Hej

kolejny #apod
https://apod.nasa.gov/apod/astropix.html

Dziś ciekawy obiekt, wymagający trochę więcej skilla do sfotografowania

Wzdłuż obłoku molekularnego Byka
Źródło i prawa autorskie: Yuexiao Shen, Joe Hua

Maźnięcie kosmicznym pędzlem skomponowało to emisyjno-pyłowo-ciemno mgławicowe płótno. Mozaika o szerokości 5 stopni przedstawia obszar na północ od jasnej gwiazdy Aldebaran, wzdłuż jednej ze ścian chmury mokelularnej Byka. W lewym dolnym rogu, mgławica emisyjna skatalogowana jako Sh2-239 wskazuje na aktywność gwiazdotwórczą. Znajdujące się w regionie obiekty Herbiga-Haro, mgławice powiązane z nowo narodzonymi gwiazdami, są oznaczone charakterystycznymi czerwonawymi strumieniami wodoru. Powyżej i w prawo od T Tauri, znajduje się żółtawa mgławica historycznie znana jako Zmienna(Czy raczej Niestała? variable) Mgławica Hinda, NGC1555. Gwiazdy typu T Tauri są obecnie powszechnie uznawane za młode, mające mniej niż kilka milionów lat, gwiazdy podobne do Słońca, znajdujące się wciąż na wczesnym etapie formowania.

#astronomia #astrofotografia #oczkcontent
de9eacf6-1f48-4883-b66f-343fcef3ca56
c8d18d6c-d324-48c5-b739-71b9db3155fc
em-te

jakieś szczałki psze pan by siem pszydały

Oczk

@em-te dodałem szczałki na drugim zdjęciu, ale w tym wypadku to trochę biedne są Astrometry chyba nie ma tych katalogów dodanych

em-te

@Oczk  Ty tak z pamięci każde foto opiszesz, czy masz ściągawkę?

Oczk

@em-te swoje opisy daję pod swoimi zdjęciami Tutaj bazuję na angielskim opisie ze strony NASA, przygotowanym przez zawodowego astronoma. Jednak te opisy trochę modyfikuję/upraszczam, bo nie leży mi czasem dosłowne tłumaczenie.


Chyba że pytasz o opis-zaznaczenie obiektów, to do tego używam tej stronki https://nova.astrometry.net/

m-q

@Oczk Genialne są te pyły kosmiczne. Wszędzie ich pełno, ale ciężko się je fotografuje.

Zaloguj się aby komentować