#drzewogenealogiczne
bawię się w tworzenie drzewa genealogicznego, co dotychczas okazało się stosunkowo proste (ze strony samej mamy znalazłem w ciągu dwóch dni ponad 100 osób sięgając tym samym do XVIII wieku). Problemy zaczynają się przy rodzinie ze strony ojca. Podejrzewam, że może to być skan aktu małżeństwa mojego pradziadzka i prababci. Czy ktoś jest w stanie to rozczytać? Ja tylko wychwyciłem pojedyncze słówka xD
ff086d12-fb2f-4fd3-9fcd-7e9e8256d39c
Myszowor

@lexico Właśnie, kurczaczki, to właśnie stąd zdobyłem tenże akt małżeństwa, ale za cholerkę nie mogę potwierdzić, czy to właśnie o mojego pradziadzka chodzi - chociaż, na ten moment, jest to mój najlepszy trop.

Ale dziękuje za pomoc tak czy siak!

tellet

@Myszowor


Dnia trzeciego maja roku tysiąc dziewięćset dwudziestego piątego o godzinie szóstej wieczorem oświadczamy (że/przez) obecność świadków Jana <nazwa własna> i Michała Popiela (...)

Linia5: w dniu dzisiejszym zawarty został

Linia6: religijny związek małżeński między Stanisławem Wasile-

Linia6: wskim, kawalerem lat dwadzieścia liczącym, synem Anto-

Linia7: niego i Heleny z <nazwa własna> urodzonym w <nazwa wlasna> z parafii

Linia8: świętego Jana stałym mieszkańcem Radomia(?) (...)

Linia9: (...) a Bro

Linia10: nisławą Wykrota (?) Panną lat siedemnaście mającą corką

Linia11: Józefa i Marjanny z Che(?)


Tyle na szybko, wygląda na akt małżeństwa

ewa-szy

@Myszowor jaaa, jakie piękne pismo, zwłaszcza z daleka.


Nazwisk częściowo nie jestem pewna, wstawiłam pytajniki w wątpliwych miejscach. Proszę:


Margines: 57

Radom Stanisław Wasilewski i Bronisława Wykrota


Działo? się w Radomiu? w parafii Opieki N.M.P dnia trzeciego maja roku tysiąc dziewięcset dwudziestego piątego o godzinie szóstej wieczorem. Oświadczamy że w obecności świadków Jana ?skiego i Mikołaja Popiela, obecnych kościelnych, przy tutejszym kościele zamieszkałych, zawarty został religijny związek małżeński między Stanisławem Wasilewskim kawalerem lat dwadzieścia liczącym, synem Antoniego i Heleny z Lie? urodzonym w Radomiu w parafii Świętego Jana, stałym mieszkańcem Radomia przy ulicy Kozienieckiej? pod liczbą siedemnaście zamieszkałym a Bronisławą Wykrota, panną lat siedemnaście maj? córką Józefa i Marianny z Oke? urodzoną we wsi Michałów Pakosławski? parafii Iłża zamieszkanką Miasta Iłży, w Radomiu przy ulicy Lubelskiej pod liczbą trzydzieści zamieszkałą. Małżeństwo to poprzedziły trzy zapowiedzi ogłoszone w tutejszym Opieki N.M.P i u Świętego Jana itd,


potem lecą formułki, nic istotnego, końcowego podpisu nie rozszyfruję, choćbym miała sobie gardło poderżnąć.

wstreczyciel

@Myszowor (.....) w Radomiu w parafii Opieki N.M.P. dnia trzeciego maja roku tysiąc dziewięćset dwudziestego piątego o godzinie szóstej (.. tu jest ciężko ...) w obecności świadków Jana ...skiego i Michała Popiela (...) w dniu dzisiejszym zawarty został religijny związek małżeński między Stanisławem Wasilewskim kawalerem lat dwadzieścia (...) symen Antoniego i Heleny...

wstreczyciel

@Myszowor Moja ciotka sama ogarnęła w rodzinie swojej i męża drzewa do początku XIX wieku. Jak mi opowiadała przejebane jest to, że nazwiska albo imiona nie były dokładnie zapisywane. Ciotka zatrzymała się w momencie, gdy świadkiem na chrzcie któregoś mojego przodka była osoba o podobnym ale dłuższym nazwisku pochodząca z miejscowości 100km na południe od tej parafii.


Ciotka postawiła tezę, że moje nazwisko powstało w wyniku błędnego zapisu w tej jednej księdze parafialnej, bo ktoś nie nie dosłyszał jak brzmi nazwisko noworodka ale wyraźnie dosłyszał nazwisko świadka chrztu.

Myszowor

Nazwiska często zapisywane były ze słuchu, zdarzalo się tez, ze dodawano końcówkę -ski. Sam miałem podobny problem szukając przodków

wstreczyciel

@Myszowor W przypadku mojej rodziny świadek miał końcówka nazwiska -ejak a chrzczony noworodek miał ten sam początek ale końcówkę -ak.

Myszowor

@ewa-szy @tellet

Dziękuje wam, kochani. Niestety, to nie jest mój pradziadek - nie zgadza się wiek.

Kurczaczki, z rodzina ze strony matki miałem iście łatwo, bo pochodzili z zubożałej szlachty i posiadali ziemie, wiec łatwo było ich wyśledzić. A teraz zaczynaja się schodki, no cóż - szukam dalej :)

lexico

@Myszowor jeśli znasz nazwisko i miejscowość, to w genetece szybko znajdziesz.

Zaloguj się aby komentować