Dziś odwiedzimy zamek-pałac Peleș znajdujący się w miejscowości Sinaia w Rumunii, w dolinie potoku Peleș, u podnóży gór Bucegi.
W 1873 r. król Rumunii Karol I zlecił europejskim architektom Johannesowi Schultzowi, Karolowi Beneschowi i Karelowi Limanowi zaprojektowanie pałacu jako letniej rezydencji dla rumuńskiej rodziny królewskiej.
Pod kierownictwem Karela Limana, który nadzorował prace na zamku w okresie od 1896 do 1924 roku, zakończono szereg projektów, w tym budowę wieży centralnej, na której zamontowano zegar z trzema tarczami, kaplicę królowej Elżbiety (żony Karola I) oraz salę koncertową. W 1906 roku otworzono również pierwszą w Rumunii salę kinową. Po bezdzietnej śmierci Karola I, tron rumuński przejął jego bratanek Ferdynand I, który był mężem Marii Koburg. To ona kontynuowała pracę nad upiększaniem zamku i przyległych doń ogrodów, sprowadzając wiele cennych dzieł sztuki. Mechaniczne urządzenia zamku Karola I zostały wykonane przez polskiego wynalazcę Franciszka Rychnowskiego z Lwowa, za co otrzymał on od króla rumuński złoty medal zasługi I klasy w uznaniu swego wkładu.
Budowa zamku zakończyła się w 1883 roku. Następca króla Karola I, król Ferdynand, zbudował w pobliżu mniejszy pałacyk o nazwie Pelișor.
Zamek-pałac Peleș pozostał rezydencją królewską do 1947 r., kiedy to po zakończeniu II wojny światowej i abdykacji króla Michała I, Socjalistyczna Republika Rumunii przejęła kontrolę nad posiadłością.
W 1990 r. obiekt został ponownie otwarty jako muzeum i przekształcony w atrakcję turystyczną.
Dziś Peleș odwiedza rocznie od 250 000 do 500 000 turystów.
#zamkipalace4sfor #zwiedzanie #zamki #podroze #rumunia
d1242b15-3eb8-4126-9f9d-8cef9f7bab03
ba0f0eb5-d4cf-46ec-b704-7e0350e778df
545898d3-78e3-470f-b0fd-77ed6980554c
SirkkaAurinko

@4Sfor świetna atrakcja, polecam, szczególnie zbrojownię, mają nawet tarcze ze śląskim herbem :)

ReheatedCutlet

Elegancko, za tydzień się pakuje i jadę do Rumuni, potem Bułgaria i Północna Macedonia, jak się uda to wszystko ogarnąć w 3 tygodnie...Właśnie dopisałem sobie ta atrakcje do listy, zdam foto relacje jak tam trafię

Adonix

@ReheatedCutlet Hej, my mieliśmy dość intensywna i długą wyprawę Ukraina Mołdawia naddniestrze Rumunia, ale z tego co pamiętam to Rumunia:


Koniecznie

Pałac Peles

Wulkany błotne

Tiriac colection wystawa kolekcji aut milionera od ford t do współczesnych pod lotniskiem w Bukareszcie

Skansen muzeum narodowe wsi w Bukareszcie lub astra muzeum w sibiu lub maramurskie muzeum w sighetu zależnie gdzie po drodze

Transalpina lepsza nawierzchnia,

Zamek huneodara

Klasztor Moldovita transfogarska gorsza nawierzchnia ale widoki spoko, my niestety nie daliśmy rady bo śnieg. (ok to się tyczy lipca a wy jedziecie tak jak my więc będzie zamknięte)


Można zobaczyc

Wesoły cmentarz sapanta z malunkami na nagrobkach-tam nie dotarliśmy

Sighisoara miasteczko UNESCO rodzinne vlada

Zamek brań ale tam wieeelu turystów bo jest takim fałszywym zamkiem Draculi(ten prawdziwy vlada to ruina)

Constanta z wybrzeżem i kasynem- jeśli tam będziecie to koniecznie zjeść w tara'S gastropub

Braszów takie sobie miasteczko gdzie vlad nabił 40 handlarzy na pal

Kopalnia soli sali a turda-tam nie dotarliśmy


Jako opcja: kościoły warowne po drodze


W Rumunii jeżdżą gorzej jak w Polsce i Albanii.

ReheatedCutlet

@Adonix Hej, dzieki wielkie za ten wpis, sprawdzę dzisiaj wieczorem. Musze powstawiać jeszcze wszystkie punkty na mapie i zorganizować w miarę logistycznie przejazd ale cos czuje w kościach ze moja trasa będzie jak nitka nawinięta na szpulkę

SirkkaAurinko

@ReheatedCutlet dopisslz sobie kolejkę na górę Bucegi, obowiązkowe Brašov, Alba Iulia, twierdze chłopskie, Rašnov, Sighisoara, Hunedoara, Sibiu i Cluj-Napoca. O trasie Transfogaraskiej nie wspomnę :)

Zaloguj się aby komentować