Intel kończy z podkręcaniem procesorów bez literki K w nazwie
gry-online.pl#hardware #komputery #ciekawostki #intel
Mój Intel Pentium 300 MHz po zmianie mnożnika w biosie chodził bez problemów 450 MHz. Na fabrycznym chłodzeniu. Kilka lat. I było to więcej niż kilka generacji wcześniej.
Teraz podkręcenie o 10% to wydana dodatkowo spora kasa. Zabawa dla naiwnych.
3 miesiące temu Intel wypuścił mikrokod, w którym zablokowany został też undervolting dla serii K, więc jako, że sporo osób kupuje teraz 13600K/KF i 13700K/KF w parze z Z690 lub Z790 przed aktualizacją biosu miejcie na uwadze, iż najnowsze wersje mogą mieć tą blokadę i radziłbym korzystać ze starszych lub zorientowanie się na overclock.net lub reddicie czy dany wypust nie ma już blokady.
Nigdy nie zrozumiem, po co w dzisiejszych czasach podkręcać procesory. Żeby dostać kilka procent wydajności więcej kosztem dodatkowego 80W poboru prądu i wyższych temperatur?
@sierzant_armii_12_malp Ludzie bawią nawet o te kilka procent - sam posiadam 12700K ale nie podkręcałem go bo po co.
@LeRu Dokładnie: „ludzi bawią”. Bo innego zastosowania dla użyszkodnika nie widzę.
Wnerwia mnie tylko, że płyty główne za wszelką cenę wyciskają z proca siódme poty (i to na domyślnych ustawieniach) po to, żeby wypaść w benchmarkach u youtuberów (takich z ADHD i dodatkowymi chromosomami) o dwa procent lepiej niż konkurencja. A powyłączanie tego gówna to droga przez mękę - dziesiątki podmenu, setki opcji, instrukcji obsługi do UEFI albo w ogóle brak, albo pisał ją Captain Obvious.
@LeRu dymania klienta ciąg dalszy
@sierzant_armii_12_malp To o czym piszesz zależy od napięć, bo można uzyskać wyższą wydajność przy niższym poborze i temperaturach dzięki czemu można zmienić tak krzywą pracy, że będzie ciszej. Na pewno dla osób, które używają taki komputer do pracy, gdzie potrafią wykorzystać wszystkie wątki procesora to ma dalej sens.
@sierzant_armii_12_malp mógłbyś jakoś rozwinąć wątek z tymi płytami? Nigdy się tym nie interesowałem w sumie jest to ciekawe
@moon Na mojej płycie głównej były domyślnie powłączane różne opcje typu „automatic overclock”. Gdzieś czytałem, że to obecnie nagminne.
@moon Update: nie jestem w stanie znaleźć oryginalnego tekstu, na którym się opierałem, i nie chcę resetować UEFI do wartości domyślnych żeby pokazać, co mi się dokładnie nie podobało - ale nie tylko ja mam zastrzeżenia do domyślnych ustawień:
Dotyczy to nie tylko płyt pod proce Intela - mam Ryzena 2 generacji.
@sierzant_armii_12_malp dziękuje za poświęcenie czasu i podesłanie informacji, nie byłem świadomy takiej sytuacji, że diabeł tkwi w szczegółach i trzeba wertować wszystkie ustawienia
Zaloguj się aby komentować