#gotujzhejto #wedzenie
Podobno była dobra. Ciekawe, czy tak dobra, żeby "zjeść galsretkę i umrzeć"...
@Pomidor__ Prawdopodobnie pomylili sól peklową, gdzie jest około 1% azotynu sodu, z czystym azotynem sodu. Policja sprawdziła białą substancję, którą posiadali oskarżeni, i był to czysty azotyn sodu.
@s_____ A po co był mu czysty azotan sodu? Odmierzał na wadzę kuchennej? W soli peklującej azotyn nanoszony jest natryskowo by było równo. Plus byłby za słony wyrób tak, że niezjadliwy. Dla paru groszy?
@Pomidor__
Cuchnie radiem Erewań.
LD50 dla azotynu sodu to 0,18g/kg, dla 80kg człowieka, to 14,4g w spożytej porcji pokarmu.
Tego by się nie dało przełknąć.
@UncleFester No przy peklosoli nie, przy czystym azotanie tak. Bo jak pomylił i dal powiedzmy 18 g/kg wyrobu.
@UncleFester "Stężenie azotynu sodu wahało się od 16 do 19 tysięcy miligramów na kilogram produktu."
@Pomidor__
Onetowe pismactwo, tysiąc miligramów szkoda, że nie milion mikrogramów - ładnie brzmi, tak strasznie - a to jeden gram, czyli zawartość azotynu sodu była rzędu 16-19 g/kg wyrobu.
Trzeba by zeżreć prawie kilogram, ohydnej w smaku (z racji pomyłki soli z azotynem), galarety żeby mieć 50% szans na odjazd.
@UncleFester 2 osoby które trafiły do szpitala nie zjadły całej porji ze względu na smak, pan który umarł stracił smak po covidzie...
@mrocznykalafior Z tym smakiem to ponoć bujda bo już odzyskał.
@mrocznykalafior
Czyli u dwóch osób zadziałał mechanizm obronny, a mężczyzna bez smaku miał pecha - i musiał być naprawdę głodny.
@Pomidor__ Odzyskał? Post mortem?
@UncleFester "przekazał dziennikarzom dyrektor Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach, prof. Stanisław Winiarczyk." xD
@Pomidor__ Ja już nic z tego nie rozumiem, pacjent Schrödingera, martwy i nie martwy jednocześnie i jeszcze smak odzyskał .
@UncleFester Nie odzyskał po chorobie na dłuższy czas przed niż zjadł galaretę.
"Jak zaznaczył, środek ten jest używany do peklowania mięsa, ale nie w takim stężeniu. - Dopuszczalna ilość dodatku azotynu sodu w procesie peklowania surowca mięsnego waha się od 100 do 150 miligramów na kilogram surowca. Proszę porównać 100, 150 miligramów do 16 lub 19 tys. miligramów - dodał."
Jak dobrze, ze nie jem galarety
Zaloguj się aby komentować