Kilka wybranych rocznic na 11 Kwietnia.
Nietypowe święta: Dzień Radia, Dzień Osób z Chorobą Parkinsona, Ogólnopolski Dzień Walki z Bezrobociem.
Nietypowe święta: Dzień Radia, Dzień Osób z Chorobą Parkinsona, Ogólnopolski Dzień Walki z Bezrobociem.
-
1079 – Męczeńska śmierć biskupa krakowskiego Stanisława ze Szczepanowa, skazanego przez króla Bolesława II Szczodrego (Śmiałego) na poćwiartowanie za zdradę stanu.
-
1241 – Wojska węgierskie poniosły klęskę w bitwie na równinie Mohi z najeźdźcami mongolskimi. Węgrzy stracili większość ze swojej armii szacowanej na 25 do 80 tysięcy żołnierzy. Według starych kronik zabitych było 70 tysięcy, choć realnie pewnie mniej.
-
1689 – Wilhelm III Orański i Maria II Stuart zostali koronowani w Opactwie Westminsterskim na monarchów Anglii i Szkocji.
-
1713 – W Utrechcie podpisano pokój kończący wojnę o sukcesję hiszpańską. Była to wojna o zasięgu światowym, toczono oprócz europy również w Ameryce Północnej, Indiach oraz na morzach i oceanach.
-
1775 – I rozbiór Polski: w Warszawie zakończył obrady Sejm Rozbiorowy, który zatwierdził traktat podziałowy.
-
1814 – VI koalicja antyfrancuska: bezwarunkowa abdykacja cesarza Francuzów Napoleona I Bonapartego.
-
1848 – Powstanie wielkopolskie: została podpisana ugoda w Jarosławcu między przedstawicielami władz pruskich a Komitetem Narodowym. Oczywiście prusacy nie dotrzymali słowa i nie udzielili Wielkopolsce autonomii.
-
1868 - Dawny szogun Yoshinobu Tokugawa poddał zamek Edo wojskom cesarskim. Koniec Szogunatu Tokugawa, początek restauracji władzy cesarza tj. Restauracja Meiji.
-
1899 – USA przejęły kontrolę nad Filipinami, Guamem i Portoryko.
-
1934 – Ministerstwo Spraw Zagranicznych zakazało polskim piłkarzom wyjazdu do Pragi na rewanżowy mecz o awans do Mistrzostw Świata we Włoszech. W pierwszym meczu w Warszawie wygrała Czechosłowacja 2:1. O co chodziło? O Zaolzie.
-
1938 – Aktor Jackie Coogan, znany głównie z tytułowej roli w filmie Brzdąc w reżyserii Charliego Chaplina, pozwał swoich rodziców do sądu, żądając od nich zwrotu pieniędzy, które zarobił jako dziecko w latach dwudziestych. Proces wygrał, ale pieniądze zostały pochłonięte przez koszty sądowe. Jego sprawa posłużyła jako podstawa do uchwalenia tzw. „Coogan Act”, broniącego interesów dzieci-aktorów.
-
1939 - Adolf Hitler podpisał plan niemieckiej agresji na Polskę (Fall Weiss).
-
1940 - Ostatni etap tzw. pacyfikacji „Hubalowskich”. Niemcy doszczętnie spalili wsie: Gałki, Hucisko i Skłoby. Zamordowano ok. 300 Polaków, w tym 265 mężczyzn ze Skłobów.
-
1943 - Niemiecka agencja Transocean podała pierwszą wiadomość o odkryciu masowych grobów ofiar zbrodni katyńskiej. 13 kwietnia informację powtórzyło radio berlińskie.
-
1945 – Polskie oddziały partyzanckie dokonały masakry ludności ukraińskiej we wsiach: Bachów, Brzuska i Sufczyn.
-
1945 - II wojna światowa; front zachodni: Wojska amerykańskie wyzwoliły obóz koncentracyjny Buchenwald.
-
1951 – Wojna koreańska: gen. Douglas MacArthur został zdymisjonowany za niesubordynację ze stanowiska dowódcy wojsk amerykańskich i ONZ przez prezydenta Harry’ego Trumana. MacArthur nawoływał do zbombardowania chińskich miast bombami atomowymi.
-
1961 – W Izraelu rozpoczął się proces nazistowskiego zbrodniarza wojennego Adolfa Eichmanna.
-
1952 – Założono Port morski Elbląg.
-
1965 – 271 osób zginęło w dniach 11 i 12 kwietnia w wyniku serii tornad w stanach: Iowa, Illinois, Indiana, Ohio i Wisconsin.
-
1968 - Gen. Wojciech Jaruzelski został ministrem obrony narodowej.
-
1968 - Prezydent Lyndon B. Johnson podpisał ustawę Civil Rights Act of 1968, zakazującą dyskryminacji w sprzedaży, wynajmie i finansowaniu mieszkań.
-
1969 – Statek pasażerski „Stefan Batory” wypłynął w swój pierwszy rejs transoceaniczny.
-
1970 – Rozpoczęła się nieudana załogowa misja księżycowa Apollo 13.
-
1973 – W rozegranym w Moskwie meczu w ramach Mistrzostw Świata Grupy A reprezentacja Polski w hokeju na lodzie przegrała 0:20 z ZSRR, ponosząc najwyższą porażkę w swej historii.
-
1976 - Premiera pierwszego komputera firmy Apple, nazwanego Apple I.
-
1979 - Wojna ugandyjsko-tanzańska: skapitulowała stolica Ugandy Kampala. Obalony prezydent Idi Amin uciekł do Libii.
-
1984 – Konstantin Czernienko został przewodniczącym Prezydium Rady Najwyższej ZSRR. Długo se nie porządził, bo zmarł niecały rok później.
-
1985 - Zmarł Enver Hoxha, przez 4 dekady był przywódcą komunistycznej Albanii.
-
1990 – Uchylono ustawę o cenzurze.
-
2001 – W meczu eliminacyjnym do Mistrzostw Świata Australia pokonała Samoa Amerykańskie 31:0, odnosząc najwyższe zwycięstwo w historii międzypaństwowych meczów piłkarskich.
-
2002 - W Wenezueli doszło do przewrotu, który na dwa dni odsunął od władzy prezydenta Hugo Cháveza. Zginęło 19 osób, a około 300 zostało rannych.
-
2003 – II wojna w Zatoce Perskiej: prezydent USA George W. Bush ogłosił upadek reżimu Saddama Husajna oraz wyzwolenie Iraku.
-
2007 – Irena Sendlerowa została odznaczona Orderem Uśmiechu.
-
2010 – Na lotnisku wojskowym Warszawa-Okęcie wylądował samolot z ciałem prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Trumna została przewieziona do Pałacu Prezydenckiego.
-
2011 - 15 osób zginęło, a 204 zostały ranne w zamachu bombowym w mińskim metrze.
-
2018 - W Algierii rozbił się samolot transportowy Ił-76 Algierskich Sił Powietrznych, zginęło 257 osób.
Zaloguj się aby komentować