przekroje wężyków żeby nie przelewać roślin. Układ jeden zbiornik i gwiazdzista dystrybucja wody jest jednym z pewnych rozwiązań.
@NiewielkiKonikPolny najlepszy sposób na dobranie ilości wody to taki: niech doleci tyle by nie zdechły :p nie jest to system profesjonalny, ma mi służyć jak wyjadę sobie na tydzień powiedzmy :) tak to nie będzie problemu podlewania ręcznie :)
@cebulaZrosolu wysokość podnoszenia 3m oznacza że pompa ma prawie zerowy przepływ jeżeli różnica wysokości między ssaniem pompy a wylotem to 3m. Zależność przepływu od wysokości nie jest liniowa, może być np tak że przy 1.5m podnoszenia pompa da tylko 25% przepływu. Poza tym opisy pomp w większości przypadków bezczelnie kłamią...
@d_kris no możliwe, ale co to zmienia? Że zamiast wodę pompować minutę będzie pompowała dwie? :)
Nie jestem w stanie teraz powiedzieć czy daje radę, raczej jutro nie będę miał czasu ogarnąć wężyka :/
@cebulaZrosolu możesz jeszcze kiedyś spróbować pompki perystaltycznej jak ta:
https://allegro.pl/oferta/pompa-perystaltyczna-12v-pompka-13347626443
Wtedy wysokość podnoszenia jest ograniczona tylko wytrzymałością wężyka i mocą silnika. Można też precyzyjne regulować przepływ obrotami. Wada - niewielkie przepływy i co jakiś czas trzeba wymieniać wężyk w pompce.
Zaloguj się aby komentować