Definicja książki (cykl #anatomiaksiazki)
hejto.plCzasami będziemy cofać się w czasie, innym razem poopowiadam o technikaliach współczesnych, może pokuszę się o prognostyki na przyszłość... Wiele będzie zależało od tego, w jakim kierunku będziecie chcieli ze mną pójść w tej serii.
Zanim przejdę do spraw czysto technicznych, serię chciałabym zacząć od zdefiniowania tego, co właściwie uważa się za książkę. Zatem...
Jak brzmi definicja książki?
Książka to dokument piśmienniczy, zapis myśli ludzkiej, raczej obszerny, w postaci publikacji wielostronicowej o określonej liczbie stron, o charakterze trwałym.
Co możemy nazwać książką?
Pozwolicie, że tutaj wyjdę od terminologii bibliotekarskiej, ponieważ będzie ona "najprostszym ujęciem" tematu. Dla bibliotekarza książka to:
-
publikacja powyżej 48 stron (publikację mniejszą określa się mianem broszury, choć na półkach bibliotecznych nie zrobi Wam to żadnej różnicy - tutaj polecam szczególnie zerknąć dla działy z literaturą dla najmłodszych dzieci, więcej tam broszur niż książek)
-
każda pozycja biblioteczna w oprawie twardej (np. nuty, mapy, oprawione zszywki czasopism itp. - czyli to czego do literatury tak do końca nie zaliczamy, ale zostało umieszczone pomiędzy okładkami i także możemy znaleźć na regałach bibliotecznych)
-
wydawnictwa zwarte – to co nie jest czasopismem (w sensie pojedynczej sztuki prasówki), może to być duży utwór literacki, zbiór mniejszych utworów, leksykon, podręcznik, poradnik, praca naukowa, dokument lub zbiór dokumentów, album, atlas itp.
-
wydawnictwa dziełowe – przeciwieństwa druku ulotnego (np. ulotki, plakaty i inne takie, o znaczeniu bardziej użytkowym i na "tu i teraz")
-
utwory prozatorskie (powieści) – utwory obszerniejsze niż opowiadanie, nowela czy esej
-
zbiory mniejszych utworów prozatorskich, o określonej myśli przewodniej i wspólnej kompozycji, powiązanych w całość redakcyjną, także zbiór myśli, zapisków, notatek, artykułów
-
zbindowane lub oprawione wydruki elektronicznych wersji publikacji (np. z pliku PDF)
ponieważ nie mam fizycznie dostępu do EWoK-a (Encyklopedii Wiedzy o Książce), a na jego podstawie powstało hasło w Wikipedii, pozwalam sobie, by dzisiejszy wpis oprzeć na tym jednym źródle:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Ksi%C4%85%C5%BCka
#anatomiaksiazki #ksiazki #ciekawostki