Konflikt historyczno-prawny między Chińską Republiką Ludową a Republiką Chińską, część I

Konflikt historyczno-prawny między Chińską Republiką Ludową a Republiką Chińską, część I

Wiekdwudziesty.pl
Odkąd Chińska Republika Ludowa ogłosiła niepodległość w 1949 roku, jej relacje z Tajwanem, który utrzymuje, że jest prawdziwym kontynuatorem Republiki Chińskiej, są napięte. W tym konflikcie historyczno-prawnym obie strony składają roszczenia terytorialne, a także wzajemnie uznają siebie za jedynego prawowitego reprezentanta Chin. Konsekwencje tego konfliktu wykraczają jednak poza granice obu państw i mają wpływ na cały światowy układ sił oraz relacje międzynarodowe.

Komentarze (1)

sebie_juki

zabrakło dwóch rzeczy:

  1. Na Tajwanie też nie są głupi (z wyjątkiem 1 partii) i wiedzą, że Amerykańskie gwarancje bezpieczeństwa obowiązują tylko pod warunkiem nie ogłaszania niepodległości. Szanse na ogłoszenie niepodległości są więc takie, jak szanse Korwina Mikke na zostanie premierem.

  2. USA w latach bodajże 60. zobowiązała się czasowo dostarczać broń Tajwanowi. Chiny protestowały, ale USA ich zgasiły stwierdzeniem, że na Tajwanie są zaradni ludzie, i jeśli nie dostaną amerykańskiego uzbrojenia, to Tajwan sobie szybko skonstruuje broń atomową, więc chyba Chińczycy powinni rozumieć co jest dla nich lepsze.

Zaloguj się aby komentować