Derinkuyu to podziemne miasto znajdujące się w prowincji Nevşehir w Turcji. Jest to jedno z największych tego typu miast na świecie, zbudowane najprawdopodobniej przez Frygijczyków w okolicach VIII wieku p.n.e.
Kompleks ten składa się z podziemnych korytarzy i pomieszczeń rozciągających się na głębokości do 85 metrów pod ziemią. Wnętrza miasta były zaprojektowane w taki sposób, aby mogły pomieścić nawet 20 tysięcy ludzi oraz zapasy żywności, a także stajnie z hodowlą zwierząt, takich jak kury, kozy i owce.
W Derinkuyu znajdowały się także wytwórnie wina i oleju, magazyny do przechowywania żywności, refektarze oraz kaplice. Szczególnie cenne jest duże pomieszczenie na drugim poziomie, które posiada sklepienie kolebkowe i było prawdopodobnie wykorzystywane jako szkoła. Na ostatnim, ósmym poziomie znajduje się kościół, który wykuto w kształcie krzyża. Wszystkie pomieszczenia połączone są licznie schodami, co umożliwia łatwe poruszanie się pomiędzy nimi.
Miasto wyposażone było w system wentylacji, składający się z rur wydrążonych w ścianach i kominów wyprowadzających powietrze na powierzchnię. Wodę czerpano ze studni, a oświetlenie zapewniały pochodnie.
Derinkuyu zostało odkryte w 1963 roku przez jednego z mieszkańców miasta o tej samej nazwie, który przypadkowo znalazł wejście do podziemi. Dzisiaj podziemny kompleks jest popularnym miejscem turystycznym i można je zwiedzać wraz z przewodnikiem.
#ciekawostki #turcja #podroze
7d5cea91-60b4-4070-8be6-9a13ad428060
a7499c6a-ec27-492a-ac94-7b7ca6ef3195
d603d91b-4391-4192-af16-ba0c82ada0cb
9cf166cd-b6ce-4271-9e97-233420982fcb
ciszej

@4Sfor zawsze mnie to fascynowało że ktoś zadał sobie tyle trudu by stworzyć cały podziemny system do życia, po czym nagle bum! zapominamy o nim na dekady, czasem stulecia.


Tutaj przeczytałam że mieszkańcy korzystali z niego jeszcze na początku XXw.

4Sfor

@ciszej Ponieważ nic nie trwa wiecznie. Ludzie przychodzą, budują wielkie, czasem wręcz monumentalne konstrukcje, po czym są zmiatani wiatrem wydarzeń, często bardzo burzliwych i jedyne co po nich pozostaje to właśnie pozostałości ich bytności. Weźmy np. ludy Mezoameryki i np. Azteków, Olmeków i innych, dzięki którym powstały te wszystkie niesamowite miasta ze spektakularnymi piramidami, obserwatoriami astronomicznymi. Gdyby nie przypadkowe odkrycia, pewnie do dziś nie wiedzielibyśmy o istnieniu ich miast. Z nami będzie podobnie, z tą tylko różnicą, że nasze domy raczej nie przetrwają tysięcy lat jak np. piramidy w Egipcie

QvintvsCornelivsCapriolvs

@ciszej tu była kwestia tego, że okoliczni mieszkańcy, głównie Grecy i Ormianie, zostali wygnani przez Turków, siłą rzeczy przestano korzystać z podziemi, bo po prostu nie było komu i przed kim się chować...

obiektywny2023

Zastanawia mnie data VIII wiek przed naszą erą, skoro są świątynie w kształcie krzyża to musiał być zbudowane długo po śmierci Chrystusa czyli naszej ery @4Sfor

4Sfor

@obiektywny2023 To miasto było na przestrzeni wieków sukcesywnie rozbudowywane, zresztą jak wspomniał @ciszej ludzie korzystali z tych pomieszczeń jeszcze na początku XX w.

Liquidation4404

@4Sfor no nie wiem wydaje mi się, że w ostatnich latach powstało kilka budowli które moga trochę przetrwać. Może na przykład tama 3 przełomów która spowodowała przesunięcie bieguna o 2cm?

ciszej

@QvintvsCornelivsCapriolvs chować nie, ale zawsze można użyć takich miejsc jako magazynów, czy składów, ewentualnie jak w Izraelu w jaskiniach - jako podziemne gołębniki do gromadzenia cennych ptasich odchodów

4Sfor

@Liquidation4404 Kwestia jakiej jakości jest materiał z którego została zbudowana - bo jak takiej jak większość "chińszczyzny" - to może długo nie pociągnąć Oczywiście, są obiekty bardziej i mniej odporne na erozję czasu. Był taki serial dokumentalny, nie pamiętam teraz tytułu, gdzie omówiono jak będzie wyglądać postępująca degradacja tego co stworzyliśmy kiedy nas już zabraknie. Całkiem ciekawe. Najdłużej przetrwają konstrukcje z żelbetonu - o ile nie był "chrzczony"

Dynamiczny_Edek

@4Sfor Polecam dokument "Prehistoryczna Apokalipsa" na netflixie, w 7 odcinku pokazują strukturę tego obiektu i próbują go datować.


https://www.netflix.com/pl/title/81211003?s=a&trkid=13747225&t=cp&vlang=pl&clip=81635092

Nervous

@4Sfor dobrze to teraz niech ktoś wyjaśni po co zadawali sobie tyle trudu mogąc zbudować 1000x szybciej chatkę z gówna?

Ewolucja nas nauczyła że jeśli coś się dzieje to z jakiegoś powodu, w tym przypadku jaki był powód aby budować coś tak trudnego? Domyślam się też że było tam okropnie zimno, ciemno i wilgotno.

4Sfor

@Dynamiczny_Edek Tak, oglądałem ten serial. Oficjalnie VIII w p.n.e. - a w rzeczy samej, to nic pewnego nie wiemy i wyciągamy wnioski na bazie jedynie skrawków informacji. Podobnie ma się rzecz np. z Gobekli Tepe.

maciekawski

@4Sfor „cudze chwalicie, swego nie znacie”. U nas w kraju też jest takie podziemne miasto, w mieście Chełm. Byłem dwa lata temu i polecam, fajna wycieczka


https://maps.app.goo.gl/DfZ7ZJFsGDpfQboS9?g_st=ic

4Sfor

@Nervous Obejrzyj sobie odcinek serialu, który podesłał @Dynamiczny_Edek - pewne wyjaśnienia są tam zawarte. Ale to tylko hipotezy, bo w rzeczywistości niewiele wiemy o tym miejscu, poza tym, że powstało i że ludzie z niego korzystali na pewno by się ukryć przed innymi, którzy chcieli zrobić im kuku.

4Sfor

@maciekawski Trochę tych kopalń w Polsce mamy, fakt Ale o tej nie słyszałem. Dzięki za wrzutkę!

Obsrajtek

@obiektywny2023 Przed chrystusem nie znano krzyży?

Zaloguj się aby komentować