Ale do rzeczy - internet niby podaje że pierogi które miałem wczoraj i będę miał dzisiaj na obiad są robione na sposób podlaski, to jednak pochodzą z przepisu mojej babci (i zapewne prababci) która nigdy na Podlasiu nie była a tak prawdę powiedziawszy to nie jestem pewien czy moja prababcia opuściła kiedykolwiek w życiu ziemię radomską
Mianowicie są to pierogi z farszem z ugotowanych ziemniaków wymieszanych z roztopionym na patelni boczkiem albo słoniną ze skwarkami zesmażoną z cebulą na złoty kolor, do farszu pod koniec dodajemy pokrojony drobno koperek i dość dużo pieprzu. Pychota.
Za komuny kiedy nie było mięsa na rynku to takie pierogi podobno robiło się na sposób biedniejszy - z ziemniakami i cebulą smażoną na oleju, zwane wtedy były kryzysowymi. Generalnie z perspektywy jak patrzę to ta kryzysowa kuchnia PRLu z lat 80 mogłaby być wspaniałym poradnikiem dla wegetarian i wegan - te całe margaryny, oleje roślinne, warzywa, owoce i prawie brak produktów odzwierzęcych bo w mieście to ponoć i o głupie jajko było trudno to jakby dla nich
#gotujzhejto #pierogi #jedzenie
@MarianoaItaliano Pamiętajcie dzieci Ruś jest kijowska nie moskiewska.
@suseu A to tak, mi bardziej chodziło o Ruś Białą i Czerwoną (województwo ruskie) aż do rozbiorów wchodzące w skład Rzeczpospolitej
@MarianoaItaliano Panie, ten przepis to z mojej rodzinnej szuflady a korzenie mam, według obecnej narracji, lubelskie. I tak jak piszesz, to wersja luksusowa.
@MarianoaItaliano jadam podobne, ale z gotowanym grochem zamiast zieminaków. Jak się dobrze przybekoni to wychodzą zajebiste, prawie tak dobre jak ruskie.
@MarianoaItaliano jak to podlaskie? Moja rodzina od pokoleń z Podkarpacia i zawsze się jadło takie, no może bez koperku i zwykle w wersji kryzysowej (mama to wegetarianka). Ale nawet te w kryzysowej wersji były oblane słoninką ze skwarkami. Człowiek nie wie że ma Podlaskie korzenie
@MarianoaItaliano Nazwa pierogów ruskich pochodzi raczej od Rosji.
Problem w tym, że dotyczy nieco innego dania.
Oryginalne pierogi ruskie robi się z ciasta drożdżowego, francuskiego lub półfrancuskiego. Dlatego w starszych książkach kucharskich są opisywane wraz z pasztecikami do zup. Nadziewane były różnorodnie: mięsem, kapustą, rybami, ryżem.
Nie znalazłem ani jednej przedwojennej polskiej książki kucharskiej w którym to danie przedstawiałoby gotowane pierogi z serem i cebulą.
https://www.hejto.pl/wpis/pierogi-ruskie-czym-sa-a-czym-nie-sa
@paramyksowiroza Dzięki za podrzucenie, tu mnie zaskoczyłeś szczerze mówiąc. Jedno co wiedziałem że pierogi ruskie w naszej formie nie są znane w Rosji w ogóle, ani jako pierogi ani ruskie.
@MarianoaItaliano No bo to jest bardzo ciekawa sprawa.
Sama nazwa pochodzi prawdopodobnie od Rosji, w której pierogi w postaci pieczonej były całkiem popularne.
I na początku XX wieku, pierogi ruskie nadal były po prostu pierogami pieczonymi z rozmaitymi nadzieniami.
A jakoś później (nie wiem dokładnie kiedy, nie wiem dlaczego), pierogi z serem, ziemniakami i cebulą totalnie "ukradły" nazwę i stały się zupełnie nową potrawą pod starą nazwą.
I nie mam zielonego pojęcia, dlaczego niby nawiązano do historycznej nazwy krainy geograficznej "Rusi" i czy faktycznie cała historia z tym nawiązaniem jest prawdziwa. @suseu
Cieszy mnie tylko, że na Wikipedii zdecydowano się zaktualizować definicję, bo w momencie w którym pisałem linkowany artykuł, w najważniejszym miejscu tekstu na wiki była informacja "potrzebny przypis"
Zaloguj się aby komentować