Fajny artykuł o wykorzystywaniu dronów: Rosja, Ukraina, Pokrowsk, Kursk: Drony izolują pole walki

Wojna ukraińsko-rosyjska przynosi nowe doświadczenia w temaciewykorzystania dronów na polu walki. Ostatnie operacje, czy to ukraińska pod Pokrowskiem, czy rosyjska pod Sudżą, pokazują, że systemy bezzałogowe mogą odgrywać coraz większą rolę w działaniach izolacji pola walki, które do niedawna zarezerwowane były wyłącznie dla lotnictwa. W obu omawianych przypadkach oddziaływanie dronów na linie komunikacyjne i bezpośrednie zaplecze frontu wywarło duży wpływ na rozstrzygnięcie taktyczne, a nawet taktyczno-operacyjne.

Na zatrzymanie ofensywy przeciwnika na południowy-zachód od Pokrowska duży wpływ miało sformowanie silnego dronowego zgrupowania taktycznego. Koncentracja doborowych jednostek dronowych na wąskim odcinku frontu dała efekty, które wynikały nie tylko z ilościowej, ale też jakościowej, przewagi.

Systemy bezzałogowe niczym klasyczne lotnictwo, dokonały obszarowej (punktowej) izolacji pola walki w takim stopniu, że w utworzonym rejonie rażenia dronami (kill zone), nawet do 15-20 km w głąb rosyjskich pozycji, uniemożliwiono w zasadzie jakikolwiek ruch pojazdów. Cała logistyka spadła na barki piechoty, która musiała maszerować na pozycje frontowe nawet do 20 km, dźwigając na swoich barkach zaopatrzenie, amunicję etc. Sformowana została eszelowana strefa rażenia, w której aktywne były ukraińskie drony rozpoznawcze i uderzeniowe, które w zasadzie przekształciły ten rejon w „strefę śmierci” i uniemożliwiły, przynajmniej czasowo jakiekolwiek działania ofensywne.

W artykule możemy znaleźć też info jakie jednostki brały udział w walkach pod Pokrowskiem:
oddział specjalnego przeznaczenia GN „Lazar” (ОЗСПН „Лазар”)
elementy 414. Brygady „Ptaki Madziara” (414 бригада „Птахи Мадяра”)
elementy 411. pułku (411 полк ЗСУ)
elementy 412. pułku „Nemesis” (412 полк „Немезис”)
Centrum Specjalnych Operacji „A” SZU (ЦСО А СБУ)
pododdział „Charlie” 190. Centrum Szkoleniowego Sił Systemów Bezzałogowych (190 НЦ)
pododdział 425. pułku Szturmowego „Skała”
pododdział 32.BZ
pododdział sił specjalnych HUR
pododdział 55. BArt

Warto wspomnieć, że w styczniowym rankingu jednostek bezzałogowych trzy z wyżej wymienionych, w liczbie zdobytych punktów za niszczenie siły żywej i sprzętu przeciwnika, zajmowały miejsca na podium: pierwsze miejsce oddział specjalny GN „Lasar group”, drugie 414. Brygada, trzecie „Alfa” SBU. Notabene te trzy wyróżniające się w styczniu jednostki dronowe wspierane są przez swoich przełożonych, zagon GN „Lazar” wspierany jest osobiście przez szefa GN gen. Piwnienkę i szefa MSW gen. Kłymenkę, Brygada „Ptaki Madziara” wspierana jest bezpośrednio przez gen. Syrskiego, a Centrum „Alfa” SBU jest pod patronatem szefa SBU, płk. Maluka.

Sporo tekstu dotyczy też Casus kurskiego ale już nie będę przeklejał - zainteresowanych zapraszam tutaj:

https://defence24.pl/wojna-na-ukrainie-raport-specjalny-defence24/rosja-ukraina-pokrowsk-kursk-drony-izoluja-pole-walki

#wojna #ukraina #rosja #drony
3

Komentarze (3)

Ile osób może liczyć taka jednostka? Ewentualnie ilu operatorów może w niej byc?


Zastanawiam się jak dużego nasycenia wymaga 1 czy 10 km frontu.

@mr_mx niestety nie mam pojęcia. By trzeba pewnie użyć google aby poszukać dokładnego info

Super artykuł, dzięki

Zaloguj się aby komentować