Historia jednej fotografii z Bazy Zdjęć PAP: polskie transatlantyki w II RP

Historia jednej fotografii z Bazy Zdjęć PAP: polskie transatlantyki w II RP

dzieje.pl
W latach 1930–1939 pod polską banderą pływało siedem pasażerskich transatlantyków: "Kościuszko", "Pułaski", "Polonia", "Piłsudski", "Batory'', "Chrobry" i "Sobieski". Droga morska była wówczas jedyną i najtańszą formą bezpośredniej komunikacji pasażerskiej ze Stanami Zjednoczonymi, Kanadą i krajami Ameryki Południowej.

Na prezentowanej fotografii, datowanej 25 marca 1946 r., widać statek "Sobieski" podczas jego pierwszej po wojnie bytności w Gdańsku. Przywiózł wówczas grupę 2400 zdemobilizowanych polskich żołnierzy z Wielkiej Brytanii. W kolejnych miesiącach odbył sześć takich rejsów, przywożąc do kraju 14 tys. polskich żołnierzy i repatriantów.
Po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. polskie społeczeństwo borykało się wieloma problemami, jednym z nich była skrajna bieda, panująca na dużym obszarze Rzeczypospolitej. Najbardziej powszechna była ona na terenach wschodnich i południowych. Aby zaradzić temu problemowi i zmienić swój los na lepszy setki tysięcy Polaków decydowało się na emigrację ekonomiczną, zwaną potocznie "za chlebem". Głównym kierunkiem tej emigracji były Stany Zjednoczone, w powszechnej opinii kraj "mlekiem i miodem płynący", w którym możliwa była kariera od pucybuta do milionera. To rozpalało marzenia emigrantów i generowało dużą potrzebę transportu ludzi do USA. Dużo mniej liczny był transport reemigrantów powracających do Polski lub Polaków mieszkających w USA, którzy przyjeżdżali do kraju odwiedzić rodziny. Pewien niewielki procent stanowili też zamożni Polacy podróżujący turystycznie do Ameryki Północnej. [...]

#historia #xxwiek #historiapolski #statki #podroze #historiajednejfotografii

Komentarze (0)

Zaloguj się aby komentować