Jestem na etapie wymiany instalacji elektrycznej w mieszkaniu. Chciałbym mieć podświetlony sufit taśmą LED ze ściemniaczem. Zależy mi na tym, aby ściemniacz był w jednej ramce z pozostałymi łącznikami na ścianie. Fajnie by też było jakby było sterowanie z Google home.
Wszystkie łączniki będę prawdopodobnie schneidera z serii asfora. Schneider ma w ofercie ściemniacz ale na 230V. Z tego co widzę taśmy led na 230v są dosyć drogie i z tego co słyszałem mniej trwałe od taśm 12/24VDC.
Jak to rozwiązać? Sterować napięciem 230V, czy są jakieś fajne sterowniki do ledów które wykorzystałyby ściemniacz schneidera?
Jak taki ściemniacze działa? Bo jeśli poprzez regulację napięcia to w przypadku LED może być problem jeśli mają wbudowane przetwornice napięcia.
Są taśmy LED na 230V niby przystosowane do ściemniaczy.
Po co się bawić w analogi, jak już wymieniasz instalację to puść jakiegoś KNXa czy inny smart home po kablu, do tego ledy rgbw i możesz robić cuda z oświetleniem
KNX to przerost formy do mieszkania. Nie potrzebuję cudów. Systemy Smart jak najbardziej, ale coś prostego i tylko tam gdzie faktycznie będę z tego korzystał. Bardziej skłaniam się ku prostym sterownikom dopuszkowym z możliwością sterowanie przez wifi. Sterowanie 2-3 punktami światła,i jednym gniazdkiem to max. co mi jest potrzebne tak naprawdę, a sieci zbyt nie obciąży. Znalazłem taki sterownik i to jest chyba to czego szukam. Sterowanie przez wifi i przycisk dzwonkowy.
Nie no jasne, przy kilku punktach jak najbardziej dopuszkowe, pamiętaj tylko by osadzić odpowiednio głębokie, 60mm conajmniej
@mortadella pytanie czy chcesz wchodzić w automatykę domową, czy ma działać i tyle, jak to drugie to najlepiej się trzymać tych 230V. Jak pierwsze, to musisz wybrać system, ja polecam Zigbee i na początek może być bramka i apka Tuya, jak się spodoba Home Assistant. Na houseIQ mają sprzęt w tym systemie, ja mam od nich ściemniacz taki z gałką, i to działa również niezależnie, ale z ozdobnymi żarówkami ściemnialnymi, do pasków trzeba jakiś osobny sterownik, z reguły z pilotem bezprzewodowym ale też wtedy żaden problem sterować nim z poziomu ściemniacza na poziomie aplikacji. Nie jest to jednak tak niezawodne, jak bezpośrednie połączenie. Daje za to dużo możliwości.
Przy tych założeniach które masz to najlepiej zastosować zasilacz do LED który może współpracować z klasycznym ściemniaczem. Do dimmera masz klasyczny układ 230V, a za nim zasilacz i pasek LED. Musisz tylko sobie przewidzieć miejsce na jego montaż.
Zaloguj się aby komentować