Kultura sarmacka polskiej szlachty. Kim byli Sarmaci? Czym był sarmatyzm?

Kultura sarmacka polskiej szlachty. Kim byli Sarmaci? Czym był sarmatyzm?

HISTORIA.org.pl - historia, kultura, muzea, matura, rekonstrukcje i recenzje historyczne
Kultura sarmacka była zjawiskiem kulturowym i społecznym, które miało znaczący wpływ na życie i tożsamość szlachty w XVII-wiecznej Polsce. Termin "Sarmacja" był używany przez polską szlachtę do określenia Polski, opierając się na mitycznym pochodzeniu od starożytnego ludu Sarmatów.

Sarmatyzm i kultura sarmacka w Polsce. Czym były? Scena figuralna. Szlachta w latach 1633-1668. Jedenaście stojących postaci: siedmiu mężczyzn, trzy kobiety i chłopiec. Tło cieniowane u dołu, J. Matejko Sarmatyzm był formacją kulturową polskiej szlachty od końca XVI do połowy XVIII w., opartą na micie o pochodzeniu szlachty od Sarmatów - w ujęciu historycznym, to nazwa starożytnych ludów koczowniczych zamieszkujących obszar pomiędzy Wołgą a Donem. W tym tekście przez Sarmatów rozumiemy polską i litewską szlachtę hołdującą kulturze sarmackiej. Sarmatyzm wpływał na ideologię i obyczaje, znacząco wpisując się w literaturę i sztukę. Przykładem może być poszukiwanie przez polską szlachtę korzeni rzymsko-sarmackich, przy czym ich przodkowie Sarmaci mieli być ludem, który pokonał Rzymian. Stąd też godło Polski prezentujące orła miało mieć swoją genezę w rzymskich orłach legionowych, zdobytych przez Sarmatów w wojnie z Rzymem. Te zmyślone historie stały się mitem założycielskim kultury sarmackiej w Polsce. [ ...]

#polska #historia #ciekawostkihistoryczne

Komentarze (1)

Frog

Nie pamiętam w jakim kraju szlachta uważała się za potomków Trojańczyków, co po zdobyciu przez Greków aż tam dotarli. Szlachta czuła się tak lepsza od ludu, że se musiała wymyślić, iz sa odrębnym ludem.

Zaloguj się aby komentować