#heheszki chyba #heheszkipolityczne
7a572392-d779-47f6-bb99-def2de1740af
Opornik

@Frog Prychłem.

zachlapany_szczypior

@Frog i teraz nie wiem czy to żart, czy biała gorączka pisowców xD

WolandWspanialy

@Frog O co oni się tak plują ? Przecież tam był już nadajnik LTE. #dokrzyzaprzybityza3megabity

Opornik

@WolandWspanialy Jaki kraj taki Osprey.

Rudolf

@WolandWspanialy 5G mu powinni zrobić wystające z lędźwi

dolchus

Jezus z nazaretu dostawca internetu ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Rudolf

@dolchus jezus umęczony by post mógłbyć wstawiony

myoniwy

@Frog No faktycznie skandaliczny. Bo gondole nie będą mogły się obracać. W tej sytuacji lepsza będzie siłownia wiatrowa VAWT

LondoMollari

@myoniwy Może cały Jezus się będzie obracał? Wtedy gondole nie muszą.

Bajo-Jajo

a jakby zrobic wiatraki w ksztalcie swastyk?

Frog

@Bajo-Jajo Korwin by przyklasnął, Hitler nic nie wiedział, a podatki były pewnie niższe.

Half_NEET_Half_Amazing

@Bajo-Jajo 

obawiam się, że urządziłyby blitzkrieg generatorom prądu

Helpdesk

@Frog obrotową podstawę i dołożyć czapkę że śmigiełkiem na głowę

Pan_Buk

@Frog Świetny pomysł miała turecka firma, która zamontowała takie ok. 2-metrowe pionowe wiatraki wzdłuż tras miasta. Przejeżdżające samochody wprawiają w ruch obrotowy turbiny, które generują prąd. Czemu nikt na to nie wpadł wcześniej?!

k-t

@Pan_Buk pewnie dlatego że to ma mnóstwo wad.

L4RU55O

@Pan_Buk Bo to nie działa, żeby obrócić wiatrakiem to byś musiał przejechać zestawem w odległości 10cm z prędkością 200km/h. Turbina pionowa jest turbiną o gorszej wydajności niż wiatrak a Turcy pewnie postawili je wzdłuż drogi bo jest to w miarę otwarta przestrzeń z wiatrem.

Alky

@Pan_Buk Zamontować turbiny w rurach, spuszczasz wodę w kiblu i światełko się zapala ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Pan_Buk

@k-t @L4RU55O @Alky weźcie sobie obejrzyjcie jak to działa:


https://www.youtube.com/watch?v=XTYVgoJVRqA

L4RU55O

@Pan_Buk No zobaczyłem i wali chujem z kilometra. Mówi że to prototyp a docelowo ma mieć moc 1kW, może i fajnie bo wg wyliczeń 6 godzin pracy wystarzy na cały dom przez dobę, może tak jak nie gotuje się na prądzie to wystarczy.


Ale ta jego turbina kręci się jak chce, na filmie jak autobus jedzie to nie zmienia swojej prędkości obrotowej bo autobus jedzie za wolno, nawet wiatromierz kręci się tak jak mu pasuje, odzysk energii nie istnieje. Autobus ciągle spala tyle samo a turbina będzie produkować tyle samo prądu czy ta droga będzie pusta czy zapchana.


Po naszej cenie prądu ok 1zł/1kW to wygląda to tak sobie z opłacalnością, montaż tego musi kosztować swoje, ruchliwa droga więc nie bardzo można ją wyłączyć z ruchu na czas prac i konserwacji, łatwo o wypadki a można kupić turbinę wiatrakową o średnicy 1,2 metra i też ma moc 1kW, kosztuje 1800zł a pewnie będzie coś taniej. postawić ich 20 nie między pasami tylko obok drogi i problemy się rozwiązują a wydajność będzie lepsza bo wiatrak jest najlepszym typem turbiny.


Taki wiatrak to 1800 godzin na pełnej mocy żeby się zwrócił, czyli 75 dni. Niestety żadna turbina nie ma 100% sprawności tylko coś ok. 30%, 250 dni kiedy wieje, może 1 na 3 dni jest wietrzny, 750 dni żeby się zwróciła. A to jest prosty wiatrak bez kombinacji. Ten jego prototyp to ładny miś, który nie działa. Powietrze ma to do siebie że można je ścisnąć więc czujesz podmuch od przejeżdżających pojazdów ale to taki bardziej oddech astmatyka.


Sama sieć to też problem bo budowanie wiatraków z bateriami jest głupie, dużo biegania za energią w akumulatorze o słabej gęstości energetycznej a podpięcie ich do sieci wymaga kucia albo ciągania kabli po barierkach. Albo drogo albo niebezpiecznie. Wiatrak generujący prąd stały wymaga falownika jak najbliżej bo to na stałym jest najwięcej strat dlatego falowniki istaluje się bardzo blisko paneli w domach żeby jak najszybciej zmienić prąd stały w zmienny.


Za dużo wad, za mało zalet.

LondoMollari

@Alky Czy ktoś właśnie wpadł na pomysł jak w bardzo nieefektywny sposób kraść energię z przepompowni? Przecież, żeby była różnica ciśnień napędzająca wodę ktoś ją musi pompować. Odbierając energię z rur w ten sposób zmuszamy pompy w systemie wodociągowym do cięższej pracy (wieże wodne nie są praktycznie stosowane, a nawet jeśli są, to bardziej w celach awaryjnych).

Zaloguj się aby komentować