Etyk-prawnik: podobne do ludzi roboty powinny być zakazane

Etyk-prawnik: podobne do ludzi roboty powinny być zakazane

Nauka w Polsce
Nie musimy zgadzać się na to, by roboty projektowano tak, by przypominały ludzi. Obecność robotów humanoidalnych w przestrzeni publicznej może prowadzić do wielu sytuacji zagrożenia ludzkiego życia - mówi w rozmowie z PAP dr Kamil Mamak z UJ, który na badania dotyczące prawa karnego, etyki i robotów dostał grant ERC.

Łowca androidów", "Metropolis", "Gwiezdne Wojny", "Obcy", "Terminator", "Cyberiada"... W książkach czy filmach science fiction obecność robotów humanoidalnych (mających sylwetkę człowieka) czy androidów (nieodróżnialnych od ludzi) jest motywem znanym już od ponad wieku. To takie dzieła stopniowo przyzwyczajają nas do myśli, że maszyny podobne do człowieka to nieunikniony element przyszłości. Kto jednak powiedział, że i w rzeczywistości musimy zaakceptować pojawienie się robotów humanoidalnych?

Zdaniem dr. Mamaka - filozofa i prawnika z Uniwersytetu Jagiellońskiego - produkcja robotów o ludzkiej formie może przynieść więcej strat niż zysków. A w wielu zastosowaniach nie ma realnych powodów, by maszyny wyglądały jak ludzie. Mało tego, obecność robotów humanoidalnych w przestrzeni publicznej może powodować wiele nowych sytuacji, w których zagrożone będzie ludzkie życie. [...]

#technologia #robotyka #robotyka #humanoidy #etyka #prawo #naukawpolsce

Komentarze (2)

LovelyPL

Zaczyna się

A tak na serio, to akurat kształt człowieka nie jest optymalny dla robotów - można im wymyślić o wiele bardziej użyteczny kształt, odpowiednie manipulatory, które potrafią o wiele więcej niż nasze ręce, to samo z nogami, itd.

W zasadzie to przychodzi mi na myśl tylko jedno zastosowanie, gdzie ludzkie kształty mogą okazać się użyteczne

VonTrupka

pewnie że takie lepsze (´・ᴗ・ ` )

d3c59ed2-8449-4f72-8fc4-8eb4464a991f

Zaloguj się aby komentować