Nie dosyć, że komputer siedzi dobre 30 sekund na ekranie tym startowym gdzie wiecie wyświetla się którym przyciskiem do BIOSu/Boot Menu.
Do tego co najgorsze nie działa żaden soft do Windowsa do sterowania wentylatorami czy podświetleniem aRGB ;_;
Wywala błędy przy instalacji/próbie uruchomienia :<
Dodatkowo płyta ma 3 światełka RGB pod spodem i one świecą nawet jak jest wyłączony PC i co jeszcze gorsze komp podaje napięcie na USB nawet jak jest wyłączony
#komputery #pc #pcmasterrace #skladamkomputer
arock wciąż taka bieda kontrolna w biosie?
15 lat temu najtańsze płyty na rynku, od tamtego czasu nic się nie zmieniło (´・‸・ ` )
@VonTrupka co do USB - niby jest opcja "zailanie USB przy wyłączeniu/uspieniu" i mam disabled ale nadal podaje to zasilanie xd
Tak samo co do szybkiego bootowania to też jest opcja na włączenie ale jest tak szybkie ze nawalając w delete nie jestem w stanie złapać wcale biosu a w instrukcji jest tylko "jeśli włączysz fast boot to tylko zresetowanie biosu albo przez aplikację go to bios" a tej aplikacji nie mogę zainstalować bo wywala błędy ciągle xD
Więc albo bardzo długie czekanie na bootowanie albo hiper szybkie xD
@ElektrolizatorDwuczlonowy a w winfowsie nie ma funkcji restart to bios?
@VonTrupka w branży się na nie mówiło Aszrot 🤣
@ElektrolizatorDwuczlonowy coś mi tak świta że lata temu wychodziły alternatywne biosy do asrocka, które dawały dostęp do wszystkich funkcji. Większość nawet była na tych płytach (☞ ゚ ∀ ゚)☞
@ElektrolizatorDwuczlonowy standard USB 3.0 wymaga zasilania mimo braku wzbudzenia płyty
Jaka masz dokladnie plyte?
@ElektrolizatorDwuczlonowy
> Nie dosyć, że komputer siedzi dobre 30 sekund na ekranie tym startowym
Standard w dzisiejszych czasach. Acha, moja poprzednia płyta główna była od MSI, i też tak miała. Obejrzałem dziesiątki filmików na YouTube, żeby zobaczyć, jak wygląda startowanie płyty głównej od momentu wciśnięcia guziczka, ale kicha - chyba wszyscy YouTuberzy jak jeden mąż pomijają ten ważny aspekt i wycinają to podczas montażu. Nienawidzę tych kretynów.
> Dodatkowo płyta ma 3 światełka RGB pod spodem i one świecą nawet jak jest wyłączony PC i co jeszcze gorsze komp podaje napięcie na USB nawet jak jest wyłączony
To niemożliwe, po wyłączeniu komputer nie ma skąd brać napięcia. Kup sobie listwę zasilającą z PRAWDZIWYM wyłącznikiem, bo ten na obudowie komputera to w dzisiejszych czasach jakaś atrapa robiąca niewiadomo właściwie co.
> Więc mi się świeci stanowisko bo mam ledy pod USB podłączone
Możesz mi wytłumaczyć, po kiego wała podłączasz pod USB jakieś LEDy?
> Do tego co najgorsze nie działa żaden soft do Windowsa do sterowania wentylatorami czy podświetleniem aRGB
Profile działania wentylatorków ustawisz w UEFI. Po co ci podświetlenie - nie mam pojęcia. Oprogramowania od producenta płyty głównej lepiej nie instalować - te gówna są niebezpieczne: https://eclypsium.com/blog/shadowhammer-and-the-rest-of-the-supply-chain-iceberg/
Znów, nie mam pojęcia, po co ludziom to RGB.
> Windowsa
Weź to gówno wywal do /dev/null, gdzie jego miejsce.
@sierzant_armii_12_malp
Profile działania wentylatorków ustawisz w UEFI. Po co ci podświetlenie - nie mam pojęcia. Oprogramowania od producenta płyty głównej lepiej nie instalować - te gówna są niebezpieczne:
Nawet jeśli są niebezpieczne to jednak wolę ustawiać wentylatory z poziomu Windowsa, gdzie mogę zrobić stress test i testować sobie hałas z pc w różnych warunkach a nie tylko w spoczynku
To niemożliwe, po wyłączeniu komputer nie ma skąd brać napięcia
Pewnie bierze z lini 5V z ktorej zasila także USB 3.0
@ElektrolizatorDwuczlonowy Jak komputer jest rzeczywiście wyłączony, to ma jedynie prąd z bateryjki podtrzymującej zegar i CMOS. Nie ma wtedy żadnej aktywnej linii 5V.
@sierzant_armii_12_malp co rozumiesz przez "rzeczywiście wyłączony"? Wyjęcie kabla z komputera?
@sierzant_armii_12_malp masz coś takiego jak 5VSB.
Czyli zasilanie 5V standby. 5V dostępne zawsze. Podtrzymuje zegar, pozwala na uruchomienie komputera po LAN i podtrzymuje cześć układów na płycie głównej.
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Power\_supply\_unit\_(computer)
@ElektrolizatorDwuczlonowy Rzeczywiście wyłączony - jak dla mnie to stan, w którym zasilacz nie podaje żadnego napięcia na cokolwiek, co znajduje się poza nim.
> zasilanie 5V standby. 5V dostępne zawsze. Podtrzymuje zegar, pozwala na uruchomienie komputera po LAN i podtrzymuje cześć układów na płycie głównej.
Do podtrzymywania zegara służy bateria na płycie głównej. Jeśli coś tam w urządzeniu bangla dzięki prądowi z zasilacza, to to nie jest wyłączone urządzenie.
@sierzant_armii_12_malp
Do podtrzymywania zegara służy bateria na płycie głównej.
Gdyby tak bylo to wymieniałbyś baterię co chwilę
Bateria działa tylko przy odłączonym zasilaniu (pozycja 0 na włączniku zasilacza, odłączony kabel lub awaria prądu). Kiedy zasilacz jest w stanie gotowości (pozycja I) to podaje napięcie 5V i jest to zgodne ze standardem ATX (jest to opisane w linku który ci wcześniej wysłałem)
@ElektrolizatorDwuczlonowy
> Gdyby tak bylo to wymieniałbyś baterię co chwilę
A myślisz, że podtrzymanie zegara, który nie ma ani wyświetlacza ani wskazówek, jest takie prądożerne?
> Kiedy zasilacz jest w stanie gotowości (pozycja I) to podaje napięcie 5V
Dlatego do wyłączenia współczesnego komputera potrzebujesz np. listwy zasilającej z wyłącznikiem. Przycisk na obudowie nie wyłącza całkowicie komputera, o czym już wyżej pisałem, cytuję:
To niemożliwe, po wyłączeniu komputer nie ma skąd brać napięcia. Kup sobie listwę zasilającą z PRAWDZIWYM wyłącznikiem, bo ten na obudowie komputera to w dzisiejszych czasach jakaś atrapa robiąca niewiadomo właściwie co.
No, możesz jeszcze pstryczka na zasilaczu użyć, ale to zbyt wygodne nie jest, a pewnie również nie został on zaprojektowany do przełączania zbyt często.
Aha i wisienka na torcie natywne wsparcie RAID w BIOS wymaga włożenia płytki DVD do napędu gdzie już nawet 90% obudów nie ma miejsca na stację dysków xD
Ten czas wyświetlania BIOSu można skrócić w ustawieniach windy.
Zaloguj się aby komentować