Jak słuchać fal radiowych?
hejto.plPo tym przydługim wstępie chciałbym przejść do właściwego tematu mojego wpisu. Najpopularniejszymi odbiornikami jakie wielu z nas posiada w swoich domach są radioodbiorniki UKF. Nie będę się nad nimi zbyt długo rozwodził w przynajmniej jeżeli chodzi o ich dobrze znaną formę. Jedynie wspomnę, iż stacje radiowe nadają w Polsce głównie w paśmie 87,5–108 MHz.
Dlaczego wspomniałem, że stacje radiowe nadają w Polsce głównie na falach ultrakrótkich (UKF)? Ponieważ poza tym pasmem znanym powszechnie jako FM (od modulacji na nim stosowanej) istnieją również stacje nadające na falach długich, średnich, krótkich. W tym przypadku wykorzystywana jest modulacja AM. Wiele odbiorników szczególnie starszych posiada przełącznik umożliwiający odbiór tych fal.
Stacje nadające na tych częstotliwościach w modulacji AM niestety cechują się gorszą jakością dźwięku, jednak jest on w pełni wystarczający do komfortowego słuchania mowy. Dodatkowo modulacja AM mimo gorszej jakości charakteryzuje się przynajmniej na moje ucho lepszą czytelnością przy słabym sygnale.
Ale po co w ogóle zaprzątać sobie głowę tym pasmem. Otóż fale długie i krótkie mają jedną bardzo ważną zaletę, są słyszalne na bardzo dalekie odległości. Dodatkowo te dłuższe niż UKF fale ulegają zjawiskom odbicia od wyższych warstw atmosfery. Zjawisko to jest szczególnie dobrze słyszalne wieczorami. Polecam samemu sprawdzić zasięg tego typu radyjek, szczególnie nocą, gdy to zjawisko się nasila. Fale te znacznie łatwiej odebrać poza miastem, gdyż obecnie produkowana elektronika szczególnie pochodząca z dalekiego wschodu generuje masę zakłóceń na tych pasmach. Bardzo dobry materiał o odbiorze tych fal nagrał Adam Śmiałek, którego materiał mogę z czystym sumieniem polecić.
W Polsce niestety jedyną działającą na tym paśmie stacją, o której mi wiadomo jest kanał pierwszy polskiego radia. Nadaje on na częstotliwości 225 kHz, a więc na falach długich z RCN Solec Kujawski i słyszalny jest z całej Polski. Jest to o tyle istotne, że w przypadku kryzysu i awarii lokalnych przekaźników sygnał będzie dostępny tak długo jak będzie nadawał jeden nadajnik.
(maszt z którego nadawana jest jedynka na falach długich źródło Wikipedia)
Swojego czasu istniał projekt zakładający utworzenie sieci lokalnych stacji radiowych na falach średnich o nazwie "Twoje Radio AM" jednak od pewnego czasu temat wydaje się być martwy. Niestety jesteśmy jednym z nielicznych krajów w europie, który nie posiada stacji na tych pasmach. Jest to o tyle przykre, że można by na nich emitować sporo lokalnych stacji radiowych.
Wcześniej wspomniałem, że te zakresy fal mogą się przydać w razie kryzysu i ktoś może mi zarzucić, że wystarczy zniszczyć jeden nadajnik i po kłopocie. Nie do końca, ponieważ historia pamięta co najmniej jeden projekt, niosący nam informacje zza granicy pracujący na tych falach, a nazywał się on radio wolna europa. I to jest właśnie największą zaletą tych stacji radiowych ich globalność.
Również dzisiaj można spotkać się z transmisjami w języku polskim pochodzącymi ze świata. Osobiście nie miałem jeszcze przyjemności ich odsłuchać, natomiast z informacji, do których udało mi się dotrzeć China Radio International nadaje program skierowany do polaków pomiędzy 20
Pierwotnie miałem w tym wpisie poruszyć większą ilość ciekawych urządzeń do odbioru, jednak podejrzewam, że dłuższy wpis był by zbyt męczący. Dajcie znać czy chcecie więcej tego typu wpisów.
#ciekawostki #technologia #krotkofalarstwo #radio