Kiedy zaczyna się starość? Nowe badania

Kiedy zaczyna się starość? Nowe badania

tvn24.pl
Od jakiego wieku zaczyna się starość? Z opublikowanego w poniedziałek badania wynika, że odpowiedź na to pytanie znacząco się zmieniła. - Siedemdziesiąt to nowe sześćdziesiąt - skomentował John Rowe, profesor polityki zdrowotnej i starzenia się na Uniwersytecie Columbia.

Czasopismo "Psychology and Aging" Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego opublikowało w tym tygodniu wyniki przeprowadzonego w Niemczech badania poświęconego starości jako etapowi życia. W jego ramach przeanalizowano dane ponad 14 tysięcy osób w wieku od 40 do 85 lat, urodzonych w latach 1911–1974. Co cztery, pięć lat zadawano im pytanie, kiedy ich zdaniem zaczyna się starość.

Kiedy zaczyna się starość? Wnioski z badania

Jak wynika z badania, osoby po sześćdziesiątce uważają, że starość zaczyna się w wieku 75 lat, ale potem - im są starsze - tym dalej ta granica się przesuwa.
Badani ludzie zgłaszali swoje postrzeganie starości ośmiokrotnie w ciągu 25 lat. Za każdym razem mówili, że starość zaczyna się o rok później w porównaniu z ich poprzednią oceną.
Kolejny wniosek: uczestnicy urodzeni wcześniej, w latach 1911-1935, uważali, że starość zaczęła się wcześniej w porównaniu z uczestnikami urodzonymi po 1935 r. 
Jak zauważa w komentarzu do badań portal NBC News, "odpowiedź na pytanie o początek starości wydaje się zmieniać w miarę, jak ludzie żyją dłużej, później przechodzą na emeryturę i utrzymują wyższy poziom zdrowia fizycznego i psychicznego w starszym wieku".

Starość zaczyna się coraz później

- Nasze postrzeganie i koncepcje starości w oczywisty sposób zmieniają się w czasie. Obecnie ludzie w średnim wieku lub starsi uważają, że starość zaczyna się później niż ich rówieśnicy dziesięć czy dwadzieścia lat temu - stwierdził Markus Wettstein, główny autor badania i psycholog z Uniwersytetu Humboldta w Berlinie.
Wettstein zauważył, że zmiana może częściowo wynikać ze wzrostu średniej długości życia: w Niemczech obecnie to około 81 lat, jeszcze w 1974 r. było to 71 lat (w Polsce według danych GUS w 2022 r. przeciętny mężczyzna żył 73,4 lat, a kobieta 81,1 - red.). Wiele osób dłużej cieszy się też dobrym zdrowiem. - Ludzie, którzy czują się młodsi, uważają, że starość zaczyna się później - podsumował Wettstein.

Dla kogo starość zaczyna się wcześniej

Autorzy badania zauważyli też jednak inne prawidłowości. Po pierwsze, kobiety średnio uważały, że starość zaczyna się około 2,4 roku później, niż wskazywali to mężczyźni.

Zauważono też, że uczestnicy badania, którzy byli bardziej samotni, cierpieli na więcej chorób przewlekłych lub zgłaszali gorszy stan zdrowia, częściej wierzyli, że starość zaczęła się wcześniej.
Jacqui Smith, profesor psychologii na Uniwersytecie Michigan, która nie była zaangażowana w badania, przestrzega jednak, że ​​wyniki mogą nie dotyczyć innych krajów, ponieważ kulturowe poglądy na temat starzenia się i trendy historyczne różnią się w zależności od społeczności. Mimo to, jak twierdzi Smith, badanie ukazuje zmianę podejścia ludzi do starzenia się wraz z wiekiem.

Siedemdziesiąt to nowe sześćdziesiąt

John Rowe, profesor polityki zdrowotnej i starzenia się na Uniwersytecie Columbia, który również nie był zaangażowany w badanie, stwierdził, że wyniki są "obiecujące": - Powiedziałbym, że to w bardzo mocny sposób potwierdza (…), że siedemdziesiąt to nowe sześćdziesiąt.

Jego zdaniem ludzie mogą zacząć porzucać pewne negatywne stereotypy na temat osób starszych i zamiast tego postrzegać je jako bardziej zdolne i sprawne niż w przeszłości. Jednak zarówno Rowe, jak i Wettstein stwierdzili również, że niektórzy uczestnicy badania mogli celowo wykluczyć się z kategorii osób starszych. - Część ludzi ma tak negatywny stosunek do osób starszych, że nie chcą być z nimi kojarzeni - stwierdził Rowe. - Jeśli więc mają 70 lat, powiedzą, że starość zaczyna się w wieku 75 lat. A kiedy osiągną 75 lat, powiedzą, że starość zaczyna się w wieku lat 80.

#lifestyle #starosc #hejto30plus

Komentarze (10)

SuperSzturmowiec

zaczyna się w wieku 75 lat,


Chyba 30

razALgul

@SuperSzturmowiec zaczyna się wtedy, kiedy z własnej woli kupisz sobie voltaren

maly_ludek_lego

@SuperSzturmowiec zaczynamy sie starzec juz tak naprawde po 25 roku zycia. Bardzo szybko. To kto w jakim wieku czuje sie staro, to kwestia indywidualna. Duzo zalezy od tego, jak kto dba o swoje cialo. Niestety z tym w Polsce nienajlepiej, patrzac na tych Rafalkow i Mirkow po 40tce z wielkimi brzuchami.

NiebieskiSzpadelNihilizmu

Jak wynika z badania, osoby po sześćdziesiątce uważają, że starość zaczyna się w wieku 75 lat, ale potem - im są starsze - tym dalej ta granica się przesuwa.

Proste- starość kojarzy się jednoznacznie z umieraniem. A umierać nie chce nikt, więc każdy się tak niewinnie okłamuje. Lata temu Carlin na jednym ze swoich standupów o tym mówił dokładnie o tym zjawisku:

Nie mamy już więcej starych ludzi w tym kraju. Najwyraźniej wszystkich ich wywieziono w pizdu, a na ich miejsce przyprowadzono obywateli seniorów. Czy to nie typowo zmiękczone przez XX wiek określenie? Bezkrwiste, bezemocjonalne... bezżyciowe. Brak jakichkolwiek oznak życionych- po prostu obywatel senior. I powoli to zaczynamy akceptować, wszyscy musimy. Nigdy się już tego nie pozbędziemy, tak ich będziemy nazywać... bo sami się kiedyś zestarzejemy i nie będziemy chcieli być nazywali starymi, tylko seniorami. Bo tak ładniej brzmi. Ale ciągle sprzeciwiam się jednemu- kiedy patrzą na starego człowieka i mówią "Patrz na niego, 90 lat młodości za nim". Że co kurwa? Wyobraźcie sobie ten strach, który przywołuje starzenie się, jest on tak duży, że nie jesteśmy nawet w stanie zmusić się do użycia słowa "stary", żeby kogoś opisać, używasz przeciwieństwa. Bo tak jest grzeczniej, wygodniej, prościej. Ten strach jest powszechny i jest to ogólnie znana prawda, wszyscy to mamy, nikt nie chce się zestarzeć, nikt nie chce umrzeć, ale jednak ciągle przekłamujemy rzeczywistość! Okłamujemy samych siebie! Zacząłem to robić jak tylko dobiłem do 40-stki. Jak tylko przekroczyłem tą granicę złapałem się na tym, że spoglądałem w lustro i mówiłem "Cóż, wygląda, że jestem trochę starszy". Tak- w końcu "starszy" brzmi lepiej, niż "stary". Brzmi, jakbym miał jeszcze dużo czasu, jakbym miał żyć dłużej. Gówno prawda- starzeję się tak samo, jak inni i jestem stary. I to jest w porządku, bo dzięki temu strachowi przed śmiercią nie będę musiał w tym kraju umierać! Serio! Kiedy nadejdzie mój czas, ja po prostu "odejdę"! Albo wygasnę... jak prenumerata. W szpitalu pewnie nazwaliby to śmiertelnym przypadkiem. Firma ubezpieczeniowa stwierdzi, że to wina złej opieki nad pacjentem i że jeśli był to wynik zaniedbania stwierdzą, że był to nieszczęśliwy wypadek.

razALgul

@NiebieskiSzpadelNihilizmu Carlin wiedział co mówi. Ja 20 lat nie mam, raczej prawie dwa razy tyle, ale dalej mam poczucie, że starość to jest wtedy, jak sobie odpuszczasz przyjemności i póki człowiek cieszy się życiem, to stary nie jest (mentalnie). Fizycznie, to już inna bajka.

LondoMollari

jak sobie odpuszczasz przyjemności i póki człowiek cieszy się życiem, to stary nie jest (mentalnie). Fizycznie, to już inna bajka.


@razALgul Tylko co, jeśli człowiek nigdy nie cieszył się życiem?

razALgul

@LondoMollari to powinien szukać czegoś co go uszczęśliwi. Są różne okresy w życiu - lepsze i gorsze, ale jak ciągle jest źle to może trzeba poszukać (oprócz "uszczęśliwiaczy") jakiejś formy pomocy... Żeby depresja nie wjechała na pełnej k*urwie...

NiebieskiSzpadelNihilizmu

Tylko co, jeśli człowiek nigdy nie cieszył się życiem?

@LondoMollari to znaczy że nigdy tak naprawdę nie żył. On co najwyżej istniał, z dnia na dzień, bez żadnego większego sensu. Ot- wstać, ogarnąć się, zjeść, odbębnić co trzeba, iść spać. Dzień za dniem, tydzień za tygodniem, miesiąc za miesiącem, rok za rokiem. Zero zmian, bo i po co, ciągle to samo. Tego nie można nazwać życiem- to jest wegetacja.

notak

Starość zaczyna się jak siadając zaczynasz wydawać dźwięki.

Ragnarokk

Zaczyna się od założenia konta na Hejto ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Zaloguj się aby komentować