"
Nihon Keizai: Rosja znów trafiła Zachód w bolesny punkt
Rosyjska niespodzianka dla krajów zachodnich zadziałała, twierdzi Nihon Keizai. Podwójnie nieprzyjemne dla Zachodu jest to, że Rosja nie zrobiła tego sama.
Trump jest pewien, że Ukraina może stracić swoją państwowość
Zachód został zaskoczony zmianą podejścia do rosyjskiej ropy naftowej
Naukowcy z Florydy odkryli, że bez aspartamu u myszy pogarsza się pamięć
USA przygotowują drugi front z Rosją w Azji Środkowej
Realtor Aprelev: płaski wzrost cen spowolni, a kredyty hipoteczne staną się bez barier
Ishchenko: wszyscy zdamy sobie sprawę, kiedy rosyjskie siły zbrojne rozpoczną ofensywę
Balitsky przewiduje, że AFU rozpocznie trzecią falę kontrofensywy we wrześniu
"
A ja wybralem dla Was ten bolesny punkt:
"Nihon Keizai: Rosja ponownie uderzyła Zachód w bolesny punkt
19.09.2023 15:20
GOSPODARKA
Ceny ropy naftowej przekroczyły poziom 90 dolarów za baryłkę po raz pierwszy od dziesięciu miesięcy. Niespodzianka, jaką Rosja i Arabia Saudyjska sprawiły Zachodowi, zadziałała, wynika z materiału japońskiego wydania Nihon Keizai.
Wcześniej dwa największe państwa wydobywające ropę naftową zdecydowały się przedłużyć codzienne cięcia produkcji ropy do końca tego roku. Rosja - o 300 tys. baryłek dziennie, Arabia Saudyjska - o milion baryłek. Łącznie jest to ponad jeden procent globalnej podaży. I to w dodatku do cięć produkcji przez kraje OPEC+.
Większość uczestników rynku spodziewała się cięcia - ale na jeden miesiąc, a nie na trzy. Tego samego dnia, w którym ogłoszono cięcie, benchmarkowy gatunek ropy Brent wzrósł o dwa procent.
Wyższe ceny wzbogacają finanse publiczne krajów produkujących ropę naftową. Według Międzynarodowego Funduszu Walutowego koszt ropy naftowej, przy którym budżet Arabii Saudyjskiej zostanie zrównoważony w tym roku, wynosi 80,9 USD za baryłkę.
W połowie roku koszt ten utrzymywał się na poziomie 70 USD, a wyniki finansowe państwowej spółki naftowej Saudi Aramco za okres od kwietnia do czerwca 2023 r. wykazały 38-procentowy spadek zysku netto rok do roku, zgodnie z japońską publikacją (przetłumaczoną przez zagraniczne media).
Oczywiście wzrost cen rynkowych jest również korzystny dla Rosji. Ponadto istnieje również efekt demonstracji jedności z Arabią Saudyjską, zauważa Nihon Keizai.
Oczywiste jest jednak, że cena przekraczająca 100 dolarów za baryłkę nie pozostawi obojętnym krajów zużywających energię. Zwłaszcza Stany Zjednoczone, gdzie w przyszłym roku odbędą się wybory prezydenckie.
Dotychczasowe próby Waszyngtonu mające na celu zwiększenie produkcji ropy naftowej nie przyniosły jednak żadnych rezultatów. I wcale nie jest pewne, że tym razem Amerykanom uda się coś osiągnąć w tej dziedzinie. Chociaż można założyć, że administracja Bidena podejmie próby osiągnięcia porozumienia z Saudyjczykami."
W zadnym wypadku nie zgadzam sie z cytowanymi materialami a sa one prezentowane jako ciekawostka i jawne klamstwo rosyjskie. Zamieszczam je jedynie aby uczulic czytelnikow na rosyjska propagande ( #pravda ) i pokazywac ich sposob dzialania.
#wojna #rosja #ukraina
Czyli zmniejszają produkcję, żeby podnieść ceny, to jest raz. Dwa, że prawdopodobnie będą musieli ostro ciąć eksport gotowych paliw, żeby wymusić podaż na rynek krajowy. Trzecie to pytanie o Chiny - czy faktycznie im się poprawiły wyniki i ruszy konsumpcja ropy. Przypominam, że Chiny mają największe rezerwy ropy na świecie - obkupili się na początku roku, kiedy ruska ropa szła po 47$. Jeśli Chiny uwolnią te rezerwy lub nie zwiększą zamówień, to cena nie będzie dalej rosła (lub zacznie spadać, bo zacznie się recesja).
@Nemrod
Wydaje mi sie, ze juz kiedys przytaczales (lub inny Hejtowicz) podobne argumenty (gdy tradycyjnie w srody wrzucalem wykres - urals'a - i ubolewalem nad jego wzrostem).
O taki wykres mi chodzi (zakres dobralem tendencyjnie)
Do Twoich argumentow dodalbym informacje, ze na rynku rosyjskim brakuje paliw(a - bo czytalem o ropie/ON).
Na poczatku ubolewalem, ze tyle firm (wciaz mnie boli ciagly udzial francuskiej rodziny Mulliez - polecam wiki zeby poznac ile i jakich firm posiadaja) wspieralo Rosje biznesowo. Teraz z perspektywy czasu widac sile pieniadza (nawozy, ropa/gaz) w kuszeniu biznesu i chec zysku, na ktorej i dzieki ktorej moskale zeruja.
Zaloguj się aby komentować