
KDE Plasma 6.3 - nowa odsłona środowiska graficznego dla Linuksa już oficjalnie. Ze zmian ucieszą się graficy, choć nie tylko | PurePC.pl
PurePC.pl#linux #kdeplasma #purepc
Lepiej podlinkować oficjalny artykuł od twórców KDE ze screenshotami, filmikami itp
https://kde.org/announcements/plasma/6/6.3.0/
Zasadniczo to dużo nie dodali xD, przybliżanie co do pojedynczego pixela może mi się przydać przy pracy na froncie a opcja z "poprawniejszymi" kolorami (cokolwiek to znaczy) podczas nocnego trybu teoretycznie powinna sprawić że wszystko będzie lepiej wyglądać podczas korzystania z niego idk. Jest już niby dostępna nowa wersja w repo Archa ale pracuje na tym komputerze i lepiej będzie jak poczekam do weekendu xD.
@Catharsis masz rację mogłem dać z oficjalnej strony. A tak z ciekawości zapytam na czym używasz KDE Plasma bo ja Fedora 😇
@Catharsis Dużo nie dodali, bo to środowisko jest po prostu dojrzałe i niewiele mu brakuje. Naprawiają więc błędy, robią niewielkie usprawnienia - i tyle.
@Hajt Plasmę, jak każde środowisko najlepiej używa się w dystrybucjach dedykowanych. Samemu można ustawić, ale nie będzie wiele usprawnień. Fedora ma jedną z lepszych kompilacji Plasmy. Dostajesz niezwykle spójne środowisko od razu do pracy
@Hajt EndeavourOS
@Miedzyzdroje2005 Nie prawda, Arch nie ma dedykowanego środowiska a zarówno Gnome jak i Plasma działają świetnie. Korzystam na EndeavourOS (który jest po prostu Archem z instalatorem) z Plasmy od 2 lat bez żadnych problemów i nie widziałem większych różnic od np takiego Kubuntu.
@Catharsis przecież arch ma instalatora
@deafone Tak ale EndeavourOS ma jeszcze bardziej instalator bo graficzny Calamares xD. No i w pakiecie dochodzi parę usług i programów które i tak trzeba by ogarnąć ręcznie na Archu oraz kilka przydatnych skryptów/programów do zarządzania systemem. Jeżeli nie chce ci się bawić z konfiguracją Archa ale chcesz mieć Archa a jednocześnie nie korzystać z tej abominacji na temat Archa jaką jest Manjaro to EndeavourOS jest systemem idealnym dla ciebie.
@Catharsis Jestem innego zdania. Uważam, że najlepsza dystrybucja Archa to sam Arch.
@Catharsis a czy ja coś pisałem o Archu?
Kiedyś trzeba będzie wypróbować, słyszałem o tym dziesiątki razy, a wciąż nie wiem jak wygląda XD
Czyżby to ten rok??
wolalbym juz uzywac windows
Czy to już rok Linuksa?
Jestem w trakcie n-tej próby przesiadki na linuksa i jest ciężko. Za dużo dystrybucji, za dużo interfejsów graficznych, za dużo problemów. Codziennie coś musi nie działać i trzeba się bimbać z rozwiązywaniem problemów, ale próbuję. Niestety daleka jeszcze droga do prostoty obsługi Windowsa czy OS X'a.
KDE nie lubię bo jest przekombinowane i ociężałe. Chodzi wolniej niż Gnome oraz inne środowiska i to widać gołym okiem. Brak standaryzacji objawia się na każdym kroku, różne aplikacje wyglądają różnie i nie trzymają się stylu KDE.
Jeśli chodzi o opcje to jest ich aż za dużo. Cenię sobie możliwość dostosowania interfejsu, ale nie bawi mnie przedzieranie się przez setki tysięcy okien, menu, guziczków, oraz szukania w necie jak coś włączyć lub wyłączyć. Często jest tak, że w celu wyłączenia czegoś trzeba wchodzić w 4 różne miejsca i w tych miejscach odklikać checkboxy, inaczej coś wyłączymy, ale tylko połowicznie.
Ktoś powie to wybierz gnome. No niby mogę, ale gnome znowu idzie w drugą stronę. Twórcy tego interfejsu wyrzynają wszelkie możliwe opcje w najnowszym nie da się już skonfigurować praktycznie nic. Żeby cokolwiek zmienić trzeba doinstalowywać tonę dodatków (gnome extensions) aby mieć funkcjonalność taką jaka była dawno temu. Np. trzeba doinstalować dodatek aby mieć ikonki w tray, menu miejsc. Kofeinę aby ekran i komputer nigdy się nie wygaszał, impatience aby animacje okien były błyskawiczne i dziesiątki innych. Ktoś powie w czym problem? Doinstalujesz i masz. Hahaha no właśnie nie bo te dziesiątki dodatków muszą być kompatybilne z wersją gnome i aktywnie wspierane. Zdarza się tak, że jak wychodzi aktualizacje systemu z nową wersją gnome to nagle połowa dostosowanego interfejsu znika ponieważ twórcy tych dodatków nie zaktualizowali ich lub je po prostu porzucili. Wyobrażacie sobie taką sytuacje gdzie przez 5 lat widzicie i używacie ikonek aplikacji na pasku i nagle wam znikają, a wy nie wiecie czemu?
Ale są jeszcze inne. No nie ma, nie dla mnie. Mam monitor 4K HiDPI z odświeżaniem 144Hz i jedyne środowiska jakie je obsługują to KDE i Gnome używający Waylanda. Reszta używa X11 i ma w d⁎⁎ie skalowanie zmiennoprzecinkowe oraz automagiczne dostosowywanie elementów i wielkości czcionek.
Windows oraz OS X są jakie są, ale interfejsy mają dopracowane na wysoki połysk. Wszystko jest proste i intuicyjne. Może linux też by tak mógł gdyby miał tylko jeden dopieszczony interfejs graficzny zamiast dziesiątek niedopracowanych.
Co do tych zmian w KDE w tej wersji, to w zasadzie tak jakby nic nie zmienili. Zwykły użytkownik nawet ich nie zauważy.
>Brak standaryzacji objawia się na każdym kroku, różne aplikacje wyglądają różnie i nie trzymają się stylu KDE.
@BoTak Ja bym powiedział, że to zdecydowanie domena Gnome. Co do rozjazdu motywów, Wayland to ustandaryzował, ale większość aplikacji nadal uruchamiana jest na X'ach...
Moim zdaniem UI KDE jest absolutnie najlepsze i nic nawet nie stoi blisko. Możesz sobie wyklikać jakiego kodeka ma używać podłączone urządzenie audio przez bluetooth, zmienić tryb headsetu na 1 i 2 kanałowy (tylko odsłuch - lepsza jakość), Wallet KDE integruje się ze wszystkim, a nie znam drugiego takiego, co potrafi przechowywać każdy rodzaj kluczy i prawidłowo je obsłużyć.
Parę dni temu steam decka podpiąłem pod telewizor, bo chciałem sobie obejrzeć film, ale obraz był przesunięty i cyk opcją zooma ładnie sobie wycentrowałem.
Ma dobry tilling, dobre skróty, na 12 letnim lapku też mam KDE i śmiga. Świetny desktop!
Zaloguj się aby komentować