Fachowcy budowlańcy, na ocieplenie fundamentów EPS 100 czy 150? Dostałem wycenę na taki i taki więc się zastanawiam, a że jestem niecierpliwy to chętnie usłyszę Wasze zdanie już dziś, chociaż jutro kierownik budowy pewnie coś zasugeruje.
#pytanie #budownictwo #budujzhejto
Panda

@AdelbertVonBimberstein projekt projektem, mówi też o izolacji "np. dysperbit" ( ಠ ͜ʖಠ)

bartek555

@Panda no i git, dysperbit na pionowe sciany fundamentowe jest powszechnie stosowany od wielu lat i ludziom nic nie naciaga.

cebulaZrosolu

@bartek555 @Panda a to co dysperbit juz nawet zły jest? XDD

bartek555

@cebulaZrosolu ja tak nie mowie

bartek555

@cebulaZrosolu ja tak nie mowie

cebulaZrosolu

@bartek555 no no ale piszesz, że są ludzie którzy tak myślą

bartek555

@cebulaZrosolu a no, bo teraz wysyp fachowcow na fb, itp.

Panda

@cebulaZrosolu @bartek555 Chodziło mi o to, że kolega @AdelbertVonBimberstein sugeruje, żeby trzymać się projektu (w którym np. jest napisane, żeby na hydroizolacje użwać "np. dysperbit), a w poprzednim moim moim wpisie pisał, że dysperbitu by nie użył nawet jakby do niego strzelali

cebulaZrosolu

@Panda a pisał dlaczego? :p

AdelbertVonBimberstein

@cebulaZrosolu dysperbit to gówno. Eot.

cebulaZrosolu

@AdelbertVonBimberstein aha xD

Panda

@cebulaZrosolu problem z dysperbitem jest taki, że aby uzyskać zakładaną, według projektu grubość trzeba by go kłaść w 10-15 warstwach, czego oczywiście nikt nie robi.

Do tego nie kryje on dobrze rys, szczelin itd.

Do tego nie ma możliwości, żeby dobrze połączyć go z izolacją poziomą.

Więc generalnie dysperbit nie do końca nadaje się do szczelnego zaizolowania fundamentów, a to, że jest powszechnie stosowany to akurat nie jest silny argument.

U mnie sytuacja została przeanalizowana przez kierownika i zdecydowaliśmy się na dysperbit bo mam bardzo korzystne warunki gruntowe i brak wód gruntowych.

cebulaZrosolu

@AdelbertVonBimberstein przecież to, ze jest wodorozcieńczalny to nic nie znaczy. Liczy się to jak rozcieńczalnik odparuje i produkt wyschnie.


Folia w płynie do łazienki też jest wodorozcieńczalna i co z tego? :D

cebulaZrosolu

@Panda no ale nikt nie mówi, że to jest produkt idealny, ale nie jest to w żadnym stopniu produkt ułomny przecież.


No ale kasa się musi kręcić i trzeba ludziom kiełbie we łbie robić żeby kupowali coś 2x droższego :)

cebulaZrosolu

@cebulaZrosolu @Panda zwłaszcza, że Ty nawet piwnicy nie masz :)

Nie ma co się bać dysperbitu :D

AdelbertVonBimberstein

@cebulaZrosolu ale dysperbit jest ułomny. Mówię ci to jako wykonawca z wieloletnim doświadczeniem, jako absolwent budownictwa z opinią wykładowców na ten temat i jako entuzjasta branży budowlanej z opiniami ekspertów.

Aby uzyskać te same (zakładając idealne warunki atmosferyczne i murowe) właściwości dysperbitu musisz zaaplikować więcej warstw w porównaniu do konkurencyjnych rozwiązań. A to jest koszt materiału i pracy niedający pewności co do uzyskanych właściwości- już nie mówię o przeciwwodnych bo o tych nie ma w ogóle mowy - a przeciwwilgociowych.

I nikt nie mówi, że trzeba iść pod razu w remmersa (najwyższą półka na polu komercyjnych rozwiązań izolacyjnych imo) ale jest wiele produktów, które porównywalnym, albo uwzględniając wymienione czynniki-niższym kosztem, zapewnią spokój i prawidłową powłokę.

cebulaZrosolu

@AdelbertVonBimberstein jak to dobrze, że nie znałem hejto jak budowałem piwnice u dziadków bo by pewnie wilgoć wychodziła teraz :D

AdelbertVonBimberstein

@cebulaZrosolu problemem nie jest wilgoć wychodząca po roku czy dwóch ale po 10-15.

I czasami problemy z wilgocią są uciążliwe, ale trudno poprawnie zidentyfikować ich źródło, zwłaszcza jeśli chodzi o fundamenty.

Są różne warunki gruntowe i czasami sprawdziłby się nawet brak izolacji.

dez_

Ale pionowe ocieplenie fundamentu ? Jeśli nie masz ich jakoś super głęboko (napór ziemi) to 100 wystarczy, a do tego powinna mieć lepsze parametry (lambda).

Panda

@dez_ lambda przy obydwóch ta sama

dez_

@Panda bierz co tańsze. 150 nadaje się na podłogę więc nie musisz aż tak przesadzać. Rozumiem że to "kolorowy" styropian który nadaje się do fundamentów?

Panda

@dez_ tak jest, szary

LordWader

U siebie mam XPS 15cm synthosa. Nie wiem może się literki zmieniły :)

Panda

@LordWader EPS i XPS to dwa różne materiały.

15cm to oczywiście grubość, natomiast pytanie jest o odporność na ściskanie 100 czy 150.

Skoro masz XPS to musi polecieć mem:

4eec9fe7-bf42-4a16-9223-59a92c76fbfb
LordWader

@Panda a teraz dopiero widzę, że był niby błąd a wpis się dodał kilka razy. Pieniążki z nadgodzin w czasach jak mi się jeszcze chciało :) XPS grubość 150cm na fundament, na podłogę o ile pamiętam też 15cm ale czarna termoorganika podłoga czy coś takiego, do garażu chyba twardszy. Czemu XPS i 150cm akurat brat kilka lat wcześniej budował i też to kładł na piachu a u mnie bardziej mokre tereny więc XPS jak znalazł, no i myszy nie gryzą.

bartek555

@LordWader no, bo EPS to bardzierj na podloge

lipa13

@Panda Oczywiście zwróć uwagę na to żeby to był styropian wodoodporny. Powszechne stosowanie zwykłego styropianu do ociepleń fundamentów wydaje się tak samo dziwne jak hydroizolacja ze wspomnianego dysperbitu. Z tego też względu ja zdecyduję się na XPS, ale wiadomo - cena nie jest zbyt przyjemna.

LordWader

@lipa13 no jak widzę, że w okolicy robią chałupę na handel i pakują parę centymetrów jakiegoś białego hydro w kropki na fundament to myślę że przepłaciłem ;) bo później tego kupujący przecież nie widzi :D

AdelbertVonBimberstein

@Panda btw. nigdy nie docieplałem fundamentów eps, zawsze xps.

LordWader

@Panda Aż sprawdziłem rozliczenie z tym XPS na fundamenty i tak jak pisałem był XPS 15cm. Na dom 155m2 XPS kosztował w 2015 roku niecałe 2900 PLN + 8% vat (385zł / m2). Pewnie teraz troszkę drożej

e0077815-c16c-43f8-85e2-9b04f78a1941
lokurva

@Panda w projekcie miałem EPS200, doradzano mi EPS100 aqua, wziąłem XPS bo wyszedł niedużo (25%?) drożej niż ta aqua

Zaloguj się aby komentować