Finski opis relacji Estońsko-Rosyjskich na przejściu granicznym najbliższym Finlandii
Ilta-SanomatArtykuł po fińsku, ale dodatek do przeglądarki do tłumaczenia stron daje radę.
#rosja #estonia #finlandia #stosunkimiedzynarodowe
Można poczuć napiętą atmosferę. W przygranicznym miasteczku Narwa 96 procent mieszkańców Narwy mówi po rosyjsku. 50 procent mieszkańców Narwy to obywatele Estonii, a 34 procent to obywatele Rosji.
Zaufanie zmieniło się w nienawiść i dokuczanie. Najbardziej widoczny konflikt duchowy między Estonią a Rosją miał miejsce 9 maja, w Dzień Zwycięstwa Rosji. Rosjanie ustawili scenę i duży ekran telewizyjny na brzegu Iivananlinna. Władze rosyjskie pokazywały i głośno odtwarzały swoje filmy propagandowe, a na scenie występowały patriotyczne rosyjskie zespoły rockowe wychwalające wojnę na Ukrainie.
Estończycy sprzeciwili się, wieszając duże płótno na zewnętrznej ścianie zamku w Narwie na brzegu rzeki, aby Rosjanie mogli je zobaczyć, z Władimira Putina i napisem „Putin, zbrodniarz wojenny” z zakrwawioną twarzą.
Rosjanie zażądali usunięcia plakatu, Estończycy nie zgodzili się na to i pozwolili przez dwa tygodnie wisieć na ścianie zamku w Narwie płótno zbrodni wojennych Putina.
Ugrupowanie prorosyjskie ma większość w radzie miasta Narwy, a lokalni politycy domagają się dymisji dyrektora muzeum odpowiedzialnego za wywieszenie plakatu.