Kiedy Sahara stała się pustynią?

Kiedy Sahara stała się pustynią?

CiekawostkiHistoryczne.pl
Sahara kilka razy była na zmianę suchym obszarem pustynnym i wilgotnym, żyznym obszarem uprawnym. Jak doszło do tego, że stała się największą pustynią świata?

Dzieli nas 5900 lat od naszej epoki. Bond 4 przynosi jeden z najintensywniejszych okresów suszy w całym holocenie. Szczególnie dramatyczne skutki ma to dla obszaru Sahary, która obecnie jest największą pustynią świata. Trudno wręcz uwierzyć, że niegdyś kwitło tam życie i wcale nie tak dawno roiło się tam od słoni, hipopotamów, bawołów, lwów, żyraf, guźców, antylop i strusiów. I naturalnie byli tam również czający się na tę zwierzynę łowcy z wczesnej epoki brązu.

Sahara kilkakrotnie była na zmianę suchym obszarem pustynnym i wilgotnym, żyznym obszarem uprawnym. W czasie epoki lodowej pozostawała w większości sucha, ale do zmiany doszło mniej więcej pod koniec młodszego dryasu około 10 000 lat temu. Wtedy deszcze nadciągają na całego i pustynia zaczyna się zielenić, zmieniając w żyzną sawannę. Są na tym obszarze także bogate w ryby jeziora i rzeki, dziś od dawna już wyschnięte. Siedem tysięcy lat temu jezioro Czad w centralnej Afryce było 10 razy większe niż dzisiaj – innymi słowy, było zdecydowanie większe niż na przykład Morze Kaspijskie, największe jezioro naszych czasów. [...]

#historia #afryka #prehistoria #pustynia #sahara #ksiazka #ciekawostkihistoryczne

Komentarze (0)

Zaloguj się aby komentować