Kompleks górniczo-energetyczny w Bełchatowie: 50 lat historii i perspektywa transformacji

Kompleks górniczo-energetyczny w Bełchatowie: 50 lat historii i perspektywa transformacji

wnp.pl
Bełchatowski kompleks, nazywany energetycznym sercem Polski, ma 50 lat. Kopalnia węgla brunatnego i opalana nim elektrownia zapewniające przez dekady dostawy prądu, dziś stają w obliczu wyzwań związanych z transformacją energetyczną.

PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna to spółka mająca w swojej strukturze kompleksy energetyczne w Bełchatowie i Turowie oraz elektrownie w Rybniku, Dolnej Odrze i Opolu. Spośród nich zdecydowanie największym oddziałem jest Bełchatów. W położonej w pobliżu miasta elektrowni i kopalni pracuje łącznie ok. 7 tys. osób, a współdziałające spółki zależne dają pracę kolejnym 5 tys.

Podstawą działania górniczo-energetycznego kompleksu jest węgiel brunatny z odkrywek Bełchatów i Szczerców. Pierwsza z nich jest już niemal wyeksploatowana, a złoże w Polu Szczerców zapewni funkcjonowanie kopalni i elektrowni jeszcze przez około dekady - do ok. 2035 r. [...]

#wiadomoscipolska #energetyka #wegielbrunatny #kopalnia #belchatow #transformacja

Komentarze (2)

myoniwy

Jest też potencjalną lokalizacją na kolejną EJ, tak jak Kozienice.

W obu przypadkach jest infrastruktura, ale z tego co czytałem to w Bełchatowie sama EJ byłaby kilkanaście km od aktualnej elektrowni, ze względu na stabilność gruntu.

libertarianin

@myoniwy bardziej skomplikowany temat, nie ma jako takiego źródła wody bezpośredniego, to co w EB leci to jest woda przepompowana z gruntowych wód które spływają do kopalni do zbiornika retencyjnego. Trzeba by coś zamiast tego pod EJ załatwić.

Zaloguj się aby komentować