LHC budzi sie z letargu

LHC budzi sie z letargu

hejto.pl
Tlumaczenie automatyczne: deepl.com
Oryginał (en/fr): https://home.cern/news/news/accelerators/accelerator-report-cern-accelerator-complex-awakening-hibernation
(przeczytalem po polsku i angielsku ale nie znam sie i nie będę udawał że rozumiem)
Streszczenie: LHC zacznie działać od 27 marca do pazdziernika tego roku. W ciagu tego roku bedzie testowana nowa sila wiązki.
Wiązka - Beam
Roczny postój techniczny 2022-2023 (YETS) jest zdefiniowany jako 17 tygodni beam-to-beam w LHC, co jest o dwa tygodnie dłuższe niż standardowy YETS i zostało wprowadzone w odpowiedzi na kryzys energetyczny. Ostatnia wiązka LHC z 2022 roku została zrzucona wczesnym rankiem w poniedziałek 28 listopada; 17 tygodni później, w poniedziałek 27 marca 2023 roku, planujemy wstrzyknąć do LHC pierwszą wiązkę tego roku.
Chociaż ta pierwsza wiązka jest wiązką jednopęczkową o zmniejszonej intensywności, kompleks iniektora musi zostać uruchomiony z dużym wyprzedzeniem. Dlatego sprzęt LINAC4 rozpoczął ponowne uruchamianie już w poniedziałek 13 lutego, zaledwie 11 tygodni po zatrzymaniu akceleratora. W tym czasie przeprowadzono prace konserwacyjne i zainstalowano nowe, bardziej wydajne źródło H-. W kolejnym okresie uruchamiania wiązki, który rozpoczął się 20 lutego, wiązka została wprowadzona przez LINAC4, ustawiono wszystkie niezbędne parametry i przetestowano wydajność nowego źródła przy użyciu wiązki o większej intensywności. Po zastosowaniu pierwszej struktury przyspieszającej, kwadrupolu częstotliwości radiowej (RFQ), prąd wiązki wynosi zwykle 25 mA. Dzięki nowemu źródłu ekspertom udało się to podnieść do 35 mA, co stanowi wzrost o 40% przy podobnej wydajności transmisji. Dla biegu fizyki w 2023 roku 25 mA pozostanie domyślnym prądem, ale dalsze badania mające na celu zwiększenie wydajności LINAC4 i PS Booster planowane są jeszcze w tym roku.
W piątek 3 marca, po dwóch tygodniach uruchamiania sprzętu, wiązka została wstrzyknięta do PS Booster o godzinie 10.15. W ciągu nieco ponad godziny wiązka została przechwycona, przyspieszona, zsynchronizowana i wyciągnięta do beam dump. W tym momencie rozpoczyna się żmudna praca przy ustawianiu maszyny, po której poszczególne wiązki operacyjne zostaną ustawione i dostrojone. Pierwsza wiązka będzie musiała być gotowa na czas, gdy PS zakończy dwutygodniowy okres rozruchu sprzętowego w piątek 10 marca. Następnie PS będzie miał tydzień na przygotowanie pierwszej wiązki do uruchomienia SPS, który dzisiaj jest mniej więcej w połowie swojego trzytygodniowego okresu uruchomienia sprzętowego. Następnie przyjdzie kolej na przygotowanie przez SPS wiązki jednopęczkowej LHC, która zostanie dostarczona do LHC w poniedziałek 27 marca, aby obudzić LHC z hibernacji.
W całym kompleksie akceleratorów różne typy wiązek będą następnie ponownie dostosowywane do dostarczenia ich do fizyki, począwszy od PS East Area w okolicach Wielkanocy, a następnie w innych obiektach typu fixed-target w kolejnych tygodniach. Pierwsze zderzenia w LHC spodziewane są około 22 kwietnia, co zwiastuje początek stosunkowo krótkiego, ale intensywnego procesu fizycznego, który ma się zakończyć 30 października.

Komentarze (1)

Serek_Niehomogenizowany

Byłem w CERN dwukrotnie w czasie studiów, raz gdy jeszcze LHC nie był uruchomiony i były rozgrzebane eksperymenty, a drugi gdy już działał. Zwłaszcza za pierwszym razem byłem pod ogromnym wrażeniem, bo widziałem eksperymenty w przekroju, gdy jeszcze nie były do końca zmontowane i uruchomione. Ilość elektroniki, która tam działa, przeraża.

Mój wydział opracowywał magnesy nadprzewodzące służące do pozycjonowania wiązki i zaginania jej, aby trzymała się w ruchu okrężnym akceleratora. Nawet liczyliśmy parametry tych magnesów na laborkach

O mały włos a byłbym tam pracował przy jakichś eksperymentach z nadprzewodnikami, ale ostatecznie się nie zdecydowałem, bo średnio płacili i nie chciało mi się pisać pracy doktorskiej, a taki był warunek, żeby dostać tę robotę.

Ogólnie ciekawy ośrodek, dużo młodych ludzi i dużo się tam dzieje.

Zaloguj się aby komentować