Ciekawostki pszczelarskie, odc 1.
Nektar z kwiatów zawiera około 70% wody. Miód, gdy już dojrzeje po przerobieniu nektaru przez pszczoły, zawiera 18-20% wody. Przyjmuje się, że zdrowa i silna rodzina pszczela, w sprzyjających warunkach pogodowych, w czasie jednego zbioru, (np. w maju, z upraw rzepaku), potrafi zgromadzić 15-20 l miodu. Aby zatem wyprodukować tę ilość miodu, pszczoły muszą się pozbyć z nektaru od 7,5 do 10 litrów wody.
Przerabianie nektaru na miód wymaga od pszczelich robotnic ogromnego nakładu pracy, tym większego, im niższa jest temperatura na zewnątrz ula i wyższa wilgotność powietrza. Z 1 litra wody powstaje bowiem 1600 litrów pary, którą trzeba z ula usunąć. Poza tym na proces zamiany 1 l wody w parę potrzebna jest energia 650 kcal. Jest to równowartość wysiłku podniesienia ciężaru 2775 kg na wysokość 100 m.
Aby zatem przerobić nektar na 20 l miodu, pszczoły muszą wykonać pracę kosztującą 13 000 kcal, czyli tyle samo energii wystarczyłoby, aby podnieść ciężar 2775 kg na wysokość 2000 metrów, lub 55,5 tony na wysokość 100 metrów.
Koniec odc. 1.
[Źródło: w oparciu o "Gospodarka pasieczna", Wanda Ostrowska).
O, przeprowadziłeś się z Lurkera?
@TryHard Zostałem zbanowany za posiadanie poglądów.
@Pszczelarz Bardzo fajne ciekawostki. Czekam na kolejne
a co z tym kontem? https://www.hejto.pl/uzytkownik/Ijon_Tichy
@Pszczelarz na Lurkerze!?
Jak ja nienawidzę miodu :<. Jakieś takie kurwa duszące w smaku, śmierdzi do tego niezdrowa dla wątroby fruktoza. Najbardziej przehajpowany produkt spożywczy ever.
Jeszcze mój ojciec jest pszczelarzem i tylko stoją po szafkach słoiki skisłego, bo tego nie jem xD
@Pszczelarz Jaka jest cena Twoich miodów? Czy można zamówić niefiltrowany?
@janusz_p0lak miod nie jest fruktozą, lecz jest prostym cukrem glukozą i fruktozą oraz inne składniki, enzymy pszczele, pyłki, woda, . Są to skladniki bardzo zdrowe i korzystne dla ludzkiego organizmu. Proszę zweryfikować swoje informacje. Miód musi być prawidłowo przechowywany, twój ojciec nie znał się na tym, skoro mu się miód psuł (fermentacja spowodowana dostaniem się wilgoci z powietrza). Reszta twojej wypowiedzi jest nieco dziwną, osobistą preferencja i nic mi do tego.
@janusz_p0lak Podprowadź staremu jeden słoik i zrób miód pitny i się moz a nieźle napier...olic w weekend.
@MESSIAH nie stosuję żadnych zabiegów na miodzie, sprzedaję to, co wyprodukowały pszczoły.
@janusz_p0lak LOL człowieku nie pisz herezji takich, miód to jedna z lepszych rzeczy, jakie natura nam dała.
@Nebthtet Gościu sobie robi żarty, wiadomo.
@Pszczelarz a gdzie jest cennik?
A będzie tez o miodach pitnych? :3
@Pszczelarz witam uciekiniera z lurka xD coś tam przeskrobał?
Mój stary jest fanatykiem pszczelarstwa
@Pszczelarz Podzieliłeś los jezusa
Ok. Ale różowy miód z malinami to w jaki sposób jest pozyskiwany?
@Nebthtet @Pszczelarz Miód nie ma żadnych właściwości prozdrowotnych, a pożyteczne składniki odżywcze w nim zawarte występują w tak marginalnych ilościach, że przy głupim pomidorze miód wypada żałośnie.
Nie da się wyleczyć miodem, miód nie jest art. spożywczym wartym do włączenia do diety. Żaden dietetyk go nie poleci, nikomu, nigdy. Miód to ciekawostka przyrodnicza i nic więcej.
Nie wiem jaki jest sensowny powód jego używania?
Cena? Nie sądzę.
Wygoda? Wszystko się kurwa lepi.
Smak? No nie wiem, mi to śmierdzi, piecze w gardło.
Zwykły cukier z buraków jest dużo tańszy, smaczniejszy i wygodniejszy w użytkowaniu.
Smacznych rzygów pszczelich (to prawda).
I przyznaj się, że podpierdalasz pszczołom miód a dajesz im w zamian wodę z cukrem! Nie fair w chuj.
Nie pozdrawiam!
@pescyn może i będzie, choć to nie jest mój konik. Robiłem miody pitne dla siebie, powstały wspaniałe trunki, ale mimo wszystko nie wciąga mniej to.
@alaMAkota Miód musi być roztarty (skrystalizowany rzepakowy), aby uzyskał odpowiednią konsystencję, a następnie dodaje się do niego odpowiednią ilość sproszkowanych owoców liofilizowanych i miesza się aż do uzyskania jednolitości. Pychota.
@janusz_p0lak Oho. dawno tak się nie uśmiałem xD Zaprzeczasz nie tylko wiedzy i osiągnięciom nauki tymi "nowinkami", ale ogólnemu doświadczeniu i praktyce ludzkości stosowanej od tysięcy lat. Pozdrawiam.
@Pszczelarz Najbardziej rzetelny naukowy kanał w polskim internecie https://youtu.be/tBu53DZfnyM?t=324
Daj mi jedno źródło naukowe potwierdzające właściwości lecznicze miodu.
Bo mój ojciec też potrafi pierdaczyć godzinami jaki miód zdrowy, bo pszczoły robio i tańczo. Bicz plis
@janusz_p0lak jutuber xD dobry żart!
Ps. istnieją setki naukowych publikacji na ten temat. Nie będę marnować na ciebie czasu, bo mam ciekawsze rzeczy do robienia, niż użeranie się z trollem. Rusz tyłek leniu i zacznij się edukować na temat.
Ps. Obejrzałem filmik, który podałeś i nie ma tam nic przeciwko właściwościom miodu. Więc trochę się ośmieszyłeś.
Poza tym ten jutuber pominął wiele ważnych rzeczy na temat miodu, na przykład działanie ENZYMÓW pszczelich zawartych w miodzie, które są bardzo korzystne dla ludzkiego organizmu. Proszę się douczyć
@Pszczelarz Wyzwanie przyjęte. Zniszczę cię łaku, merytorycznie. Wiem, że żaden pszczelarz tego nie przyzna, że miód chuja warty. Ale to prawda i wiedz, że masz już przejebane stary.
@janusz_p0lak Ps. Obejrzałem filmik, który podałeś i nie ma tam nic przeciwko właściwościom miodu. Więc trochę się ośmieszyłeś.
Poza tym ten jutuber pominął wiele ważnych rzeczy na temat miodu, na przykład działanie ENZYMÓW pszczelich zawartych w miodzie, które są bardzo korzystne dla ludzkiego organizmu. Proszę się douczyć
@janusz_p0lak precz moich oczu trollu
@Pszczelarz No tak, czyli jest bakteriobójczy w wyniku higroskopijności. No wspaniale, dobry na zadrapania i dobre skaleczenia. Totalnie warto!
Może są korzystne w teorii, tylko ile w praktyce miodu jesteś w stanie zjeść, geniuszu?
Łyżeczkę?
Tylko uważaj by ci cukier nie skoczył i na wątrobę ze względu na fruktozę.
@janusz_p0lak czytaj ze zrozumieniem. Napisałem "Poza tym ten jutuber pominął wiele ważnych rzeczy na temat miodu, na przykład działanie ENZYMÓW pszczelich zawartych w miodzie, które są bardzo korzystne dla ludzkiego organizmu. Proszę się douczyć".
@janusz_p0lak nie będę więcej czasu na ciebie marnować trollu. Żegnam.
@Pszczelarz Jak się nazywają te enzymy?
Co nie szukam to w artykułach padają zdania:
"Still, more human research is needed on the topic."
"However, more work, say the researchers, is needed to identify and quantify the compounds that give honey its antimicrobial and wound healing properties to make it more reliable and standardized."
"So how are the clinical trials? There are lots of poor quality studies. Almost 400 references if you are in the mood for cherry picking. The preponderance of the poor quality studies points to benefit."
Te wszystkie badania to robią jacyś Janusze mgr. pszczelarze z Kozich Wólek i starają się coś na siłę wykazać. A nikt poważny się za to nie bierze. Dosłownie każdy owoc czy warzywo ma jakieś składniki, w teorii pro zdrowotne. Tylko pytanie ile na 100g produktu/na porcję?
Ile miodu musisz zjeść żeby to miało efekt?
@janusz_p0lak ty, popatrz, to leki z miodem (od starożytności używało się go w celach antybakteryjnych), to się medycynie przyśniły. I specjalistom od żywienia (mówię o ludziach z wykształceniem, a nie kursami korespondencyjnymi) benefity miodu też się przywidziały.
Tak, więcej badań trzeba, bo nie jest do końca wiadomo, DLACZEGO to tak działa. Ale jest zarazem potwierdzone, że działa. I tak, łyżeczka miodu dziennie na czczo często wystarcza i ładnie pomaga wspierać układ immunologiczny. No i np można z jego użyciem robić sobie bardzo fajne izotoniki na siłownię.
Z resztą mam w rodzinie żywy przykład, że miód działa. A ty jak chcesz się upierać przy trwaniu w błędzie, to masz do tego prawo.
@Nebthtet Tak, cherry picking i dowody anegdotyczne. Na pewno twój wujek Stefan jest wiarygodnym źródłem. Miód to jest ta sama metoda leczenia co zagniecenie pajęczyny z chlebem na rany, jak w Ogniem i Mieczem. Nasze babcie tak robiły, to na pewno musi tak być.
Za cenę 1kg miodu możesz mieć zapas warzyw, które zjesz w całości i w dużych ilościach i właściwości zdrowotne będą dużo większe.
1kg pomidorów czy marchwi będzie po stokroć zdrowsza dla ciebie niż 1kg miodu.
Miód do produkt napakowany słodkim pierdzeniem, magią i sentymentem. Właściowości zdrowotne są pomijalne i NIEOPŁACALNE. I polecam uważać na wątrobę, bo od fruktozy siada.
@janusz_p0lak powiem tak: masz prawo do wiary w ufoludki, obietnice wyborcze i kłamstwa, że miód nie działa
BTW - piwko, czy inny alkohol, leki przeciwbólowe (paracetamol, ibuprofen), tłuste żarcie - to ci bardziej niszczy wątrobę. No ALE MJUT JEZD ZUY!!!1!!!ONEONE
@janusz_p0lak @Nebthtet @Pszczelarz
Coś musicie z ojcem nie tak robić, że Wam ten miód się psuje.
Ja kiedyś w piwniczce po dziadku znalazłem przykryte jakimiś gratami wiadra z miodem, który sam zrobił, jak jeszcze miał do tego warunki, czyli ponad 40 lat temu i nic mu nie było. Kilka osób jadło, smakował super, gęsty, aż czarny prawie, nikt się nie otruł. A zabezpieczony był zwykłym, cienkim papierem przewiązanym sznurkiem.
To jest jak wino, może mieć sto lat i nadal zachowuje swoje świetne właściwości.
@Besteer hej hej, mnie się żaden miodek nie zepsuł, a mam kilka naprawdę starych słoików
@Nebthtet @janusz_p0lak owi się popsuł, tak się tylko wtrącam do dyskusji;)
@Nebthtet @Besteer miód jest doskonałym konserwantem. Znaleziono wciąż nadający się do spożycia miód w piramidach. Miód, który miał kilka tysięcy lat...
https://www.google.com/amp/s/www.crazynauka.pl/miod-sie-nie-psuje/%3famp=1
Zaloguj się aby komentować