Kodeks rycerski nigdy nie został spisany. Jednak wywarł ogromny wpływ na kulturę średniowiecza

Kodeks rycerski nigdy nie został spisany. Jednak wywarł ogromny wpływ na kulturę średniowiecza

National-geographic
Przynależność do stanu rycerskiego wiązała się nie tylko z przywilejami, ale także z obowiązkami. Rycerz, czyli szlachetnie urodzony wasal, miał świecić przykładem jako wzorzec chrześcijańskich cnót i swoją postawą przynosić chwałę, zarówno dokonaniom swoich przodków, jak i samemu suwerenowi. Okrycie się hańbą było równoznaczne z potępieniem i wykluczeniem z grona rycerzy. Żeby tego uniknąć, przedstawiciele tego stanu kierowali się zbiorem niepisanych zasad, znanym jako kodeks rycerski.

#swiat #polska #ciekawostkihistoryczne

Komentarze (1)

DiscoKhan

@Mr.Mars z kodeksu rycerskiego w Anglii to mi utkwiło jak rycerstwo francuskie zaczęło uczyć Anglików higieny, bo tak od nich waliło już od setek lat, kobiety miejscowe też dlatego tak się na wikingów rzucały same z siebie, bo Nordowie byli zadbani w przeciwieństwie do miejscowych. Tedy żeby jakoś wpoić tą higienę to uchwalili order Łaźni i w inicjacji rycerskiej były kąpiele uwzględnione żeby do nawyków Anglicy sumiennie pochodzili.


Zresztą, Anglicy, wtedy to byli Anglo-Saksoni, południowo-germańskie zwyczaje tak wyglądały. Większość dawnych prowincji Imperium Rzymskiego dobrze sobie z higieną radziło aż do Renesansu gdzie zaczęto złe wnioski wyciągać z tego jak się plagi rozprzestrzeniały, mianowicie zaczęto łaźnie obwiniać o wszystko podczas gdy problemem były tylko to, że były publiczne i w przez to choroby się szybciej roznosiły gdy już przybyły do Europy. Jak na złość to jak Francuzi zaczęli Anglików myć to niewiele później plagi przypłynęły ale rycerstwo w publicznych łaźniach się nie kapało na szczęście.


Zaś ogólnie to warto pamiętać, że zasady rycerskie były wpajane przez kler który się edukacją zajmował, stąd rycerze nie byli uczeni mądrego zarządzania majątkiem.

Zaloguj się aby komentować