Link do nowej ankiety
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScqZIghKuzMy77CKkAom8yPXOX9YR7gW7C5A25_srSSe6z60g/viewform
#mapy #ankieta #regionalizmy #swietlanmaps
1. Kobiałkowa ankieta

1. Kobiałkowa ankieta

Hej, tu Świetlan. Możesz kojarzyć, że prowadzę stronę, na której wspólnie z Wami badam polskie regionalizmy. Badam je za pomocą ankiet (jak ta), a na podstawie ich wyników publikuję mapy zasięgów występowania tych regionalizmów. Jeśli jeszcze nie obserwujesz moich stron, możesz znaleźć je w mediach społecznościowych. Mój Facebook: https://www.facebook.com/swietlanmaps/ Mój Instagram: https://www.instagram.com/swietlanmaps/ Mój Twitter (X): https://twitter.com/Swietlan Przez kilka lat stworzyliśmy już wiele map. Czas na kolejne. Dzisiaj zbadam Waszą znajomość 30 słów, które otrzymałem jako propozycje regionalizmów w social mediach. Każdy może zgłosić swoją, najlepiej poprzez wiadomość prywatną na FB albo IG. Dlatego serdecznie z góry dziękuję Ci za wejście w ten link i chęć wypełnienia ankiety. Zajmie ci to góra 10 minu. Mi pozwoli to zebrać dane, na podstawie których stworzę mapki. W pierwszej części zapytam cię o kwestie lokalizacyjne — województwo i powiat lub miasto, z którego pochodzisz. Dane te posłużą mi potem do ocenienia występowania regionalizmów i przeniesienia ich na mapę. Jeśli w czasie swojego życia zmienialiście na stałe miejsce zamieszkania i uważacie, że dzięki temu poznaliście słownictwo innego regionu, wybierzcie województwo i powiat, z którym jesteście z najbardziej związani. Następnie w kolejnym pytaniu opiszcie w polu inne, z jakimi powiatami byliście jeszcze związani, dodając najlepiej okres w latach. Podając ogólniki typu Mazowsze, Śląsk czy Lubelszczyzna nie będę mógł tego przyporządkować do żadnego powiatu. Druga część ankiety to pytanie dotyczące już regionalizmów. Dla każdej propozycji masz do wyboru 6 opcji. Jeśli używasz słowa lub je po prostu znasz, możesz ocenić czy poznałeś/poznałaś je w domu rodzinnym lub okolicy, czy jednak w innych okolicznościach (przeprowadzka, internet filmy). Pozwoli mi to ostrzej ocenić faktyczne występowanie słowa. Jeśli nie chcesz zastanawiać sie nad tym faktem, po prostu zaznacz, że znasz je z domu rodzinnego. Dodatkowo możesz wybrać opcje według której znasz słowo w tym znaczeniu, ale w nieco innej formie, jako oboczność (przykładowo pytam o chodzenie na szagę jako chodzenie na skróty, a Ty używasz formy chodzić na siagę). Ta malutka alternacja jest bardzo ważna, bo może wypaczyć wyniki ankiety. Dodatkowo, na końcu pytań znajdziesz rubryczkę w której możesz wpisać swoje uwagi - na przykład wspomniane wyżej oboczności lub inne znaczenie słowa o które pytam. Dla ułatwienia w ostatnim pytaniu przypominam wszystkie regionalizmy w formie listy. Ostatnia opcje, najłatwiejsza w wytłumaczeniu to po prostu nie znam.

Google Docs
Okrupnik

@razALgul poszło

razALgul

@Okrupnik znałem ze 4...

Okrupnik

@razALgul ja więcej ale trochę inaczej niż to w ankiecie

Co wioska to obyczaj, a że czas na wsi płynie wolniej to elo ( ͡~ ͜ʖ ͡°)

MarianoaItaliano

@razALgul Poszło Część znałem ale nie używam, w ostatniej sekcji podrzuciłem kilka regionalizmów radomskich na te słowa Np. używamy słowa portki jako nachy/spodnie

Okrupnik

@MarianoaItaliano w mazowieckim ogólnie to znane

MarianoaItaliano

@Okrupnik Może kiedyś doczekam się znowu województwa radomskiego bo Radom to takie mazowieckie/mazowsze że a mnie skręca Mazowsze w zasadzie zaczyna się dopiero za Grójcem, do Grójca to jest Małopolska

Okrupnik

@MarianoaItaliano w sumie tak samo jest z moim. Nie całe mazowsze to Warszawa. Trochę jednak Gierek miał racji z podziałem województw ( ͡° ͜ʖ ͡°)

MarianoaItaliano

@Okrupnik oczywiście że miał, bo wszystkie średniej wielkości ośrodki rozwijały się podobnie a tak doszło do sytuacji w których z planowanych 12 województw (jako niby wymóg makroregionów przy wejściu do UE z którym nie zgadzam się zupełnie bo np. we Francji utrzymano podział na departamenty odpowiadające wielkością naszym województwom z lat 75-98) wyszło im 16 z takimi skarlałymi województwami jak lubuskie, opolskie czy świętokrzyskie co uprzywilejowało te miasta kosztem np. Częstochowy, Koszalina czy Radomia który miały więcej mieszkańców niż np. Zielona Góra, Kielce czy Opole które stolicami nowych województw zostały.


Ludzie zapominają że przy dwustopniowym podziale adminustracyjnym nie było żadnych rad powiatów czy tego typu bzdetów i wszystko było w kompetencji wojewody i urzedu wojewódzkiego więc było mniej etatów ale oczywiście AWS był mądrzejszy, zauważymy że wszystkie z programu 4 reform jakie zrealizowlai okazały się nieudane a ta administracyjna jest ostatnią i najbardziej szkodliwą której jeszcze mimo tylu lat nie usunęli.

628ffb05-e9ca-4ec3-973e-dba9d714336e

Zaloguj się aby komentować