Dowódca japońskiej marynarki wojennej ustąpi ze stanowiska po tym, jak 200 oficerów ukarano za naruszenie prawa
FtArtykuł tłumaczony maszynowo, delikatnie skorygowany
Dowódca japońskiej marynarki wojennej ma złożyć rezygnację po tym, jak ponad 200 urzędników wojskowych zostało ukaranych za niewłaściwe postępowanie, w tym niewłaściwe obchodzenie się z materiałami tajnymi. Skandal wstrząsnął ministerstwem obrony Japonii, ponieważ Tokio stara się odgrywać większą rolę w zakresie bezpieczeństwa we współpracy z USA i innymi sojusznikami, aby wzmocnić działania odstraszające w regionie wobec Chin.
W piątek ministerstwo poinformowało, że w Morskich Siłach Samoobrony stwierdziło 38 incydentów, w wyniku których osoby nieposiadające poświadczeń bezpieczeństwa uzyskały dostęp do informacji niejawnych na temat ruchów okrętów wojennych. Według dochodzenia nie doszło do wycieku materiałów tajnych poza terenem wojskowym.
Innych wojskowych ukarano dyscyplinarnie za rzekome domaganie się wynagrodzenia za obowiązki, których nie wykonali, oraz za nękanie podwładnych poprzez uderzanie w stół i podnoszenie głosu. Kary wahały się od zwolnień i obniżek wynagrodzeń po nagany. „Jest nam niezmiernie przykro, że nadużyliśmy zaufania publicznego” – powiedział w piątek minister obrony Minoru Kihara, zobowiązując się do zwrotu swojej pensji w wysokości jednomiesięcznej gaży.
Admirał Ryo Sakai, szef sztabu Morskich Sił Samoobrony, powiedział, że ustąpi ze stanowiska 19 lipca, dodając, że incydenty nie powinny wpłynąć na plany Japonii dotyczące zwiększenia wydatków wojskowych. „Uważamy, że podstawową przyczyną jest brak ducha przestrzegania prawa wśród wojskowych i brak zdolności zarządzania naszą organizacją” – powiedział Sakai na konferencji prasowej.
Jeszcze przed skandalem urzędnicy w USA i innych krajach wyrazili obawy dotyczące japońskiego systemu kontroli bezpieczeństwa. Tokio podjęło ostatnio kroki w celu dostosowania swoich środków do standardów międzynarodowych. Sposób, w jaki Japonia obchodzi się z wrażliwymi informacjami, został ponownie poddany analizie po tym, jak zgodziła się pogłębić współpracę w zakresie wywiadu wojskowego z sojusznikami takimi jak USA i Australia. Japonia wspólnie z Wielką Brytanią i Włochami opracowuje także nowy myśliwiec.
Pod rządami premiera Fumio Kishidy kraj znacznie zwiększył swoje wydatki na obronność, aby przeciwstawić się rosnącej asertywności militarnej Chin i wnieść większy wkład w wysiłki sojusznicze w zakresie bezpieczeństwa po inwazji Rosji na Ukrainę. Rząd jednak spotkał się ze sprzeciwem opinii publicznej wobec sfinansowania tego poprzez podwyżki podatków.
W opublikowanej w piątek corocznej białej księdze ministerstwo obrony stwierdziło, że Chiny rozszerzają swoje działania wojskowe na cały region otaczający Japonię i Tajwan, co stanowi „bezprecedensowe i większe wyzwanie strategiczne”. „Ze względu na wzrost aktywności wojskowej nie możemy nie brać pod uwagę możliwości zwiększenia napięć” – stwierdzono w białej księdze.
#wiadomosciswiat #japonia #marynarkawojenna #bezpieczenstwo
#owcacontent <- do blokowania moich wpisów