Euro nie wyszło Włochom na dobre.

Euro nie wyszło Włochom na dobre.

Gazetaprawna
Od dłuższego czasu Włochy uchodzą za „chorego człowieka Europy”. Symptomem choroby trawiącej ten kraj jest wysoki poziom długu publicznego brutto. Jeszcze przed pandemią wynosił on 134 proc. PKB (w 2019 r.) - w 2021 r. przekroczył 150 proc. PKB. Poważniejszą oznaką słabości jest niezadowalające tempo wzrostu gospodarczego. Już od początku lat 2000. jest ono niskie. PKB na mieszkańca realnie wzrastało w tym okresie średniorocznie o 0,2 proc. (Dla porównania, dla Niemiec średnio o 1,1 proc.). Sam wzrost był też niestabilny. W sześciu z dziewiętnastu lat Włochy doświadczały otwartej recesji. Wreszcie mają one wysoką stopę bezrobocia. Aktualnie (2021) jest to 9,5 proc. (w Niemczech: 3,6 proc.) #finanse #włochy #europa #uniaeuropejska #politykazagraniczna #strefaeuro

Komentarze (19)

GucciSlav

Podsumowanie strony za Bing AI:


  • Euro nie wyszło Włochom na dobre [OPINIA] - artykuł autorstwa Leona Podkaminera, doradcy prezesa NBP, który analizuje przyczyny i skutki wprowadzenia wspólnej waluty europejskiej dla gospodarki Włoch.

  • Włoski cud gospodarczy i jego koniec - autor przedstawia historię włoskiego wzrostu PKB na mieszkańca i wydajności pracy, które dorównywały Niemcom do początku lat 2000., kiedy to Włochy zastąpiły własną walutę przez euro.

  • Wspólna waluta i polityka Niemiec jako źródła problemów - autor argumentuje, że euro uniemożliwiło Włochom dostosowywanie kursu wymiennego do różnic w inflacji i konkurencyjności, a polityka Niemiec dążąca do zwiększania nadwyżek handlowych pogłębiła niezbilansowanie obrotów i zadłużenie krajów Południa UE.

  • Perspektywy i scenariusze - autor ocenia, że obecny stan rzeczy jest niezrównoważony i niekorzystny dla Włoch i innych krajów, które padły ofiarą wspólnej waluty. Przedstawia możliwe scenariusze: niewypłacalność, rozpad strefy euro, lub zmiana polityki Niemiec na mniej merkantylistyczną. Odradza Polsce przyjęcie euro.

LordWader

Zgoda na publikowanie obszernej części treści jest?

GucciSlav

@LordWader :O i co teras

LordWader

Zgłaszam do prokuratury

sebie_juki

@GucciSlav Leon Podkaminer raczej od dawna wypowiada się krytycznie o wszystkim związanym z euro. Pewnie tęskni za szylingami, może mu tata w czasie wojny schował "depozyt" w tej walucie i go jeszcze nie znalazł ...

Gimemoa

Ocho. Coś ostatnio dużo propagandy przeciw euro. Trolle pisowskie widzę nadal działają.

LordWader

Chyba w drugą stronę.

tyle_slow

@Gimemoa po prostu zaczęła się pojawiac propaganda za euro.

Rmbajlo

@Gimemoa nie chodzi o trolle pisowskie,tylko może tak być,bo pokrywa się to nieco z opinią Włochów,z którymi rozmawiam rozmawiałem. Kraj stał się uboższy,ludzie zbiednieli po wprowadzeniu euro.

vredo

Offtop: Im nawet Imperium Rzymskie nie wyszło na dobre ale monety z wizerunkiem cezarów można znaleźć nawet w Azji. Później był Mussolini a w międzyczasie po cichu działały mafie, 'ndranghety i camorry. Włosi są jebnięci.

tyle_slow

@vredo z tego co czytam o euro, to tylko niemcy i holandia na nich zyskaly.

madhouze

@tyle_slow @vredo są przede wszystkim bardzo podzieleni na bardzo biedne południe i bogatą północ. Ponadto mediana wieku wynosi aż 48 lat, dla porównania średnia europejska to 44 lata a w Polsce 42!

vredo

@madhouze O! To to to też.

maximilianan

@vredo głównym problemem Włochów są sami Włosi

Goblin01

Leon Podkaminer to doradca Glapy, który w zeszłym roku wielokrotnie pisał jak to dobre i mądre ruchy NBP stabilizują i zwalczają inflacje. Obiektywnym bym go nie nazwał.

Enzo

Włochom też szlak z Chin nie wyszedł na dobre.

Myślę że jest tam wiele czynników które ich ciągną w dół. Stare społeczeństwo, kryzys migracyjny, zróżnicowane gospodarczo północ i południe, wysoka przestępczość i pewnie jeszcze by się coś znalazło.

bleblebator-bombambulator

@Enzo 

Nielegalna migracja zmuszająca do wydatkowania wielu miliardów euro rocznie (ilu dokładnie? lewica nie odpowie)

sierzant_armii_12_malp

@LordWader Pracowałeś kiedyś z Włochami? Ja tak. Jeśli to, co widziałem, jest typowe dla tego narodu - to nic dziwnego, że mają problemy z gospodarką.

Zaloguj się aby komentować