Przemieliłem długie lata temu jeszcze za czasów królowania pehapa na współdzielonych serwerach hostingowych chyba wszystkie możliwe selfhosted BBSy, włącznie z .netowymi pod platformy windowsowe. Chyba coś z pythonem nawet ugryzłem, bodajże flaskbb, ale to bardziej jako ciekawostkę.
Moje serce zaskarbiło sobie vanilla forums, oczywiście wciąż dostępne wersji opensource, bo sam software stał się płatny dosyć szybko. W każdym razie świeży powiew na polu ociężałych skryptów for, lekki, przejrzysty, łatwy w zarządzaniu i utrzymaniu.
Potem trafiłem na flarum, choć w momencie jego raczkowania nie zaryzykowałbym tworzenia na tym oprogramowaniu społeczności, bo więcej było rzeźbienia z tym aby w końcu odpalić ten kawałek oprogramowanie bez sypania błędami przy każdym kliknięciu. Niemniej przyglądałem się temu sprytkowi i ze 3 lata temu miałem stawiać na tym jedno forum w tematyce sportowej. Temat jednak spalił na panewce.
Dla nostalgicznych użytkowników z preferencjami klasycznych bbsów poleciłbym mybb. Oferuje wszystko co powinno mieć klasyczne forum, z takim właśnie układem treści, a przy tym jest lekkie i szybkie.
Były jeszcze fluxbb/punbb ale już od lat bez wsparcia.
SMF nie polecę, borykało się z problemem dziurawości i wyciekiem danych, wraz z iniekcją szkodliwych skryptów botnetowych. Dosyć szybko i skutecznie blokowane przez hostingi ostatecznie wyleciało z platform umożliwiających szybką instalację oprogramowania u hostingodawców.
I tutaj dojść należy do sedna, czego tak naprawdę oczekujesz?
Bo każdy jeden skrypt forowy spełni swoją rolę agregowania treści segregowanej tematycznie.
To nad czym się powinieneś zastanowić to w jaki sposób chcesz składować i udostępniać multimedia - bo to jest najczęstsza bolączka, zarówno pod kątem obsługi (dodawanie+wyświetlanie) jak i składowania (multimedia żrą zasoby dyskowe w zawrotnym tempie), a w tym składowania na zewnątrz, tj. u innego dostawcy usług.
Druga rzecz to kwestie antyspamowe i zautomatyzowanych prób rejestracji. Tutaj będzie się kłaniał panel administracyjny umożliwiający z marszu jakiekolwiek opcje antyspamu.
Same skrypty często nie zawierają wbudowanych obydwu mechanizmów toteż należy czeknąć za rozszerzeniami do takich skryptów. Tu można by truć dalej o utrudnianiu użytkownikom rejestracji, co najłatwiej sprowadzić do rejestracji potwierdzanej ręcznie przez administratora
A trzecia, bez głowienia się nad technikaliami, to sama prezentacja treści. Czy w sposób stricte forowy, wątkowo i tematycznie, czy z landingiem zbiorczym, w postaci jakichś podsumowań, nowych wątków itp. to co oferują nowoczesne skrypty w opozycji do starych wyjadaczy pokroju ipv czy vbulletin, do których to zbiorcza prezentacja treści i róznego typu ficzery powstawały długo, w bólu i mękach
W każdym razie ze wszystkich jakie przerobiłem polecam przyglądnąć się vanilli i flarum, jeśli ma to być lekkie i zwinne miejsce na dysputy pod niewielką społeczność - jeśli już w jakikolwiek sposób kalkulować to do max kilkuset użytkowników. Fora tych społeczności mają chyba działy testowe, więc można przejść proces rejestracji i testów jako użytkownik. Przegląd działu rozszerzeń ma się rozumieć jest mocno wskazany.
Zapewne hosting na którym masz konto udostępnia jeden z dwóch popularnych instalatorów aplikacji, toteż w zasadzie w 3 kliknięcia uruchomisz testowo większość - o ile nie wszystkie - z wymienionych skryptów.
Z tzw. third party SAASowych rozwiązań to wszystko się rozbija o to, czy wydatek na to nie będzie przerostem formy nad treścią a wraz z nim to, że treści mogą w każdym momencie zniknąć, bo nie będziemy mieli fizycznego dostępu do nich, aby wykonać chociażby ich kopie zapasowe. Reddit przy wciąż zmiennej polityce to chybiony pomysł. Obsługa multimediów w wątkach jest żadna.
Z innych poza wspomnianym discoursem, gryzłem przez chwilę ghost.org, bowiem umożliwiał integracje z już istniejącymi serwisami nie tylko pod względem komentarzy tak jak discours.