Jak słuchać fal radiowych?

Jak słuchać fal radiowych?

hejto.pl
Bardzo dziękuję za bardzo pozytywny odbiór mojego poprzedniego wpisu "O łączności niezależnej od sieci komórkowej i internetu". Z racji tego, ze udało mi się wygospodarować wolną chwilę postanowiłem podzielić się z wami kilkoma sposobami na odbioru stacji radiowych na falach długich, średnich i krótkich.
Po tym przydługim wstępie chciałbym przejść do właściwego tematu mojego wpisu. Najpopularniejszymi odbiornikami jakie wielu z nas posiada w swoich domach są radioodbiorniki UKF. Nie będę się nad nimi zbyt długo rozwodził w przynajmniej jeżeli chodzi o ich dobrze znaną formę. Jedynie wspomnę, iż stacje radiowe nadają w Polsce głównie w paśmie 87,5–108 MHz.
Dlaczego wspomniałem, że stacje radiowe nadają w Polsce głównie na falach ultrakrótkich (UKF)? Ponieważ poza tym pasmem znanym powszechnie jako FM (od modulacji na nim stosowanej) istnieją również stacje nadające na falach długich, średnich, krótkich. W tym przypadku wykorzystywana jest modulacja AM. Wiele odbiorników szczególnie starszych posiada przełącznik umożliwiający odbiór tych fal.

Stacje nadające na tych częstotliwościach w modulacji AM niestety cechują się gorszą jakością dźwięku, jednak jest on w pełni wystarczający do komfortowego słuchania mowy. Dodatkowo modulacja AM mimo gorszej jakości charakteryzuje się przynajmniej na moje ucho lepszą czytelnością przy słabym sygnale.
Ale po co w ogóle zaprzątać sobie głowę tym pasmem. Otóż fale długie i krótkie mają jedną bardzo ważną zaletę, są słyszalne na bardzo dalekie odległości. Dodatkowo te dłuższe niż UKF fale ulegają zjawiskom odbicia od wyższych warstw atmosfery. Zjawisko to jest szczególnie dobrze słyszalne wieczorami. Polecam samemu sprawdzić zasięg tego typu radyjek, szczególnie nocą, gdy to zjawisko się nasila. Fale te znacznie łatwiej odebrać poza miastem, gdyż obecnie produkowana elektronika szczególnie pochodząca z dalekiego wschodu generuje masę zakłóceń na tych pasmach. Bardzo dobry materiał o odbiorze tych fal nagrał Adam Śmiałek, którego materiał mogę z czystym sumieniem polecić.
W Polsce niestety jedyną działającą na tym paśmie stacją, o której mi wiadomo jest kanał pierwszy polskiego radia. Nadaje on na częstotliwości 225 kHz, a więc na falach długich z RCN Solec Kujawski i słyszalny jest z całej Polski. Jest to o tyle istotne, że w przypadku kryzysu i awarii lokalnych przekaźników sygnał będzie dostępny tak długo jak będzie nadawał jeden nadajnik.

(maszt z którego nadawana jest jedynka na falach długich źródło Wikipedia)
Swojego czasu istniał projekt zakładający utworzenie sieci lokalnych stacji radiowych na falach średnich o nazwie "Twoje Radio AM" jednak od pewnego czasu temat wydaje się być martwy. Niestety jesteśmy jednym z nielicznych krajów w europie, który nie posiada stacji na tych pasmach. Jest to o tyle przykre, że można by na nich emitować sporo lokalnych stacji radiowych.
Wcześniej wspomniałem, że te zakresy fal mogą się przydać w razie kryzysu i ktoś może mi zarzucić, że wystarczy zniszczyć jeden nadajnik i po kłopocie. Nie do końca, ponieważ historia pamięta co najmniej jeden projekt, niosący nam informacje zza granicy pracujący na tych falach, a nazywał się on radio wolna europa. I to jest właśnie największą zaletą tych stacji radiowych ich globalność.
Również dzisiaj można spotkać się z transmisjami w języku polskim pochodzącymi ze świata. Osobiście nie miałem jeszcze przyjemności ich odsłuchać, natomiast z informacji, do których udało mi się dotrzeć China Radio International nadaje program skierowany do polaków pomiędzy 2000UTC(czas uniwersalny) 2100 CET(nasz obecny czas) oraz ze stanów Trans Word Radio nadaje polskojęzyczne audycje pomiędzy 2015 UTC czyli 2115 CET (źródło).
Pierwotnie miałem w tym wpisie poruszyć większą ilość ciekawych urządzeń do odbioru, jednak podejrzewam, że dłuższy wpis był by zbyt męczący. Dajcie znać czy chcecie więcej tego typu wpisów.
#ciekawostki #technologia #krotkofalarstwo #radio

Komentarze (31)

PanGargamel

Nadawaj jak najwięcej!

otik

Dzięki, fajnie się czytało. Czekam na więcej

Krecik_cygan

@kpv15 bardzo ciekawy temat ,daj wincyj

Armo11

Swego czasu kupiłem sobie Eltrę Lena5 i wieczorami latem przy piwku nasłuchuję na falach krótkich. Po za miastem odbiór jest idealny.

kpv15

@Armo11 bardzo fajny sprzęcik. Te przenośne radyjka mają ten plus, że można do nich załadować baterię, eliminując zakłócenia z sieci i uciec na zewnątrz, gdzie fale nie są tłumione i zagłuszane. Ja przygodę zacząłem od radioodbiornika Yamahy będącego częścią wieży. Do tego kilkudziesięciometrowy drut za oknem na wsi i efekt był bardzo fajny. Jak kręci Cię temat nasłuchu to w następnych wpisach postaram się pokazać urządzenie, które słyszą w szerszym zakresie częstotliwości.

Foxbat

@kpv15 kolejny bardzo fajny wpis, dzięki za napracowanko

curka_horej_madki

@kpv15 chcemy wincyyyj! 🙃

matemaniak

@kpv15 To polskie radio na 225.000 powinienem móc słyszeć na skanerze? Próbowałem ustawić tę częstotliwości, ale niestety cisza

kpv15

@matemaniak jeżeli mowa o RTLSDR v3 to z direct samplingiem odbiera on od 500 kHz więc 225 kHz jest poza jego zasięgiem.

karwojtek

@matemaniak Polskie Radio nadaje na 225 kHz, więc pewnie powinieneś ustawić 000.225

kpv15

@karwojtek zależy od tego jakiego programu używa, w SDRAngel tak, w SDR# to będzie jednak 0 000 225 000. Tyle że najpopularniejszy sprzęt oparty o układ reatleka czyli srebrny RTLSDR nie obsługuje tak niskiej częstotliwości

2d0cd897-dac9-4b53-a7c6-e66e33f6ec18
karwojtek

@kpv15 Pewnie masz rację, ale wydaje mi się, że kolega używa skanera.

kpv15

@karwojtek fakt teraz sobie uświadomiłem, że pisał o skanerze i tam może być najprawdopodobniej tak jak piszesz (y) to jeszcze dodam, że jeżeli rzeczywiście kolega ma skaner, to ten najprawdopodobniej nie ma w sobie anteny ferrytowej, więc by odbierać sensownie na falach długich przydała by się jakaś antena na to pasmo. Polecam kawał druta za oknem powinna zdać egzamin.

matemaniak

@kpv15 @karwojtek Uniden UBC125XLT. Zwykle pasmo radiowe FM jest w tym skanerze wyłączone niestety.

kpv15

@matemaniak zgodnie z tym co piszą na konnektorze ten skaner pracuje między 25-960 MHz czyli częstotliwości wielkości 225kHz są daleko poza jego zasięgiem.

adamec

@kpv15 Prosimy o więcej. Może coś o radiach globalnych?

kpv15

@adamec radia globalne i SDR to plan na kolejne części zobaczę jeszcze w jakiej kolejności bo o tych drugich wiem jednak znacznie więcej

clorox

@kpv15 Na początek można posłuchać sobie różnych pasm na websdr'ach. Bardzo fajny projekt jest tu: https://websdr.jestok.com, albo tu: http://sdr.so8oo.net/

kpv15

@clorox dzięki za uwagę, będzie o tym więcej w odcinku o webSDR'ach tutaj więcej tego typu stron http://sierraecho.pl/websdr-wykaz-serwerow-w-polsce/

Ponurnik

Tak tylko wspomnę, że jest jeszcze nieco krótkofalowców (sam mam TRX o zasięgu globalnym).

W dobie wszechpotężnej cenzury, chyba trzeba będzie się przeprosić z radyjkiem.


Tak tylko wspomnę, że działania wojenne pięknie słychać.

TheSuyush

@kpv15 Jaki sprzęt na start byś polecił? Jakis odbiornik globalny albo tańszy odbiornik do 500-600 zł znajdzie się na allegro np? Chciałbym wyrzucić za okno antene i coś tam odebrać

kpv15

@TheSuyush zależy czy jesteś za pan brat z komputerem i czy planujesz bardziej stacjonarnie czy może z terenu. Szczerze to jeżeli komputera się nie boisz i chcesz sobie wieczorami przy komputerze posłuchać to zdecydowanie srebrny (teraz podobno już czarny) RTLSDR v3 tylko oryginał. https://www.rtl-sdr.com/buy-rtl-sdr-dvb-t-dongles/. Dlaczego nie radio globalne bo w cenie bo za 200 PLN dostajesz odbiornik wraz z teleskopowym dipolem odbierający wszystko między 500 kHz, a 1766 MHz. Dodatkowo zyskujesz wodospad czyli widzisz na ekranie czy coś nadaje obok. A dodatkowo poza podstawowymi modulacjami AM, FM, SSB możesz demodulować praktycznie wszystko tylko musisz znaleźć do tego odpowiedni program ale na start SDR# zapewni Ci wszystko co daje radio globalne.

Zobacz sobie ten film https://youtu.be/Lp6Beby4_zk

dcfb6e88-ad04-48d3-a53a-98b5e8504edf
9d1c5cc6-dc41-4149-b082-c5568b78a5c9
TheSuyush

@kpv15 Zastanawiam się pomiędzy tecsun pl330, xhdata d808, a tym sdr do kompa który dałeś. Informatyk here więc z kompami nie mam problemów, w sumie to je rozwiązuje :D ten rtlsdr fajnie prezentuje się, cb radio na tym na luzie posłucham? Miałem ten niebieski 820t2 i szczerze to słabo to działało :/

kpv15

@TheSuyush niebieski ma ten problem, że jest dość głuchawy, choć i on powinien odbierać CB. Ten jest sporo czulszy i ma moda na direct sampling więc łapie poniżej 24MHz. Sam też zaczynałem od niebieskiego i niebieski a srebrny to niebo a ziemia, tylko uważaj na podróbki. Z CB jest ten problem, że nawet mając radio CB możesz nic nie usłyszeć bo antena robi robotę a dla 27 MHz, na których działa CB dipol półfalowy ma 5,5m wysokości. Na KF (czyli też CB) polecam długi drut na start, jak masz możliwość to wyrzuć za okno 10-40m druta i podepnij go do gorącej żyły w donglu. W srebrnym na 30m słyszałem radioamatorów z hiszpani wieczorem. Na UKF polecam zbudować sobie dipola na interesujące pasmo, ewentualnie jak planujesz zamówić srebrnego dongla to bierz go z dołączaną anteną teleskopową bo na start robi dobrą robotę. Uważaj też na podróbki RTLSDR bo jest ich masa tz. srebrny SDR a w środku bebechy z niebieskiego.

Co do odbiorników globalnych nie chce robić z siebie experta bo nie używałem nigdy

TheSuyush

@kpv15 dzięki wielkie za stronę, ogarnąłem z oficjalnego sklepu na Ali i zamówiłem ten srebrny/czarny właśnie z anteną. Myślałem że one mają ceny podobne co na allegro, a jednak w budżecie nawet ten odbiornik globalny by się zmieścił :D jeszcze się zastanawiam,brać antenę mini whip czy ten dipol wystarczy? Z anteną do CB to by dużo wyjaśniało bo ja miałem same dipole i GP zrobione na 2m i jeszcze tą z zestawu. Niestety wywiozłem ją do graciarni przez co nie sprawdzę czy coś by jeszcze złapał :D czekam na nowy. Moge się jedynie pochwalic że jak mieszkałem na najwyższym piętrze w bloku to zrobiłem sobie antenę kolinearna do ADSB i miała całkiem ładny zasięg (250km okolo) jak na taką średnio dokładną robotę :D o tym pewnie też fajny wpis by był :)

Przegrywzyciowy

na am czasami jeszcze wrocławskie jakieś radio nadaje i legnickie

kpv15

@TheSuyush sorki, że tak późno odpowiadam, ale zabiegany byłem. Ta z zestawu to szrot, akurat i sprawdziłem to na własnej skórze. Dodatkowo niebieski SDR spore straty ma chyba na gnieździe. Unikaj długich kabli przede wszystkim bo na tanich kablach im wyższa częstotliwość tym większe straty. Polecam jak największe dystanse do anteny pokonywać kablem USB. Dodatkowo oddalenie się od komputera zmniejsza przynajmniej u mnie liczbę zakłóceń. Mini whipa nie testowałem choć to raczej antena na KF bo na UKF dipol powinien się lepiej sprawować. no to całkiem ładnie to ADSB. Wiesz wszystko po kolei bo pomysłów mi nie brak tylko czasu

kpv15

@Przegrywzyciowy, a podzielił byś się informacją jakie to częstotliwości i może jakieś przybliżone pory, bo bardzo mnie zainteresowałeś.

Przegrywzyciowy

@kpv15 wiem że napewno raz odebrałem na radiu na am jakieś z wrocławia radio

Przegrywzyciowy

@Przegrywzyciowy a może to ja właśnie wtedy legnice odebrałem

Zaloguj się aby komentować