The way we use money is changing. This Consultation Paper sets out our assessment of the case for a retail central bank digital currency (CBDC) – a so-called ‘digital pound’. It has been overseen by the joint Bank-HM Treasury CBDC Taskforce that was announced in April 2021.
At this stage, we judge it likely that the digital pound will be needed in the future. It is too early to decide whether to introduce the digital pound, but we are convinced preparatory work is justified.
The digital pound would be a new form of sterling, similar to a digital banknote, issued by the Bank of England. It would be used by households and businesses for their everyday payments needs. It would be used in-store, online and to make payments to family and friends. If introduced, it would exist alongside, and be easily exchangeable with, cash and bank deposits.
The digital pound would maintain public access to retail central bank money and, as our lifestyles and the economy become ever more digital, it would also promote innovation, choice and efficiency in domestic payments.
During this consultation, HM Treasury and the Bank of England will engage extensively with stakeholders across the UK to seek views on the proposed model of the digital pound set out. Responses to this consultation are invited from all interested members of the public, experts, and organisations..
<br />https://www.bankofengland.co.uk/paper/2023/the-digital-pound-consultation-paper do 7 CzerwcA
#uk #pieniadze #cdbc
The digital pound: A new form of money for households and businesses?
Consultation Paper
@VeniVidiVici w skrócie - chcemy kontrolować przepływ forsy jeszcze bardziej, więc robimy cyfrowego funta. Niech spie*dalajo.
"The digital pound would only be introduced if it supported both the Bank’s and
HM Government’s objectives."
Szkoda, że nie ma nic o potrzebach ludzi.
@Budo To akurat jest ludziom tak potrzebne jak możliwość zamieszkania na całe życie w klatce bez możliwości zmiany zdania.
Państwa będą mogły sterować na co społeczeństwa wydają swoje oszczędności. Będzie można sterować gospodarka całkowicie ręcznie. Prawdziwy komunizm (ale nie dla elit).
@shogoMAD Jeśli dobrze pamiętam to na samym początku CBDC w draftach dokumentacji były chyba opisane trzy rodzaje tokenów. Dla plebsu, dla dużych firm i korporacji oraz dla elit. "Plebscoin" miał masę restrykcji jak termin ważności pieniądza, maksymalna ilość forsy na użytkownika, wszystkie transakcje jawne i rejestrowane. Pozytywnych aspektów dla społeczeństwa praktycznie nie było. "Corpocoin" miał dużo pozytywnych aspektów jak np. szybsze transakcje, częściowo anonimowe transakcje i prawie zero restrykcji (już nie pamiętam jakich). O "Elitecoinie" za dużo nie pisało, ale dało się wywnioskować, że nie było żadnych restrykcji oraz był w pełni anonimowy ( w takim sensie, że transakcja była objęta klauzulą tajności albo całkowicie anonimowa). Dodatkowo "Corpocoin" i "Elitecoin" miały inną wartość, np. 1 "Elitecoin" = 10 "Corpocoin" = 100 "Plebscoin". W teorii mogło by dochodzić do takich sytuacji gdzie w firmie X pan Zbyszek zarabiał by 4000 "Plebscoin'ów", a pan kierownik 5000 "Corpocoin'ów". Pan Zbyszek mógłby nie wiedzieć, że jest dymany bez wazeliny, ponieważ to, że pan kierownik zarabia tysiaka więcej od niego to jedno, a to, że dostaje token, który jest wart kilka razy więcej niż jego to już inna sprawa. I tak pan kierownik nie zarabia 5000 tylko realnie 50 000 "Plebscoin'ów". Także bogaci tego świata już dawno mieli zakusy na komunę 2.0, teraz po dużej ilości zmian w projekcie pewnie już tego nie ma, ale dawno nie czytałem, więc nie jestem już tak na bieżąco.
Chodzi o to że cena w sklepie to nie bedzie tylko jedna wartość liczbowa. Produkty będą wyceniane dla każdej z grup indywidualnie. Np. cena paliwa dla plebsu bedzie wysoka (aby starczyło dla elit). Przy dystrybutorze nie bedzie podanej ceny tylko kod Qr. Każdy obywatel będzie miał swój indywidualny cennik na każd produkt. Cennik bedzie można ustalać każdemu według zasług/potrzeb. Tak jak w komunie tylko że szybciej, bo przez internet.
Zaloguj się aby komentować