#ekonomia #finanse #gielda
Mam przygotować krótką prezentacje na zajęcia, gdzie omówię instrumenty rynku kapitałowego (akcje, obligacje, opcje, kontrakty). Czy dobrze rozumiem każde z tych pojęć?

-Akcje: część udziałów w firmie. Wykupuję część udziałów, i w zamian jeżeli firma zyskuje to mam prawo do części zysków (adekwatnej do ilości kupionych akcji). Jeżeli natomiast firma traci, to moje akcje również spadają na wartości, czyli ja też tracę. Mam też prawo podejmować decyzje co zrobi firma na spotkaniach akcjonariuszy.

-Obligacje: wykupuję od kogoś obligacje, a w zamian dostaję obietnicę że on za jakiś czas odkupi po wyższej cenie. Główne ryzyko z tym związane jest takie, że sprzedającego nie będzie stać na wykupienie moich obligacji, sprzedający ogłasza upadłość, a ja zostaje z bezużytecznym papierem.

-Opcja: możliwe są opcje sprzedaży i wykupu. Opcja sprzedaży działa na tej zasadzie, że teraz ją kupuję od sprzedającego, i dostaję umowę że za jakiś czas będę mógł sprzedać akcje po ustalonej przy kupnie opcji cenie. Przykładowo płacę 500zł za opcję, i zawieram przy tym umowę że za miesiąc będę mógł sprzedać drugiej stronie akcje za 50zł jedna. Nawet jeżeli cena akcji w tym dniu będzie wynosiła 30zł/akcje, to ja dalej mogę je sprzedać za 50zł.
Jeżeli cena akcji natomiast wzrośnie powyżej ceny z umowy, to mogę po prostu nie realizować opcji, i sprzedać po oficjalnym kursie. Analogicznie działa opcja kupna. Jest o tyle fajna, że jeżeli zapłacę za opcję kupna, i cena akcji będzie niższa od ceny wynegocjowanej przy opcji, to mogę jej nie realizować.

-Kontrakt: podobnie do opcji, z taką różnicą że kontrakt muszę zrealizować niezależnie od tego czy na nim zarobię, czy stracę
ataxbras

@redve

Jedyna uwaga do:

Obligacje: wykupuję od kogoś obligacje, a w zamian dostaję obietnicę że on za jakiś czas odkupi po wyższej cenie.

Odkupi po cenie wskazanej. Teoretycznie nie musi być wyższa, choć zwykle jest.

redve

@ataxbras dzięki, jeszcze po dodaniu wpisu znalazłem coś takiego, że kontraktu nie realizuję w dniu kiedy wygasa, a mam wykupić/sprzedać swoje akcje DO momentu wygaśnięcia. Z opcją też tak jest, że mogę ją wykorzystać kiedy chcę, jeżeli nie wygasła?

ataxbras

@redve Opcje mogą mieć różne warunki. Takie jak lock-out, black-out także. Opcje są złożonymi instrumentami, więc tutaj nie ma jednej odpowiedzi.

DiscoKhan

@redve dobrze kojarzysz jezlei chodzi o to jak to wygląda z perspektywy konsumenckiej.

MostlyRenegade

Jeżeli natomiast firma traci, to moje akcje również spadają na wartości, czyli ja też tracę. 

@redve tylko przy sprzedaży akcji ( ͡° ͜ʖ ͡°) Natomiast co do dywidendy, to o jej wypłacie i wysokości decyduje walne zgromadzenie i wcale nie jest tak, że musi być wypłacona. Zysk może zostać przekierowany na inne cele (inwestycje, fundusze rezerwowe).

redve

@MostlyRenegade czy dywidenta działa tak, że płacą mi, i pozwalają zachować mi moje akcje? Myślałem że na akcjach nie zarabiam, ani nie tracę póki nie sprzedam

ataxbras

@redve Akcje to udział w spółce. Spółka wypracowuje pewien zysk (lub nie). Można ten zysk zostawić na dalsze inwestycje, bądź inne cele. Można je wypłacić. Tym jest dywidenda - pozwala ona na konsumpcję zysku przez udziałowców.

Udziałów w ten sposób nie tracisz, bo ich nie zbywasz.

MostlyRenegade

@redve no to tak:


  1. Tak. Dywidenda jest wypłacana z zysku spółki. Niech spółka ma za jakiś rok 100 mln zysku. Przychodzi walne zgromadzenie akcjonariuszy i uchwala, że np. 20% wypłacamy na dywidendy, a resztę inwestujemy w rozwój firmy. Niech spółka ma milion równocennych akcji w obrocie, więc na jedną akcję przypadnie 20 zł dywidendy. Jeśli masz 10 akcji, twój udział zyskach wynosi 200 zł. To tak w uproszczeniu.

  2. Przed "i" nie stawiamy przecinka ( ͡° ͜ʖ ͡°)

redve

@MostlyRenegade 


  1. jak wygląda wypłacanie dywidenty? Czy jak mnie nie zaproszono na walne zgromadzenie, to też mi wypłacą? Tak dopytuje bo tylko słyszałem że jest możliwe żeby ci wypłacili pieniądze na konto, ale nie wiem jak to wygląda w praktyce

  2. stawiam przecinek wtedy kiedy wydaje mi sie że zaczynam osobne zdanie, tak żeby czytający mógł sie połapać w moim słowotoku ( ͡° ͜ʖ ͡°)

MostlyRenegade

@redve przecież nie wypłacają dywidendy do ręki na zgromadzeniu. Są jakieś procedury, spółka musi najpierw ustalić, kto ma prawo do jakiej dywidendy, a dopiero potem wypłacają, ale praktycznych szczegółów nie znam.

ataxbras

@redve Dywidendę wypłaca się na podstawie uchwały zgromadzenia wspólników (akcjonariuszy). Zależnie od umowy spółki/statutu/klas udziałów/lokalnych specyficznych regulacji, uchwała wymaga jakiejś reprezentacji spośród wszystkich wspólników.

Dywidendę zazwyczaj wypłaca się na wskazany numer rachunku, chyba że przewidziane są inne formy (udziałowcem może być inna spółka i tutaj możliwe jest umorzenie zobowiązań chociażby).

Konto_serwisowe

@redve 

w zamian jeżeli firma zyskuje to mam prawo do części zysków


Niekoniecznie. Nie wszystkie spółki są spółkami dywidendowymi. Jest sporo takich, które reinwestują zyski.


Jeżeli natomiast firma traci, to moje akcje również spadają na wartości, czyli ja też tracę.


W krótkim okresie kurs nie musi być powiązany z wynikiem finansowym spółki. Podkreślam w krótkim okresie.

Konto_serwisowe

@redve Jeśli chodzi o opcje, to chyba najpopularniejsze i najłatwiejsze do zrozumienia będą opcje walutowe. Są to instrumenty pochodne, bardzo istotne dla importerów i eksporterów, którym zależy na zabezpieczeniu ryzyka kursowego. Dzięki temu liczyć na bardziej przewidywalne wpływy ze sprzedaży za granicę, bo wiedzą z góry jakie będą mieli wpływy. Nie mogą przewidzieć zmiany kursu, ale mogą się przeciwko tej zmianie zabezpieczyć.

Zielczan

@redve kontrakty możesz rolować

Zaloguj się aby komentować