Ekspert: koncepcja zmiany czasu liczy około 300 lat

Ekspert: koncepcja zmiany czasu liczy około 300 lat

Nauka w Polsce
Zwolennikiem zmiany czasu był Benjamin Franklin w XVIII wieku, ale koncepcja została zrealizowana w 1916 roku przez Niemcy. Jeśli znowu mielibyśmy przejść na czas stały, gospodarka mogłaby potrzebować kilku lat na przystosowanie - powiedział PAP dr inż. Maciej Gruszczyński, kierownik Laboratorium Nowych Technologii Czasu i Długości w Głównym Urzędzie Miar.

PAP: Przed nami zmiana czasu – tym razem z zimowego na letni – co od lat irytuje ludzi. Niemniej jednak, pomimo wielu zapowiedzi zniesienia tych "igraszek z czasem", w najbliższy weekend – w nocy z sobotę 26 października na niedzielę 27 października przesuniemy wskazówki zegara o godzinie 3 na godzinę 2 – a więc cofniemy czas. Jak pamiętam, ta historia mieszania w czasie zaczęła się od Niemiec, które w 1916 r. zdecydowały się na taki ruch z przyczyn gospodarczych.

Maciej Gruszczyński: Tak było, na co wpływ miało to, że trwała I wojna światowa i koniecznością stało się oszczędzanie surowców. Natomiast duża część z nich była wykorzystywana do oświetlania – choćby ulic czy fabryk, w ogóle – miejsc pracy. Okazało się, że przesunięcie czasu o jedną godzinę do tyłu latem pozwoli nam na lepsze wykorzystanie światła dziennego do realizacji naszych zadań. Jednak pomysł zmiany czasu ma dłuższą historię, że wspomnę tyko Benjamina Franklina, który sugerował możliwość wprowadzania czasu letniego już w 1784 r., czy Brytyjczyka Williama Willeta, który propagował tę ideę na początku XX w. [...]

#nauka #czas #zmianaczasu #historia #wywiad

Komentarze (1)

CzosnkowySmok

Słaby wywiad, spodziewałem się jednak większej wiedzy od osoby, która się zajmuje czasem.


Jeszcze tyle błędów...

Zaloguj się aby komentować