Jak głęboko może zanurkować człowiek?

Jak głęboko może zanurkować człowiek?

Kwantowo.pl
Rekord nurkowania z akwalungiem wynosi 332 m, bez butli – ponad 200 m. Zapomniany eksperyment Atlantis przesuwa tę granicę jeszcze głębiej...

Księdze Guinessa możemy przeczytać, że aktualny rekord najgłębszego nurkowania z akwalungiem należy do żołnierza i triatlonisty Ahmeda Gabra, który zszedł na głębokość 332,35 metra poniżej tafli morza. 41-letni Egipcjanin dokonał swojego wyczynu w 2014 roku w okolicy portu Dahab na Morzu Czerwonym. Gabr wykorzystał 60 butli (zawieszonych na towarzyszącej mu linie) i spędził pod wodą aż 15 godzin – z czego tylko 14 minut trwało zanurzanie, a ponad 14 godzin bardzo powolny powrót na powierzchnię.

300 metrów pod wodą ciśnienie wynosi 3000 kPa i jest trzydziestokrotnie wyższe od ciśnienia atmosferycznego. Żebyście poczuli ciężar dokonania Gabra: mówimy o głębokości, gdzie na każdy centymetr kwadratowy ciała nurka woda wywiera nacisk około 33 kilogramów. [...]

#nurkowanie #technika #rekordy #ciekawostka

Komentarze (7)

Johnnoosh

Bardziej działa na wyobraźnię ponad 3 tony nacisku na obszar skóry 10x10cm

myoniwy

Przez 14 minut zanurzania tyle tlenu i azotu rozpuściło mu się we krwi że była jak woda gazowana. Gdyby zbyt szybko się wynurzał to powstałyby bąbelki i doszłoby do zatoru.

matips

@myoniwy Na ogół nie uznaje się zatorów tlenowych za zagrożenie w nurkowaniu. Tlen jest po prostu metabolizowany. Za transport tlenu odpowiada hemoglobina (głównie) i osocze (w małym stopniu). Na skutek wzrostu ciśnienia rozpuści się więcej tlenu w osoczu, tkanki pobiorą go stamtąd, a nadmiar pozostanie bezpiecznie związany z hemoglobiną.


Celowo zwiększa się udział tlenu w mieszance (nitrox) aby zmniejszyć ryzyko choroby dekompresyjnej. Pod tym względem najlepiej byłoby oddychać czystym tlenem i nie bawić się w żadne helioxy. Niestety, tlen jest toksyczny (i narkotyczny) z innych przyczyn, nie można więc nim oddychać powyżej pewnych ciśnień.

ataxbras

@Mr.Mars A co z oddychaniem płynem? Robiono takie eksperymenty.

matips

Wysokie ciśnienie krępuje kończyny i miażdży klatkę piersiową

Co niby autor ma tu na myśli? Rosną opory oddechowe gazu - to prawda. Jednak w kontekście Ahmeda Gabra te podniesione opory może kompensować działanie automatu oddechowego (efekt Venturiego). Oprócz tego żadnego miażdżenia nie ma, bo ciśnienie działa w każdym kierunku i nie odczuwamy nacisku wody na na skórze.


Gazy, którymi normalnie oddychamy na lądzie, przy ekstremalnym ciśnieniu okazują się szkodliwe.

To dość naciągane. Nie spotkałem się ze źródłami mówiącymi o szkodliwości narkozy azotowej. Owszem, stanowi poważne zagrożenie - gdy nurek na skutek odurzenia popełni błąd i doprowadzi do utonięcia, urazu, zagubienia albo złej dekompresji. Niemniej "szkodliwość" sugeruje jakiś poważny wpływ na zdrowie którego nie kojarzę (ale chętnie się dowiem jeśli ktoś ma źródła do tego twierdzenia).

Nawet życiodajny tlen w zbyt dużym zagęszczeniu ujawnia właściwości toksyczne

To już mógł napisać, że tlen wywołuje podobne objawy narkotyczne jak wspominany wyżej azot. Oprócz tego jest toksyczny tak jak autor opisał.


Skoro Adam pisze o najgłębszych zanurzeniach, to powinien wspomnieć o nurkowaniu na 534m w 1988 roku w ramach programu badawczego Hydra 8 realizowanego przez firmę COMEX. Nurkowano na hydrelioxie, czyli mieszance wodoru, helu i tlenu. Nurkowano na pępowinie, a więc nurkowie mieli podawany gaz (i ciepło, komunikację) z powierzchni. Autor opisał symulację zejścia na 686m, ale firma COMEX przeprowadziła jeszcze sprężenie symulujące obecność na 701 metrach (1992 rok, program Hydra 10).

Zaloguj się aby komentować