Komu gruzińskiego przysmaku? Nagotowałem na 2 dni ;]

#gotujzhejto #jedzenie
16725138-9698-44c0-acb8-27cc2e09c5a4
126f2c6e-6d41-4386-8305-9d3d9c4f7517
f6f98ed8-e918-40a0-98e9-9372aee681ab
dce2f057-9289-4cdc-9ba7-7014ff99fbcb
Mielonkazdzika

@Stashqo jesli sa tak dobre jak wygladaja. to daj przepis z ktorego robiles.

Stashqo

@Mielonkazdzika Mi oczywiście smakują, ale robię wersję wołowo-wieprzową bo smak baraniny nam średnio podchodzi. Jesli chcesz to za parę godzin mogę podrzucić przepis bo teraz leci akurat Powrót Króla wersja rozszerzona, więc troche jeszcze to zajmie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Mielonkazdzika

@Stashqo spoks, niespieszy mi sie. Zona nie lubi baraniny, tak wiec twoja opcja brzmi idealnie.

Wazne czy wewnatrz tej kluchy robi sie taki rosolek, czy to tylko pierog z farszem w innym krztalcie?

favien-freize

@Stashqo Z kozieradką błękitną?

Stashqo

@Mielonkazdzika no pewnie, że z rosołkiem, bez rosołku to nie chinkali


@favien-freize bez utsho suneli, ale też bez baraniny więc nie trzeba zagłuszać jej smaku xD

cebulaZrosolu

@Stashqo taaa na dwa dni, tak się oszukuj :)

meciasek

@Stashqo andrzej, dasz przepis to dam pioruna, deal of the week

wielka_glowwa

Proszę dać mi te kimczali mam horom curke.


Kurde zjadłbym

Stashqo

Chinkali:


Ciasto:


  • 900g mąki + na podsypkę

  • 1 łyżeczka soli

  • 550-575g bardzo ciepłej wody (ok 60-65°C)

  • 50g oleju


(Ewentualnie dowolne ciasto pierogowe jakie tam lubicie, byle z 900-1000g mąki)


Farsz:


  • 600g mielonej wołowiny

  • 400g mielonej wieprzowiny

  • 2 spore cebule + odrobina oleju

  • 400 ml rosołu lub bulionu drobiowego (ja robię 400ml z całej kostki, jest nieco intensywniejszy)

  • 2 kopiaste łyżeczki mielonej kolendry (ziaren)

  • 2 łyżeczki soli

  • 1 kopiasta łyżeczka świeżo zmielonego pieprzu

  • Spora garść posiekanej natki pietruszki


Przygotowanie:


  1. Ciasto zagnieść stopniowo dodając wodę i olej. Podana wyżej ilość wody wyżej mocno przybliżona (zależna od wilgotności mąki). Powinna wyjść dość elastyczna konsystencja jak do ciasta na pierogi. Po wyrobieniu ciasto odstawić aby odpoczęło.

  2. Gdy ciasto sobie odpoczywa, zrobić bulion. Następnie posiekać cebulę (średnia lub gruba kostka) i delikatnie zeszklić na patelni. Nie smażyć zbyt długo. (Można dać też surową, im bardziej wysmażona tym mniej ostrości i aromatu cebuli będzie potem w chinkali a te smaki są akurat pożądane w tym daniu).

  3. Do miski wrzucić mięsa, cebulę, przyprawy i pietruszkę, dolać połowę bulionu/rosołu. Wymieszać dobrze ręką do połączenia składników. Potem ostrożnie dodawać po 50ml płynu, wyrabiać i patrzeć jak mięso reaguje. Powinno być mocno nasączone, ale nie pływać. Od ilości płynu jaki uda się wtłoczyć w farsz zależy jak dużo rosołku będzie potem w sakiewkach. Mi zazwyczaj wchodzi około 350ml bulionu.

  4. Ciasto podzielić na odpowiednie do rozmiaru stolnicy porcje, rozwałkować na grubość 2-3mm i wycinać krążki miseczką lub dużym kubkiem o średnicy około 12-13cm.

  5. Nałożyć po kopiastej łyżce farszu i zrobić szczelnie zamkniętą sakiewkę. Metodę można podpatrzeć na YT. Trudno to wytłumaczyć pisząc, ale ja zlepiam przeciwległe części placków. Najpierw przód-tył, potem lewo-prawo a następnie zawijam w "falbankę" resztę ciasta. Po ulepieniu odkładać na posypaną mąką deskę. W zależności od ilości nakładanego farszu i grubości sakiewek powinno wyjść 20 do 30 szt.

  6. W międzyczasie nastawić wodę i posolić. Użyć możliwie szerokiego garnka (gotują się dość długo, więc szerszy garnek=większy wsad)

  7. Sakiewki wrzucać do wrzącej wody, mieszać co chwilę aby nie pozlepiały się ani nie przywarły do dna. Kiedy zaczną wypływać zmniejszyć ogień tak aby woda lekko wrzała i nastawić minutnik. Czas gotowania po wypłynięciu 15-20min (grube ciasto, duże sakiewki -20min, cienkie i mniejsze - 15min)

  8. Ostrożnie wyłowić, dać im ostygnąć. Podawać jeszcze ciepłe. Serwować można bez żadnych dodatków, osobiście polecam grubo zmielony pieprz, odrobinę oliwy i posiekaną pietruszkę.


Wołam do przepisu @Mielonkazdzika @meciasek

Fearaneruial

@Stashqo kolendra mielona z ziaren zamiast liści w farszu?

ale dlaczego?

Stashqo

@Fearaneruial tak se wymyślili, tak mają ¯\_(ツ)_/¯ Przejechałem przez kilka przepisów i wybrałem ten, który mi najbardziej pasował. Szukając spotkałem się też z chinkali z dodatkiem utsho suneli, platkami chilli, swieżą kolendrą, czosnkiem i nawet chyba sumakiem albo kuminem (które zupełnie mi tam nie pasowały). To kuchnia ludowa i podejrzewam, że podobnie jak nasze pierogi każdy robi na trochę inny sposób.


Jeśli masz swój sprawdzony i bardziej legitny przepis to wstawiaj, ja tu nie bede się nawet kłócił, że mój jest najlepszy.

Fearaneruial

@Stashqo nie mam sprawdzonego ale wszystkie które jadłem w Gruzji były ze świeżą kolendrą

w domu zastępuje suszoną - choć dostać dobrą suszoną nie jest łatwo, kiedyś mi Gruzin w taksie wytłumaczył że On kupuje u Vietnamców

A z chmeli suneli to nie testowałem i to jest pomysł

Zaloguj się aby komentować