Kim były polskie czarownice?

Kim były polskie czarownice?

Hrabia Tytus - Twój przewodnik po historii
W pierwszej kolejności winni jesteśmy szacunek zmarłym – kobietom, które zginęły w wyniku procesów o czary i które nie są już w stanie świadczyć o samych sobie. Czcimy pamięć o nich, starając się przedstawiać je takimi, jakimi były: nie jako bohaterki ani winowajczynie, nie jako „kobiety, które wiedzą”, ale też nie jako głupie „zabobonicce”, tylko jako zwyczajne, skomplikowane istoty ludzkie. Ich życie i śmierć nie przystają do współczesnych ideologii, nie naszej wygodzie miały bowiem służyć.

7 września 2024 roku w ramach Malta Festival w parku na terenie Chwaliszewa (które dziś jest częścią Poznania) odsłonięto niezwykły pomnik. To rzeźba autorstwa Alicji Białej upamiętniająca wiedźmę z Chwaliszewa, spaloną na stosie w 1511 roku. Pomnik, którego powstanie zainspirowała aktywistka Ewa Łowżył z Chóru Czarownic, stoi niedaleko miejsca szesnastowiecznej egzekucji domniemanej czarownicy. Śmierć anonimowej „wiedźmy z Chwaliszewa” była pierwszym poświadczonym źródłowo przypadkiem spalenia na stosie czarownicy na ziemiach polskich. [...]

#historia #historiapolski #nowozytnosc #prawo #czarownice #proces

Komentarze (3)

eloyard

Obowiązkowe przypomnienie że w prześladowaniu "czarownic" przodowali protestanci, w krajach germańskich i pochodnych, władza świecka. A nie katolicki kler w Polsce czy Hiszpanii.

Konto_serwisowe

@eloyard Przecież nikt tego tutaj nie napisał.

eloyard

@Konto_serwisowe kolega chyba nowy w internecie i nie kojarzy formatu "obowiązkowe przypomnienie" - odnosi się ono nie do tego co wprost jest opisane we wpisie, ale do powszechnych (niekoniecznie przeważających) mylnych przekonań, promowanych przez np. książki, filmy, media czy trolli oraz zwykłą propagandę.

Zaloguj się aby komentować