Hej Hejto!
Wczoraj przyjęliście mnie do społeczności Hejto niezwykle ciepło i życzliwie, za co wszystkim Wam bardzo dziękuję.
Postaram się podołać wyzwaniu, aby dostarczać raz na jakiś czas astronomiczny quality content, ale nie obiecuję że codziennie Dzisiaj chciałbym Wam pokazać pewną ciekawostkę.

Co widzimy patrząc nocą w niebo? Nic, bo chmury wszystko zasłaniają A jak nie ma chmur? No to widzimy oczywiście gwiazdy, konstelacje. Niektóre białe kropki ewentualnie mogą okazać się galaktykami lub mgławicami (kilka jest widocznych gołym okiem, jeśli tylko jest wystarczająco ciemno).
Wydawałoby się, że kosmos składa się głównie z galaktyk, a te głównie z gwiazd. Co w takim razie wypełnia całą przestrzeń pomiędzy? Próżnia? Nic z tych rzeczy.

Oto dwa zdjęcia Podwójnej Gromady w Perseuszu (tzw. "chichoty" Perseusza https://pl.wikipedia.org/wiki/Podw%C3%B3jna_gromada_Perseusza).
Na pierwszym zdjęciu zarejestrowałem tylko gwiazdy, na drugim widać również obłoki wodoru, gęsto wypełniającego całą przestrzeń w tym rejonie nieba. Obraz ten zebrany został za pomocą specjalnego filtra wąskopasmowego, odbierającego tylko określoną długość fali światła czerwonego (https://pl.wikipedia.org/wiki/H-alfa).
Atomy wodoru, najpowszechniejszego pierwiastka we Wszechświecie, (a dokładniej, ich wzbudzone elektrony) emitują światło tej barwy w wyniku oddziaływania okolicznych gwiazd. Dzięki temu zjawisku, mgławice emisyjne "świecą" i możemy je zarejestrować. Czemu nie widzimy tego gołym okiem? Bo mamy pecha Niebo byłoby przepiękne, gdybyśmy tylko mieli odpowiednią czułość matrycy w oku.

#astronomia #astrofotografia #fotografia
f8701ebf-d164-4eac-a585-3d569bdfebaf
5bb37d01-7d0e-4bfa-8f45-4014b5c92001
trixx.420

O taki kątent nic nie robiłem, naści pioruna

dzangyl

@m-q to był jeden z pierwszych obiektów jaki lata temu obserwowałem przez pierwszą lornetkę. Nadal mam do niego sentyment

m-q

@dzangyl a ja przyznam się (aż mi głupio) że nigdy nie miałem okazji pooglądać go "na własne oczy", a to jeden z moich ulubionych obiektów na niebie. Kolega obiecał mi obserwacje przez swojego Newtona, nie mogę się doczekać.

Opornik

@m-q Jaki miałeś nick na Vikop.cccp?

m-q

@Opornik nie pamiętam

the_good_the_bad_the_ugly

@m-q nocne, rozgwieżdżone niebo i tak jest piękne z tą „matrycą”, którą mamy fabrycznie.

SZWIERZAK

Wiem że nie na temat ale nie potrafie nigdzie znaleźć info jaki pierwiastek jest najrzadszy w kosmosie. Ktoś coś?

m-q

@SZWIERZAK dobre pytanie, myślę że nikt tego nie wie. Są pierwiastki wytwarzane sztucznie w akceleratorach, które być może istnieją gdzieś we Wszechświecie, w ekstremalnych warunkach, a być może w ogóle nie występują w naturze.

Za to lista najpowszechniejszych pierwiastków jest bardzo ciekawa, jeśli porównać ją z głównymi składnikami związków organicznych i żywych organizmów na Ziemi

Zaloguj się aby komentować