Dodałam na bloga krótki, ciekawostkowy wpis o tym jak działa kamera cyfrowa. Działanie sensora półprzewodnikowego, filtry kolorów, demozaikowanie.
Link do artykułu.
#ciekawostki #fotografia #programowanie #elektronika
@rakieciara pisałem o tym inżynierke lata temu.
Filtr bayera jest najpopularniejszy, bo jest prosty obliczeniowo. Jest trochę alternatyw, ale to mały segment rynku (fuji głównie)
@rakieciara napisałaś w artykule tak "Siła padających na niego fotonów powoduje ruch elektronów". Według mnie najlepiej gdyby poprawić tekst, że energia kinetyczna lub po prostu energia fotonów musi być odpowiednia, ponieważ zależy to od częstotliwości padającego promieniowania, bardziej szczegółowo można przeczytać tutaj https://pl.wikipedia.org/wiki/Matryca_CCD i tutaj https://pl.wikipedia.org/wiki/Efekt_fotoelektryczny. Jeśli chodzi o natężenie i przekazanie pędu powierzchni, na którą pada światło to jest inne urządzenie https://pl.wikipedia.org/wiki/Radiometr_Crookesa lub https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BBagiel_s%C5%82oneczny
@tomek-krzysiu masz rację, źle to napisałam. Poprawie się, dzięki.
@rakieciara
"przewodzi napięcie elektryczne" - raczej przewodzi prąd, napięcie nie płynie tylko występuje między dwoma punktami.
"Powstaje uporządkowany ruch elektronów, czyli przewodzenie prądu elektrycznego." - prąd elektryczny to uporządkowany ruch ładunków a nie elektronów.
@tomek-krzysiu tam jest dużo szczegolikow, typu ładunek zbierany na matrycy niezależnie od tego, czy światło pada na element (black current), hotpixele, coldpixele itd.
Energia fotonu potrzebna do wzbudzenia ładunku w takim typowym CCD to od bliskiej podczerwieni po ultrafiolet, więc sporo szerzej niż nasz wzrok. Dlatego przed matrycą oprócz filtru bayera montuje się filtry podczerwieni i ultrafioletu. Kamerki przemysłowe nie mają filtra podczerwieni, więc potrafią coś nagrać w ciemności z dodatkowym podświetleniem w podczerwieni.
Zaloguj się aby komentować