Dlaczego ludzkie mózgi są tak duże? Odpowiedź kryje się w naszych jelitach

Dlaczego ludzkie mózgi są tak duże? Odpowiedź kryje się w naszych jelitach

Dziennik Naukowy
Ludzkie mózgi, w stosunku do wielkości naszego ciała, są naprawdę duże. A duży mózg wymaga dużo energii. Naukowcy od dawna zastanawiali się, dlaczego nasze mózgi osiągnęły w toku ewolucji takie rozmiary? W nowych badaniach ustalili, że odpowiadać za to mogą mikroorganizmy zamieszkujące nasze jelita, które wspierają produkcję większej ilości energii.

Badania przeprowadzone przez naukowców z Northwestern University oferują nowe spojrzenie na ewolucję człowieka, w szczególności na ewolucję naszych dużych mózgów. W publikacji, która ukazała się na łamach pisma „Microbial Genomics” (DOI: 10.1099/mgen.0.001322), uczeni sugerują, że dorobiliśmy się dużych mózgów dzięki społeczności mikroorganizmów zasiedlających nasze jelita.

Tkanka mózgowa należy do najbardziej energochłonnych w naszym organizmie. Dlatego ssaki o dużych mózgach potrzebują więcej energii. Które dokładnie zmiany biologiczne pozwoliły przodkom człowieka zaspokoić bardzo wysokie zapotrzebowanie na energię, gdy ewoluowali w kierunku większych mózgów, pozostaje niejasne. [...]

#nauka #anatomia #ewolucja #mozg #mikroorganizmy #czlowiek

Komentarze (3)

lurker_z_internetu

Co ciekawe, nasze mózgi wyewoluowały właśnie z jelit.


Ślady tego widać u zwierząt z którymi dzieli nas bardzo dalekie pokrewieństwo: koralowców. Koralowce, a dokładnie pojedyncze ich polipy to w zasadzie jelito z minimalnym zestawem dodatków (ryc.).

b4df9647-c150-4517-97dc-de9803c50d01
Prucjusz

@Mr.Mars to teraz mogliby zbadać, czy skoro z pokolenia na pokolenie IQ spada to czy mózgi też maleją.

Michumi

Niech te mikroorganizmy se tam siedzą byle nie zaczęły stawiać wieżowców i latać samochodami powietrznymi

Zaloguj się aby komentować